BG | EN

„Ще ти откъсна езика, мангал мръсен“ – как кметът на Гурково бе частично оневинен за купуване на гласове

Мариян Цонев – кмет на Гурково
Снимка: Фейсбук профил

В навечерието на юлските извънредни парламентарни избори миналата година Софийска градска прокуратура (СГП) привлече като обвиняем за купуване на гласове кмета на община Гурково Мариян Цонев.

Разследването е за извършено престъпление по чл. 167, ал. 2 от Наказателния кодекс, за което законодателят предвижда лишаване от свобода до шест години и глоба от десет до двайсет хиляди лева. По време на досъдебното производство, образувано още през март същата година, бяха разпитани множество свидетели, някои от тях и пред съдия. Жители на едно от двете ромски гета в Гурково потвърдиха пред „За истината“, че

срещу 50 лв. са били склонявани лично от кмета да гласуват на изборите за ДПС.

Срещу същата сума и обещания да узакони незаконните им къщи им и да ги свърже към водопреносната мрежа, ромите гласували за Мариян Цонев и през 2019 г. като кандидат на ДПС за кмет на общината.

За опита на прокуратурата да смачка разследване за купуване на гласове и изборни измами в Гурково – тук.

В края на юни 2021 г. Рашко Манев – брат на пастора в ромската общност в Гурково в телефонен разговор с Мариян Цонев си позволява нечуваното своеволие да попита кмета откога не е стъпвал в гетото, за да види как живеят хората там и защо не спазва предизборните си обещания. В разговора ромът споменава и името на депутата от ДПС Халил Летифов, „който ударил 500 лв. на масата“, за разлика от кмета, който дори една мукава за покрива на изгоряла в гетото къща не дал. След закани, също по телефона, от кметския син за саморазправа и ултиматум да се изсели за 24 часа, Рашков и група роми тръгват към имението на кмета, за да искат публично обяснения за отправените заплахи.  

Там – в центъра на Гурково и пред очите на полицейски патрул и според събраните свидетелски показания младият ром е бил жестоко малтретиран,

направен е опит да изтръгнат и езика му,

заради дръзкия му тон. През цялото това време върху него са се сипели обиди заради етническия му произход.

Съпругата на пребития мъж подава жалба в Районното полицейско управление срещу Цоневи – баща и син, които през 2007 година са задържани като част от организирана престъпна група за рекет на бизнесмени и получават три годишни условни присъди след споразумение с обвинението. Отговорът на Мариян Цонев не закъснява. Тогава само за 24 часа кметът успя да задейства прокуратурата, полицията и старозагорското ВиК дружество, след което гетото осъмна с полицейска блокада, разрушен водопровод и в резултат на това без вода – в летните жеги и по време на пандемия. 

Как кметът на Гурково предизборно си отмъсти на „непослушните“ роми (видео) – тук

Прокуратурата, странно защо, не поиска временното отстраняване на Мариян Цонев като кмет на Гурково, докато разследването срещу него продължаваше. Така той не само организира юлските и ноемврийските избори през миналата година, но имаше и достатъчно време, за да предприеме действия за оневиняването си.

Видео за наказателната акция в ромското гето на Гурково – тук

Десислава Петрова – говорител на Софийската градска прокуратура заяви пред „За истината“, че свидетелите срещу Мариян Цонев сами са се отказали от първоначалните си показания. Пред разследващите те обяснили, че са излъгали в желанието си да отмъстят на кмета, затова че ги оставил без вода в най-горещия месец. Ромите направили и признания, че са им обещавани по 5000 лв., за да лъжесвидетелстват срещу Цонев.

Заради отказа на свидетелите от направените показания

и пред вид обяснението как са били мотивирани да ги направят, производството за купуване на гласове в Софийската градска прокуратура е било частично прекратено още пред февруари.

В Районна прокуратура (РП) в Стара Загора за доразследване са били изпратени по компетентност част от материалите по делото, свързани с общо 292 лица, основно от съседната община Твърдица, регистрирани по настоящ адрес и вписани в избирателните списъци на селата Конаре и Паничерево в община Гурково. При разпитите някои от тях са заявили, че не са попълвали документи за смяна на адресната си регистрация, нито са подавали заявления за вписване по настоящ адрес в избирателните списъци.

Личните си карти и данните в тях те предоставили под претекст, че това е необходимо за започване на работа. Документите, подписани от заявителя, впоследствие били приети от длъжностни лица в администрацията на двете села.

