BG | EN

Сдружение „Запазете Бедечка“: Сделка с общински имоти ощетява Стара Загора с повече от 500 хил. лв.

„Това, което си пожелавам днес, на старта на този 4-годишен мандат, е заедно с вас да работим така, че да взимаме справедливи решения в полза на хората“, каза в началото на мандата си пред общинските съветници Живко Тодоров.
Снимка: Община Стара Загора, архив

Общински съвет – Стара Загора гласува замяна на имоти общинска собственост срещу имоти в парк „Бедечка“, собственост на фирмата „Естети Хоумс“ ЕООД на Евгени Лишев. Сделката ощетява общината с повече от половин милион лева, изчисляват от сдружението „Запазете Бедечка“. Предложението е било внесено от кмета Живко Тодоров и отхвърлено от съветниците на априлската сесия. След повторното му включване в дневния ред на заседанието през май без нови обстоятелство в него, е било подкрепено от мнозинството.

Протоколът от заседанието на Общински съвет Стара Загора, проведено на 20 май 2025 г. вижте ТУК

Това не е прецедент в работата на местния парламент, а по-скоро порочна практика, при която кметът призовава съветниците да преосмислят позициите си, а след това председателката Ивета Лазарова подлага предложението за ново гласуване, понякога дори за трети път. Докато бъде прието.

Четири от имотите, които ще получи фирмата, не са фигурирали в регистъра на имотите общинска собственост, което означава, че някой е подсказал на Евгени Лишев за тяхното съществуване. А единият имот на общината е бил актуван само два дни преди да бъде извършена оценката му.

Актуален анализ на наличните публично достъпни данни за Евгени Лишев

разкрива впечатляваща корпоративна мрежа от 20 активни фирми, в които бизнесменът заема позиции на съдружник, едноличен собственик на капитала и управител. Той е едноличен собственик на множество дъщерни компании от групата „Естети“, включително „Естети“ ЕООД, „Естети Асетс“ ЕООД, „Естети Парк“ ЕООД, „Естети Хоумс“ ЕООД и др. Освен компаниите, в които има пълен контрол, Лишев участва и в няколко партньорски структури, което показва готовност за сътрудничество и споделяне на експертиза с други бизнес играчи. Резиденшъл Парк Казанлък ООД и Тримекс Кепитъл ООД са нови партньорства за разширяване в капиталовия сектор или инвестиционната дейност и демонстрират стратегия за географска експанзия извън основната база в Стара Загора и диверсификация на бизнес рисковете чрез сътрудничество с други инвеститори.

Всички компании на Евгени Лишев генерират общо приходи, сравними или дори надвишаващи 10 млн. лв. на годишна база, като основният дял идва от ЕСТЕТИ ЕООД

със 7 млн. лева през 2022 г. и с тенденция към по-високи стойности през 2023 г.

Имотите в парк „Бедечка“ бизнесменът придобива през декември м.г. чрез сделка с фирмата „Сентрал парк Загора“ АД, само месеци след като Община Стара Загора обяви, че през 2025 г. започва процедурата по възмездяване на собствениците на имоти в парка. Която по предварителни изчисления ще струва на общинския бюджет няколко десетки милиона левове.

Евгени Лишев е знаел добре, че купува малко над 13 дка земя в парк, но като сериозен инвеститор не би рискувал да „хвърли бол пари на вятъра“, ако не е бил сигурен, че ще изтъргува след това добре имотите. Както и се случва на практика.

Фирмата ЮКОН, избрана от община Стара Загора, извършва пазарната оценка на имотите на „Естети хоумс“ ЕООД в парк „Бедечка“, както и на общинските, които бизнесменът си е избрал за замяна. Според Закона за устройство на територията (ЗУТ) оценката трябва да се направи въз основа на предишен устройствен план, в който въпросните имоти са били предвидени за застрояване, но без да е посочен срок, в който тази процедура трябва да бъде приключена.

Собственикът на фирмата оценител – 88 годишният строителен инженер Юлий Кайряков бе любезен да обясни пред „За истината“, че процентът за обезщетяване на имотите на фирмата и на общината е бил определен лично от него. Независимият оценител дава на двата парцела на Евгени Лишев 25% „обезщетяване“, а за имотите на Община Стара Загора посочва 21%.

Това несъответствие видимо ощетява обществения интерес, но оценителят обясни, че се е водил основно от настроенията на обществото за квартал „Бедечка“.

Според думите му никой не можел да спре собствениците да строят и те строели. В отговор на репликата, че в парк строителството не е позволено, оценителят каза: „Що да не може, начи? Ще строят, начи, ще водят съдебни процеси…закон, закон, ама виждате, че там(в парка) се строи“. И уточни, че общината не е възразила срещу определения от него процент, иначе би могла да възложи нова оценка на друг лицензиран оценител, с когото има договор.

Зам. ресорният кмет Павлина Делчева е и председател на създадената работна група в общината за обезщетяването на собственици на земи в парк „Бедечка“. В нея влизат представители на администрацията и общински съветници,

но в състава й не са били допуснати членове на неправителствената организация „Запазете Бедечка“, която години води битка за запазването на зеления статут на парка.  

Пред „За истината“ Павлина Делчева обясни, че решенията за възлагане на оценки се вземат в постоянните комисии на общинския съвет и се обсъждат в зала:

Не може да се каже какво губи и какво печели общината, лицензираните оценители определят процента за обезщетяване на базата на различни методики. Аз защитавам интереса на общината в една процедура, отлагана с години“.

Зам. кметът обаче, не споделя, че процентът за обезщетение на фирма ЕСТЕТИ трябва да е валиден и за останалите собственици на терени в парка и побърза да приключи разговора

след като чу в слушалката, че тази сделка изглежда откровено корупционна.

