BG | EN

Близкият до Борсов Илтер Бейзатов внезапно оглави управлението на горите в Лудогорието

Илтер Бейзатов
Снимка: Пресцентър на ГЕРБ

Доскорошният депутат от ГЕРБ Илтер Бейзатов е назначен за председател на Управителния съвет на „Североизточното държавно предприятие“ (СИДП) в Шумен, научи „За истината“. Бейзатов, който остана извън парламента на последните избори, заменя начело на директорския борд в СИДП Александър Арамов, номинация на „Продължаваме промяната“. Кадровите рокади са направени със заповед на служебния земеделски министър Георги Тахов и влизат в сила от днес.

Заповедта за освобождаване на Арамов е с вчерашната дата и се основава на Закона за горите и на доклад на зам. министъра на земеделието. Арамов престоя като шеф на Управителния съвет на СИДП по-малко от 7 месеца – той беше назначен за независим член на борда и негов председател на  21.12.2023 г. от правителството на Николай Денков. Още по-малко остана на поста си оперативният директор на СИДП инж. Петър Ганев, който пък е на този стол по-малко от два месеца – той беше назначен на 17 май 2024 г. от същия служебен министър, който сега сменя и него.

Новият председател на Управителния съвет на „Североизточното държавно предприятие“ Илтер Бейзатов е

син на личния преводач на Бойко Борисов

и дългогодишен шеф на Горското Бейзат Яхя. Той е разследван по обвинение за пране на пари заради сделки, сключени точно докато е бил председател на директорския борд на СИДП /Яхя беше шеф на борда повече от 10 години при управлението на Борисов/.  

От информация, поискана от „За истината“ по Закона за достъп до обществена информация стана ясно, че прокуратурата е събрала достатъчно доказателства в подкрепа на обвинението за пране на пари, повдигнато срещу Бейзат Яхя. Той беше обвинен през януари 2022 г. за изнасянето в Турция на около 300 млн. лв., с които купил луксозен имот в Истанбул. Публикации в различни медии свързаха тази покупка с преместването на бившата манекенка Борислава Йовчева, смятана за близка на Бойко Борисов, от Барселона в Истанбул след избухване на скандала с къщата й в столицата на Каталуния.

Сега от прокуратура обявиха, че са събрани доказателства за това, че докато Бейзат Яхя е бил шеф на Горското в Шумен, от предприятието

на занижени цени

са били продавани административни сгради и големи поземлени имоти. Сключвани са и неизгодни договори за съвместна дейност в ловните стопанства, както и неизгодни договори за наем на помещения. 

Много от сделките са били фиктивни, като истинският купувач е бил самият Яхя, се казва в информацията, предоставена от прокуратурата. След като е бил освободен от поста председател на Североизточното държавно предприятие през 2021 г., Яхя е препродал на трети лица голяма част от имотите, а парите от продажбите нелегално са били изнесени в Турция. Същата година Яхя е купил скъпо жилище в Истанбул. Самият той обаче сочи за свой адрес там втори имот, който бил купен с цел придобиване на турско гражданство. След като му беше повдигнато обвинение, Яхя замина за Турция, където живее и в момента. В момента делото е спряно в очакване на правна помощ от Турция.

Междувременно, докато Яхя е бил шеф на борда в „Североизточното държавно предприятие“, синът му Илтер Бейзатов е бил назначен за заместник-директор на ловно стопанство „Паламара“. Сега Бейзатов – младши ще контролира огромното Североизточно държавно предприятие, което владее

горските и ловни стопанства в 4 области.  

За оперативен директор на СИДП ще бъде назначен Ивелин Тодоров, съобщиха хора от системата. Според тях, Тодоров е от квотата на ДПС и вероятно близък на Делян пеевски, а Бейзатов очевидно е от квотата на ГЕРБ. Така огромното Горско стопанство в Шумен отново е дадено в ръцете на ДПС и ГЕРБ от служебния земеделски министър. „Все едно, че последните 3 години не сме ги живяли, всичко си е пак същото и горското си е пак на Бейзат“, коментират служители в системата  

„За истината“ изпрати въпроси за кадровите рокади до пресцентровете на „Североизточното държавно предприятие“ и Министерството на земеделието. До приеключване на работата по този етекст отговори не бяха получени.

По информация, публикувана в сайта на „Североизточното държавно предприятие“, директорът му е получавал в края на 2023 г. месечна заплата в размер на 17 200 лв., а двамата членове на борда са се подписвали срещу 8 600 лв.  За 2024 г. няма публикувани данни за заплатите на шефовете на предприятието.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Дияна Желязковаhttp://www.radian.bg
Собственик и главен редактор на информационния сайт Radian.bg. Работи като журналист от 1987 г. Ръководила е екип на регионалния вестник „Шуменска заря“, била е кореспондент на БТА. Диана има опит като директор на местната „Телевизия Шумен“, като автор и водещ на телевизионни предавания и като кореспондент на национални телевизионни канали. Тя е носител на многобройни журналистически отличия.

Още от автора

Има ли пари в хазната? Румен Радев и Асен Василев в задочен спор в Шумен

Има ли пари в хазната и какъв е реалният бюджетен дефицит? За това влязоха в задочен спор премиерът Румен Радев и лидерът на опозиционната формация „Продължаваме промяната“ Асен...

Над 1,6 млн. евро загуба в държавния конезавод „Коньовец“: Води ли се предприятието към фалит?

Над 1,6 млн. евро е загубата на единствения у нас държавен конезавод „Коньовец“ край Шумен. Работниците в предприятието не са получавали заплати от четири месеца, огромни са задълженията...

Нови кадрили в Шумен: Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник

Шести заместник-кмет си тръгва от екипа на шуменския градоначалник Христо Христов. На 4 юни стана ясно, че ще бъде сменен зам.-кметът по строителство и благоустройство, след като досегашният...

Още за новините

Да задържим младите лекари: кауза инвестира в бъдещето на педиатрията

Българската здравна система се изправя пред критичен недостиг на педиатри точно в момента, когато нуждата от тях расте. Новата програма „Лекари на бъдещето“ поставя обществото в центъра на решението, като отваря път за младите...

Над 1,6 млн. евро загуба в държавния конезавод „Коньовец“: Води ли се предприятието към фалит?

Над 1,6 млн. евро е загубата на единствения у нас държавен конезавод „Коньовец“ край Шумен. Работниците в предприятието не са получавали заплати от четири месеца, огромни са задълженията...

Активист на Пеевски започва ремонт за 1.2 млн. евро на улица в Тутракан

Община Тутракан стартира с „първа копка“ инфраструктурен проект  „Ремонт на уличната и тротоарната настилка на ул. „Димитър Благоев“ в гр. Тутракан“. Проектът се реализира по договор за безвъзмездна помощ,...