След 25 ноември 2024 т.г. Велинград се превърна в епицентър на скандал, който породи силно обществено недоволство и показа огромни пробойни в авторитета на редица държавни институции. Но цялата картина от Велинград показа, че проблемът е тежък: критична маса хора не вярват на държавата и нейните органи. Това е чума, която руши основите на българското общество и тя може да има непредвидими последствия.
Ето хронологията на събитията:
25 ноември
Със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ) е констатирано огнище на чума по овцете в пет взаимосвързани животновъдни обекта във Велинград с общо 1769 овце. Новината е тревожна за целия бранш, защото за последен път в България чума по овцете е регистрирана през 2018 г. в село Болярово. Заболяването не е опасно за хората, но е силно заразно и представлява опасност за животните.
26 ноември
Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) Пазарджик информира: „Заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите. През този период животните са били лекувани от регистрирани ветеринарни лекари, без уведомяване на компетентните органи. По случая БАБХ е сезирала Прокуратурата на Република България.“
На 26 ноември на място във Велинград пристигна служебният министър на земеделието и храните др Георги Тахов. До неговата визита се стигна, тъй като около фермата на семейство Илиеви (Рибанчовците) се събраха хора, за да защитят животните и поминъка на стопаните. На място дойдоха и полицаи, които да следят за спазването на обществения ред. Собствениците на овцете бяха категорични, че животните им не са болни, че и в момента се раждат агнета и във фермата им няма никаква чума. В социалните мрежи се появиха версии, че става въпрос за нелоялна конкуренция и че дребните стопани са жертва на много поголеми и посилни в бранша, които се ползват и с политически протекции. На фона на човешката болка от самото начало проблемът се политизира, а в протеста се намесиха представители на множество политически партии и сдружения.
В късния следобед в малката зала в община Велинград се проведе работна среща с участието на служебния министър Георги Тахов, кмета Костадин Коев, изпълнителния директор на БАБХ др Светлозар Патарински, главния ветеринарен лекар на България др Илиян Костов, доц. Иванова от Националната референтна лаборатория и стопаните на фермата. По време на срещата пред общината останаха да протестират партийни и граждански лидери, а някои от тях стигнаха и до коридора пред залата.
След срещата министър Тахов обяви, че са чули „болката на хората“, но е безспорно, че има заболяване. Взето беше решение да бъдат извършени повторни проби, което е прецедент. Министърът подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Кметът Костадин Коев, който е ветеринарен лекар, участва в срещата, но не изрази никаква позиция по темата.
До излизането на пробите стадото беше поставено под карантина. Определена беше 3 километрова предпазна зона около огнището, в която влиза Велинград и 10 километрова наблюдавана зона около огнището, в която са включени селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово.
По проблема бе проведено и заседание на Областната епизоотична комисия в Пазарджик, където бяха набелязани задължителните мерки за предотвратяване на разпространението на болестта.
27 ноември
В сряда се пристъпи към взимане на повторните проби от овцете, където присъстваха фермери, експерти, медии и граждани. От земеделското министерство съдействаха с допълнителни мерки за безопасност и проследимост на пробите до лабораторията в София. Взети са над 300 проби, а част от тях са дадени на собствениците на стадото, които след това ги носят за изследване в лаборатория в Солун, Гърция.
29 ноември
По предложение на министъра на земеделието служеният премиер Димитър Главчев свика заседание на Централния епизоотичен съвет. Излезлите лабораторни резултати сочат, че 100% от взетите повтори проби са положителни за чума. На брифинг след заседанието министърът на земеделието беше категоричен, че няма никакво съмнение, че животните са болни и че има доверие на експертите и пробите, които са взети и ескортирани до националната референтна лаборатория в присъствието на стопаните, медиите, органите на реда и представители на животновъдни организации. Тахов припомни, че е допуснат дори прецедент с взимането на втори проби, за да няма никакво съмнение в отчетените резултати. Въпреки това министърът заяви готовност да бъдат изпратени повторно проби в единствената референтна европейска лаборатория за чума по дребните преживни животнивъв френския град Монпелие. В такъв случай засегнатата ферма ще продължи да бъде под карантина. Покъсно в телевизионно интервю министърът каза, че са готови да обезщетят засегнатото стопанство, като посочи и конкретна сума 700 хил. лв. „Ще спазваме правилата“, заяви министър Тахов. Европейският регламент е категоричен, че огнището трябва да бъде ликвидирано – в противен случай страната ни ще бъде санкционирана.
Паралелно с официалната позиция на държавата в социалните мрежи вече се разпространяваха видеа от лабораторията в Гърция. Единият от собствениците на стадото Георги Илиев и водачът на листата на „Величие“ на парламентарните избори Йордан Мицикулев показаха резултатите от изследването в Гърция, които са отрицателни. Това за пореден път взриви общественото недоверие към институциите у нас не само във Велинград и през социалните мрежи бе свикан национален протест на 30 ноември.
30 ноември
Сутринта на 30 ноември Велинград осъмна със сняг, но и със стотици хора, които дойдоха от различни краища на страната да подкрепят фермерите от семейство Илиеви. Полиция и жандармерия охраняваха моста към фермата, а в района на „Кристал“ от сутринта бяха паркирани десетки автомобил. На поляните около фермата се събра голямо множество хора, част от които са останали около огньовете още от вечерта. Български знамена, плакати „Стига!“, скандирания с искания за оставка на земеделския министър и против Брюксел бяха част от протеста. Пред събралите се хора говориха различни оратори, включително представители на политически партии и сдружения. Основното искане е животните да не бъдат евтаназирани на базата на отрицателните проби от лаборатория в Солун. Голяма част от изказванията бяха да се запази българското животновъдство, да не се посяга на поминъка на хората и да бъдат защитени дребни фермери като семейство Илиеви. Обявено бе, че протестиращите ще останат и ще дойдат отново в понеделник, за да пазят овцете от евтаназиране.
1 декември
В интервюта за национални телевизии на 1 декември сутринта заместникминистърът на земеделието Деян Стратев каза, че първоначално животните във Велинград са били лекувани от частнопрактикуващ ветеринарен лекар. Стопаните били потърсили лекарска помощ заради 24 умрели животни. След като лечението не е дало резултат, те са извикали ветеринарния лекар, който по закон е регистриран към тяхната ферма и той е уведомил ОДБХ за проблема. По думите на Стратев лабораторията, в която фермери са изследвали проби от животните си, не е гръцката национална лаборатория, а е частна и няма необходимия сертификат, който да докаже, че резултатите са 100% валидни. Според заместникминистъра заболяването е предадено след вероятен нерегламентиран внос на животни. Той разясни процедурата за получаване на обезщетение от собствениците: след унищожаването на животните в рамките на 3 работни дни те трябва да подадат заявление до ОДБХ, след което се изготвя акт и се изплащат средствата. Ако България не спази европейския регламент и не унищожи огнището на болестта, ще трябва да бъде спрян износът на продукти от област Пазарджик, каза заместникминистърът.
Сутринта в неделя около фермата във Велинград отново се събра група хора в защита на стопаните и стадото им, в което този ден се роди агънце. На две места в града бяха забелязани и снимани автомобили на БАБХ, което събуди съмнения дали няма да започне евтаназиране на овцете.
Развръзката по случая ще видим тази седмица.