С изключително бързо произнасяне, само за четири дни, Административният съд в Габрово обяви като незаконен отказ на Община Севлиево да предостави на „За истината“ график за дейностите по проект, включващ реконструкция и подмяна на уличните водопроводи и сградни водопроводни отклонения в централната градска част на Севлиево.
„Условията и сроковете, за които се търсят данни, касаят конкретни дейности, свързани с дейността на самата Община, а тя касае гражданите и техните организации“, посочва съдът и отчита: „последните имат право на такава информация, за да могат въз основа на нея да установят как работи администрацията“. С това съдът връща на Община Севлиево преписката за ново произнасяне.
Графикът бе поискан от „За истината“, след като бяха изминали почти три месеца от изпълнението на проекта, който по договор за възлагане на изпълнението с възложител Община Севлиево, трябваше да приключи за 54 календарни дни.
Въпреки, че договорът е публичен, от него не става ясно защо работата се бави, а от Общината по никакъв начин не опитаха да обяснят на гражданите протакането на проекта.
Пълен хаос в най-големите жеги
В същото време градът тънеше в прах, по улиците и тротоарите стояха складирани строителни материали, които колите разнасяха, а пешеходците ходеха между извадени тротоарни плочи и бордюри, прескачайки изкопи. Част от паркингите бяха превърнати в депа за материали, други станаха места за паркиране на машините на строителната фирма. За колите на севлиевци оставаше варианта „кой където намери“.
В средата на соченото за най-горещо в последните години лято всичките дванайсет улици, включени в проекта, бяха разкопани почти по едно и също време, докато въздухът в Севлиево, град разположен в котловина, не помръдваше. Така цялата мръсотия и прах от мащабния ремонт се дишаше от гражданите и влизаше в домовете им.
Ситуацията изискваше отговори
На 16 август т.г. със заявление по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) „За истината“ поиска линейния график по проект „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево” – обособени в дванадесет самостоятелни етапа“.
На 30 август Община Севлиево отговори с решение, в което пишеше: „предоставянето на поисканата информация би довело до разкриване на защитена от закона тайна, а именно търговска тайна“.
Окаян опит за измъкване
В решението, с което напълно се отказва информация, пише, че „заявителят („За истината“, б.р.) желае да получи информация, която е конфиденциална“.
Посочено е основание за отказа – чл. 102, ал. 1 от ЗОП, чийто текст дава възможност всеки участник в процедура по ЗОП да посочи в заявлението за участие или в офертата си информация, която счита за конфиденциална във връзка с наличието на търговска тайна.
От Община Севлиево обаче бяха прочели въпросния чл. 102 само до първата му алинея и така бяха пропуснали алинея 2, която гласи: „Участниците не могат да се позовават на конфиденциалност по отношение на предложенията от офертите им, които подлежат на оценка“.
Точно такъв е конкретният случай. Срокът за изпълнение на обществената поръчка по проект „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево” – обособени в дванадесет самостоятелни етапа“ е един от двата показателя с равна тежест при крайната оценка на подадените оферти, респективно избора на изпълнител. Другият е цената. Тази информация е публично достъпна и може да бъде извлечена както от обявлението за обществена поръчка, така и от протоколите от работата на комисията.
Линейният график включва последователността и продължителността на всяка от дейностите в изпълнение на договора за строително-монтажни работи и като такъв е неразделна част от срока за изпълнение на обществената поръчка, т.е. той не може да е търговска тайна по смисъла на чл. 102, ал. 1 от ЗОП, тъй като е пряко обвързан със срока за изпълнение на обществената поръчка, който подлежи на оценка, посочва съдът.
И надделяващ обществен интерес
В допълнение съдът отчита, че Законът за защита на търговската тайна не се прилага, когато „съгласно правото на Европейския съюз или българското законодателство такова разкриване е от обществен интерес“.
Защото „дори да е налице търговска тайна“, то „такава информация подлежи на предоставяне в случаите на надделяващ обществен интерес“, а „надделяващ обществен интерес е налице, когато чрез исканата информация се цели разкриване на корупция, злоупотреба с власт, повишаване на прозрачността и отчетността на задължените по ЗДОИ“.
Макар и със закъснение, линейният график би разкрил как е планирано да бъде организирана работата, какви срокове са заложени за всяка от улиците, включени в проекта и евентуално за се види дали е заложено почистване на строителните площадки. Защото го има в техническата спецификация, според която „изпълнителят трябва да отстранява и премахва от района на площадките всички отломки и отпадъци поне веднъж седмично“, а и по-често, ако е необходимо, и „всички отпадъци трябва да се отстранят по начин, който не предизвиква замърсяване по пътищата“.
Днес, пет месеца след началото на изпълнение на проекта, това не е направено. Може изобщо да не е било заложено. Няма как да знаем защо гражданите на Севлиево в дъждовния вече сезон газят кал от неизчистените строителни площадки, защото както стана ясно, това досега беше търговска тайна.
Проектът „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево” е на стойност 1.5 млн. лв. Средствата за изпълнението са по капиталовата програма на Община Севлиево от бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Изпълнител на строително-монтажните дейности е „Еко Традекс Груп“ след проведена обществена поръчка, в която дружеството е единствен участник.