BG | EN

Местната власт в Стара Загора жертва зелени площи в частна полза

Схема на имота край старозагорското с. Сулица, върху който трябва да бъде издигнато частно вилно селище
Илюстрация: Скрийншот от сайта на АГКК

Девет декара гора в землището на старозагорското с. Сулица ще бъде застроена, за да може бизнесменът Венцислав Драганов, служител на комунистическата Държавна сигурност да построи вилно селище.

На последната си априлска сесия Общинският съвет в Стара Загора гласува решение за промяна на Общия устройствен план (ОУП), която

ще позволи застрояването на имот, който сега е част от територия, отредена за озеленяване.

Искането, заедно с техническо задание за проектиране, е депозирано от собственика на дружеството „Тема“ ООД на 23 март т.г., а предложението в общинския съвет е внесено от кмета Живко Тодоров за втори път. На предишната сесия той го оттегли от дневния ред, за да не предизвика общественото недоволство точно преди парламентарните избори.

Предложението вижте тук

В него кметът посочва, че Общият устройствен план на Стара Загора, одобрен на 30 юни м.г., “прави имота практически неизползваем и противоречи на желанието на собственика за промяна на предназначението му и последващо застрояване“. А с проекта за изменението на ОУП поземленият имот ще бъде уеднаквен със съседните му, за които е отредена устройствена зона за вилно селище.

Предложението е съгласувано с ресорния зам. кмет Янчо Калоянов, с главния архитект Младен Иванов и с арх. Николай Василев – началник отдел „Устройство на територията“ в Общината. Съгласно приложената скица бъдещото вилно селище ще бъде ниско-етажно, с височина на застрояване до 10 м,  максимална плътност на застрояване – 30 %, максимален коефициент на интензивност на застрояване: Кинт – 1.2 и минимална озеленена площ – 50 процента.

От запис на сесията, предавана на живо от ТВ „Загора“, се вижда, че Ива Ангелкова –  общинската съветничка от партия „Възраждане“ припомня на колегите си Закона за устройство на територията, който не позволява подобна промяна.

Разпоредбата на чл. 62, ал. 2, гласи, че 

„Озеленените площи, които представляват публична собственост, не могат да бъдат продавани, преотстъпвани и обременявани с вещни тежести, както и да бъдат използвани за други цели“.

Това би трябвало да знае добре и Венцислав Драганов, когато е купувал въпросния имот. Ако той го е придобил от общината/държавата, собственикът на фирма „Тема“ ООД ще трябва да плати всяко отсечено дърво, според Наредбата за опазване на озеленените площи и декоративна растителност от 1993 г.

Срещу решението на ОбС се противопоставя и Илка Петкова от групата на БСП. Според нея кметът трябва да внася в общинския съвет Доклад за изпълнението на Общия устройствен план всяка година и настоя такъв доклад да бъде представен. И тогава да бъде направен анализ допустими ли са промените в ОУП, приет преди по-малко от една година. Тогава всички съветници са се обединили около идеята

този план да остане стабилен административен акт и измененията в него да са по изключение, а не да се приемат на всяка сесия.

Становището на Петкова за конкретния имот е, че преди да се вземе решение за промяна на предназначението му, трябва да се направи стратегия за развитието на курорта Старозагорски минерални бани и на околните села, сред които е и Сулица.

На общинската съветничка от БСП опонира юристът от ГЕРБ Таньо Брайков, също бивш офицер от ДС и председател на ОбС в периода 2017-2019 г. По думите му разпоредбата на Закона за устрайство на територията позволявала ОУП да се променя без становища и доклади на кмета. Според него това било една стандартна процедура и не разбирал защо трябва да се спират инвестициите на хора и търговски дружества. 

Друг общински съветник – Янко Янков припомня, че всички граждани са равни пред закона и независимо, че интересите на много собственици в кв. „Бедечка“, отреден за озеленяване, са засегнати, никой от тях не е внесъл предложение в ОбС за промяна на статута на имота си. 

Що се отнася до позицията на кмета Живко Тодоров, тя е силно обезпокоителна.

Веднъж, защото той два пъти внася предложение, което удовлетворява определен частен интерес за сметка на обществения и в нарушение на закона. И създава, не за първи път, неприятното усещане за зависимост от тайните служби на бившата тоталитарна държава.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Чумата: Медицински или криминален е сюжетът от Велинград

Преди шест години Българската агенция по безопасност на храните обяви чумна епидемия в Странджа. Тогава ветеринарните власти унищожиха над 4000 животни в седем огнища на заразата, единствено Ана...

Заради липса на Подробен устройствен план 400 дка от старозагорското Аязмо са вече „изядени“

Парк Аязмото носи името на своя създател – първият старозагорки митрополит Методий (със светската фамилия Кусев). В продължения на години той залесява дърво след дърво на един гол...

„Тоталитарен жест“: Казанлък гласува на референдум дали да ползва паметника на Бузлуджа за 10 години

След близо 40 години години държавата най-сетне ще може да се освободи от задължението да осигурява охраната на Дом – паметника на БКП на връх Бузлуджа, култов за...

Още за новините

Строители на вагони си търсят заплатите през съда, докато държавата „инвестира“ 30 млн. лв. във вагони втора ръка

За две години - 2023 г. и 2024 г. Районният съд в Дряново се е произнесъл по 73 дела за неизплатени заплати на работници във Вагонния завод в...

Делото за завода за боклук на Румен Гайтански тръгва отново

След една година и две заседания, които нищо не произведоха, делото за завода за горене на боклук край село Върбовка, община Павликени, отново влиза в съда. Първото, а...

Санкция в размер на 500 хил. лв. е наложена на Община Шумен заради нарушения в търг за ремонт на Летния театър

Летният театър в Шумен, обновен с европейско финансиране на стойност 1.6 млн. лв. Снимка: Община Шумен Община Шумен е санкционирана с близо 500 000 лв. заради поредица от нарушения в...