BG | EN

Казусът с Петър Илиев отива в старозагорския Административен съд

Петър Илиев в студиото на НОВА ТВ
Петър Илиев
Снимка: Скрийншот от „Нова телевизия“

Прокурорът от Окръжната прокуратура в Стара Загора Петя Драганова е внесла протест в Административния съд в града срещу решение на Факултетния съвет на Стопанския факултет в Тракийския университет за избора на Петър Илиев и назначаването му като доцент по публично право в катедра „Индустриален бизнес и предприемачество“.

Протестът е внесен на 22 март и по него вече е образувано дело,

съобщи Любомира Янчева-пресаташе на съда. За докладчик по делото е определена съдия Дарина Драгнева.

Окръжната прокуратура започна проверка по случая след публикации в „За истината“ .

На 26 септември м.г. получихме отговор от прокурор Драганова, че на основание на текстове от Административно-процесуалния кодекс (АПК), тя е подготвила предложение до ректора на университета за възобновяване на административното производство по избора на д-р Петър Радославов Илиев и отмяна на решението на Факултетния съвет, с което той е избран, а след това и назначен на академичната длъжност „доцент“. 

Половин година по-късно Петър Илиев продължава да е доцент в университета и идва да чете лекции в Стара Загора с дипломатическия си автомобил като почетен консул на Република Барбадос,

островна държава от групата Малки Антили. А ректорът на университета проф. Добри Ярков не възнамерява да прекрати договора на Илиев. Защото, както заяви и пред „За истината“, неговите юристи не откриват нарушения в проведения конкурс. Но тези твърдения, подкрепени с факти и документи, не бяха изпратени в официален отговор до прокурор Драганова.

Подобна практика – да се неглижира прокуратурата е прецедент и от законова, и от морална гледна точка.

Прокурор Драганова е направила предложение до ръководството на университета и то трябваше да й отговори, независимо по какъв начин. Но мълчаливият му отказ и опитите няколкократно да се отлага във времето разглеждането на казуса „Илиев“ на заседание на Факултетния съвет подсказва,

че почетният консул на Барбадос вероятно се ползва с протекции от най-високи нива в държавата.

А те може да идват и от бизнес клиентите на неговата адвокатска кантора.

Юристи коментираха пред „За истината“, че този случай не е типичен за стандартно възобновяване на административно производство по АПК, за който сроковете са до три месеца след избора. Петър Илиев беше избран за доцент на 30 май м.г, а оттогава са изминали десет месеца.  

Очевидно ръководството на университета е хранило надежда, че може да „тупа топката“ още два месеца, докато изтече законовият срок, в който този избор може да бъде протестиран пред съда.

След проведен на 27 февруари т.г. Факултетен съвет на Стопанския факултет, наскоро избраният декан Николай Пенев е изпратил писмено заявление до Петя Драганова, с което я информира, че колегите му са отложили разглеждането на случая за някое от следващите заседания на ФС. Но липсва приложен протокол от това заседание, от който да е видно какви въпроси са били обсъждани. Това дава основания на прокурор Драганова да счита, че няма произнасяне на компетентния орган и затова изпраща протест до Административния съд.

Петър Илиев е адвокат от Софийската адвокатска колегия, собственик на кантората Iliev & Partners. Името му се завъртя в публичното пространство през 2021 г., когато той като юридически съветник на „Има такъв народ“ беше номиниран за министър на вътрешните работи и вицепремиер в проектокабинет на партията.

През септември същата година избухна и скандалът за плагиатство

по повод становище на Етичната комисия в Софийския университет, което уличава преподавателят по конституционно право в Юридическия факултет, че при написване на книгата си „Компетенцията на Народното събрание“ е преписал буквално около стотина страници от дисертацията на колегата си доц. Наталия Киселова „Парламентарен контрол“. Тогава Петър Илиев подава молба за напускане на университета и ректорът проф. Атанас Герджиков го освобождава по взаимно съгласие. Така успява да ограничи разширяването на скандала и да запази научната си степен „доктор по право“, защото ако процедурата на Етичната комисия бе завършена окончателно, той трябваше да бъде уволнен дисциплинарно, а хабилитационната му титла да бъде отнета.

