
Снимка: Дияна Желязкова
Новите заместник-председатели на Общинския съвет в Никола Козлево ще получават месечно възнаграждение в размер на 750 евро. Съветът има двама заместник-председатели, избрани в края на май. Това са Веселин Ангелов и Фахри Салиев, които замениха досегашния председател на местния парламент Халил Али.
На сесия на 25 юни Общинският съвет определи месечни възнаграждения на новите заместник-председатели и актуализира възнагражденията на съветниците.
За участие в редовна сесия, всеки съветник вече ще получава по 360 евро (690 лв. досега). За извънредно заседание ще се плащат по 110 евро (200 лв. досега).
За участие в постоянна комисия съветниците ще вземат по 80 евро (150 лв. досега), а председателите на комисия – по 90 евро (170 лв. досега).
Възнагражденията на съветниците са повишени с 5 %, както тези на държавната администрация. По правилник, парите на съветниците от сесии и комисии не могат да надхвърлят 70 % от средната брутна заплата на общинската администрация. Според справка от юни, средното възнаграждение в администрацията е 915 евро, което означава, че таванът за съветниците е 640 евро.
Промени в отпускането на еднократни помощи
Съветниците промениха реда за изплащане на еднократни помощи на жители на общината и сложиха таван на отпусканите средства до една минимална заплата. Еднократни помощи се дават при сериозни здравни проблеми или извънредни обстоятелства.
За да получат такава помощ, гражданите трябва да подадат писмено заявление по одобрен образец до председателя на Общинския съвет, заедно с официални документи, доказващи социалната или медицинската нужда. Задължително условие е кандидатът за помощ да е платил местните данъци и такси към бюджета на Община Никола Козлево.
Постъпилите заявления се разглеждат съвместно от постоянните комисии по здравеопазване, социална политика и образование и по бюджет, финанси и икономическа политика, след което се внасят за гласуване в сесия. Максималният размер на помощта за едно лице не може да надвишава размера на една минимална работна заплата в рамките на една календарна година, освен при форсмажорни обстоятелства (бедствия, пожари). След решението на Общинския съвет, кметът на общината трябва да изплати одобрените сума в 7-дневен срок.
Целта е отпускането на еднократни помощи да става прозрачно и справедливо, с участието на всички съветници и кметовете на населени места, каза председателят на Общинския съвет Турхан Каракаш. Той посочи, че се въвежда таван на отпусканите помощи в размер на една минимална заплата, за се гарантира стабилност на местния бюджет и да се подпомагат повече нуждаещи се граждани.
Този текст е създаден по проекта „Медиен мониторинг върху непрозрачни общини в България и разследване на форми на корупция и злоупотреба с власт“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са само на автора/авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито Европейският съюз, нито отпускащата помощта институция могат да носят отговорност за тях.