Сега Районната прокуратура в Стара Загора трябва да събере доказателства

има ли извършено престъпление

с документите за промяна на адресна регистрация и вписване в избирателните списъци, както и дали тези лица са били склонявани да упражнят избирателното си право за определен кандидат или политическа партия.

Справка на Главна дирекция „Национална полиция“ с данни за извършено престъпление по служба (чл. 252 от НК) от кмета на Гурково Мариян Цонев, е изпратена по изричната разпоредба на Закона за произнасяне в Специализираната прокуратура. 

Според информацията на прокурор Петрова постановлението, подписано от наблюдаващия прокурор, за частичното прекратяване на досъдебното производство в СГП срещу Мариян Цонев и изпращането по компетентност на материали в Районната прокуратура в Стара Загора и на Специализираната прокуратура, е от 24 януари т.г.

Месец и половина по-късно

преписката с материалите по компетентност от СГП не беше пристигнала в Районната прокуратура в Стара Загора.

От СГП заявиха, че към делото имало интерес и от други медии, но така и не получихме отговор кои са причините за спирането на преписката. Таня Димитрова – административен ръководител на Районната прокуратура в Стара Загора обясни пред „За истината“, че „всяко произнасяне подлежи на инстанционен контрол и може да бъде обжалвано“. Тя информира също, че от Софийска районна прокуратура са им препратили депозирана при тях

жалба за „набеждаване“ от самия кмет на Гурково Мариян Цонев.

Така по всичко изглежда, че и това дело за купуване на гласове ще завърши без осъдителни присъди. В най-лошият случай може да пострада някой от ромите, отказали се от показанията си срещу кмета от страх децата им да не останат без покрив над главите си, както бяха оставени без капка вода през летните жеги. И лежаха в полупресъхналото корито на реката заедно с кучетата. Нищо, че има резолюция(64/292 от 28 юли 2010 г.) на Общото събрание на ООН, според която чистата питейна вода и канализацията са съществени за реализирането на останалите човешки права.

Базисните права на ромите в Гурково бяха нарушени по сигнал на кмета,

и както вече стана ясно в този текст – с нареждане на прокуратурата и със съдействието на полицията и местоно ВиК дружество. А Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Стара Загора не си мръдна пръста да спре това институционално безчинство и да предотврати опасността от разпространяването на Covid-19 и други зарази в ромското гето в Гурково, въпреки че до директора на инспекцията бе подаден сигнал от „За истината“.

В европейска страна и в 21 век търговията с ромски гласове под заплаха от държавна репресия няма нищо общо с демокрацията и може да бъде сравнена само с робска принуда. И ако не бъде спряна на всяка цена, ще деморализира напълно избирателния процес в България. А освен това ще срине напълно доверието в резултатите му. 

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Чумата: Медицински или криминален е сюжетът от Велинград

Преди шест години Българската агенция по безопасност на храните обяви чумна епидемия в Странджа. Тогава ветеринарните власти унищожиха над 4000 животни в седем огнища на заразата, единствено Ана...

Заради липса на Подробен устройствен план 400 дка от старозагорското Аязмо са вече „изядени“

Парк Аязмото носи името на своя създател – първият старозагорки митрополит Методий (със светската фамилия Кусев). В продължения на години той залесява дърво след дърво на един гол...

„Тоталитарен жест“: Казанлък гласува на референдум дали да ползва паметника на Бузлуджа за 10 години

След близо 40 години години държавата най-сетне ще може да се освободи от задължението да осигурява охраната на Дом – паметника на БКП на връх Бузлуджа, култов за...

Още за новините

Строители на вагони си търсят заплатите през съда, докато държавата „инвестира“ 30 млн. лв. във вагони втора ръка

За две години - 2023 г. и 2024 г. Районният съд в Дряново се е произнесъл по 73 дела за неизплатени заплати на работници във Вагонния завод в...

Делото за завода за боклук на Румен Гайтански тръгва отново

След една година и две заседания, които нищо не произведоха, делото за завода за горене на боклук край село Върбовка, община Павликени, отново влиза в съда. Първото, а...

Санкция в размер на 500 хил. лв. е наложена на Община Шумен заради нарушения в търг за ремонт на Летния театър

Летният театър в Шумен, обновен с европейско финансиране на стойност 1.6 млн. лв. Снимка: Община Шумен Община Шумен е санкционирана с близо 500 000 лв. заради поредица от нарушения в...