Адвокатската и дипломатическата кариера, както и научната степен „доктор по право“ пред името му  очевидно не са достатъчни на амбициозния Илиев.

Затова се явява на конкурс за длъжността „доцент“ в Стопанския факултет на Тракийския университет, на който е единствен кандидат. А изборът му се оказа незаконен.

Първата и най-важна причина е, че в конкурсната документация хабилитационната монография на Петър Илиев „Принципи на организация и дейност на съдебната власт в българската правова държава“ не е приложена в книжен формат,

каквото е изискването на Закона за растеж на академичната общност и това беше потвърдено през „За истината“ от ректора на ТУ проф. Добри Ярков. Не са я поискали в този вид и членовете на журито, а са се задоволили да я четат на флашка в PDF формат. Монографията не е отпечатана и до днес и това доказват трите ни проверки през тези десет месеца във фондовете на Националната библиотека. Оттам ни отговориха, че Светлана Шаренкова – издател и съсобственик заедно с Димитър Иванов(Гестапото) на фирмата „Евромедия“ са запазили предварително за книгата ISBN – международен стандартен код за книги, но тя така и не беше издадена.

Затова трябва да има някаква сериозна причина – например въпросната монография да е вид компилация от други стари научни публикации на доктора по право. А може и отново да има плагиатство, което, ако монографията беше отпечатана, винаги може да бъде разкрито и доказано.  

Актовете, свързани с академичния състав та университета не подлежат на надзор от Контролния му съвет. Академичният съвет има правомощия във връзка с обявяване на конкурсите и състава на журито, тоест в първата фаза на един конкурс.  Но Факултетният съвет е единственият орган, който може да предложи на ректора на университета да назначи някого на академична длъжност. А органът по контрола е Министърът на образованието.

Сега на ход е Административният съд в Стара Загора и той ще определи дали изборът на Петър Илиев за доцент по публично право в Тракийския университет е законен или не.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

„ДПС – Ново начало“ разширява агресивно присъствието си в местната власт

След Гълъбово и Павел баня, община Гурково е третата в Старозагорска област, която става част от стратегията „Новото начало“ на Делян Пеевски. Пред „За истината“ Кънчо Папазов –...

Рокада в системата на МВР в Стара Загора след случая с пребит до смърт от полицаи мъж в Казанлък

Главен инспектор Иван Господинов поема ръководството на МВР в Казанлък. Той е преназначен за началник на Районното управление в града със заповед на и.д. главен секретар на МВР...

ВКС отмени присъдата на бивш съветник от Стара Загора за купуване на гласове и върна делото в софийския Апелативен съд

Върховният касационен съд (ВКС) отмени присъдата срещу Янко Янков, осъден за купуване на гласове и върна делото за ново разглеждане в Апелативния съд в София. Върховният касационен съд излезе...

Още за новините

През поляната с предимство: На един километър крайселски път АПИ постави 39 знака

Село Богатово, през което минава главния път от Севлиево за Велико Търново, вече има по един пътен знак на всеки 28 метра. Това е резултатът от изпълнението на...

Синдикат подканя учителите в Габрово да подпишат петиция за въвеждане на предмет „Религия“

Синдикатът на българските учители подканя своите членове в Габрово да подписват подписка в подкрепа на предложения за задължителен предмет "Религия", разкри местното издание “За Габрово”. В съобщение до учители,...

„Мини Берлинска стена“: Батков – син и Костадинов устроиха на Разпети петък поредното политическо шоу на ГКПП „Елидже“

На връх Разпети петък, край затворения път за гръцкия гр. Ксанти на ГКПП „Елидже“ ехтяха мегафони. Тодор Батков-син и лидерът на прокремълската партия „Възраждане“ Костадин Костадинов наляха кафе в...