При подобни процедури фирмата оценител обикновено се съобразява с актуалните пазарни цени на имоти в съответния квартал. В момента агенция в Стара Загора предлага парцел в парк „Бедечка“ в близост до тези на „Естети Хоумс“ ЕООД на цена от 74 евро(148 лв.) на кв. м. при 248 лв./кв. м., определена от лицензирания оценител за един от имотите на бизнесмена.  

Мария Динева – председател на групата общински съветници от „Земеделски народен съюз“ не намира нищо нередно в начина, по който се извършва замяната на имоти. Проблем тя вижда единствено в единия от имотите, чиято цена е ниска, тъй като е определен за паркинг и параметрите за застрояване са по-неблагоприятни за един инвеститор. Затова, според нея, е трябвало първо да се гласува промяната на начина на трайно ползване на този парцел и чак тогава да бъде включен в списъка с останалите общински имоти, които подлежат на оценка. Това, което предлага Динева, най-вероятно ще направи Евгени Лишев след придобиването на имота.

Сдружението „Запазете Бедечка“ е изчислило щетата от 770 х. лв. за общината при тази оценка на имотите, несъобразена със сегашните пазарни цени на имоти в парка.

При тези проценти 25% „обезщетение“ за „Естети Хоумс“ ЕООД, фирмата трябва да доплати на общината 190 хил. лв., за да придобие шестте терена в западни квартали като „Железник“ и „Трите чучура“. А крайната загуба за общината от тези замени остава 580 хил. лв., обясниха пред „За истината“ от неправителствената организация. Тя предлага на общинската администрация да създаде прозрачна методология за оценка и замяна на имотите, приложима за всички собственици в парк „Бедечка“, както и участието на свои представители в работната група за разработване на дългосрочна, балансирана и прозрачна стратегия за завършване на цялостния процес за запазване на парка.

Против предложените замени гласува само групата на „Възраждане“ и общинските съветници Димитър Чорбаджиев и Бончо Григоров от „Продължаваме промяната – Демократична България“.

Оказа се, според разказа на Десислава Калоянова от групата на „Възраждане“, че и други собственици на земи в парк „Бедечка“ като Стефан Шоселов, например, са изявили желание за заменя на имотите им срещу общински терени. Но на него са били предложени места единствено в неатрактивния източен квартал „Зора“ (бивше село), отдалечен от града с километри.

След подобна сделка за замяна на имоти, в която очевидно Живко Тодоров лобира за интересите на строителния предприемач Евгени Лишев, няма как утре кметът и неговия екип да убеждават гражданите, чакали с години да бъдат възмездени за имотите си в парк „Бедечка“, че Общината не дели гражданите на бедни и богати, на такива с привилегии, заради обществения им статус и банкови сметки и на обикновени хора, чийто интереси никога няма да бъдат равнопоставени в очите на местната власт заедно с тези на големите инвеститори.


Групата „Естети“ е реализирала редица жилищни комплекси и други проекти в Стара Загора, които са част от нейната инвестиционно-строителна дейност:

Естети Парк Саут – жилищен комплекс с 35 апартамента, 5 офис помещения и 23 гаража.

Естети Парк Ийст II – жилищен комплекс от 3 сгради и 208 апартамента, 31 офис помещения и 222 гаража.

Естети Парк Уест – седеметажна жилищна сграда в квартал Железник с 17 апартамента и 15 гаража.

Естети Парк Централ – малка бутикова сграда в североизточната част на града с 4 апартамента и 14 гаража.

Естети Парк Ийст – седеметажна жилищна сграда в квартал Самара 3 със 7 апартамента и 3 гаража.

Esteti Park – жилищен комплекс от затворен тип в североизточната част на града, със 78 апартамента, магазини, гаражи и 5 сгради, четири от тях вече напълно готови, последната е в процес на завършване. Комплексът се намира на изток от НАП, в полите на Аязмото.

Аязмо Парк – комплекс от 23 еднофамилни къщи с индивидуална архитектура и озеленени дворове, разположен в съседство с Естети Хоумс.

В момента ЕСТЕТИ ЕООД изпълнява проект за енергийна ефективност на сградата на Община Стара Загора, финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост на стойност 8 989 214,19 лв. без ДДС.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Син на зам. кмет на община Гълъбово е задържан след побой и положителен тест за наркотици

Днес около 15 ч. изтича 24 часовата мярка за неотклонение, наложена вчера на Калоян Милков - сина на Добромир Буров, зам.-кмет на Гълъбово (според съобщението на полицията неговите...

Доктор Николай Михайлов: Да се грижиш за възрастните хора трябва благородство и страх от Бога

„Човешкият живот е обезценен. И е обезценен, защото е надценено удоволствието. А животът на възрастния човек е два пъти обезценен, защото е извън територията на удоволствията и затова...

Ерата „Ярков“ за Тракийския университет в Стара Загора приключи

Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков Снимка: trakia-uni.bg Със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев ректорът на Тракийския университет е пенсиониран. На 2...

Още разследвания

Тайни печати, милиарди и картел: „Чичко Тревичко“ на Христо Ковачки в разследване на Антикорупционния фонд

Най-добре пазената тайна на българската енергетика изригна в публичното пространство, след като Антикорупционният фонд (АКФ) публикува разследването „Холдингът на Чичко Тревичко“ – документална бомба, която посочва бизнесмена Христо...

Замърсяването с мазут на варненския плаж се оказа 8 пъти по-голямо от предварително обявеното

Замърсяването с мазут на варненския плаж от края на март и началото на април се оказа 8 пъти по-голямо от първоначално обявеното. Това става ясно от информация, която Обществен...

Разследване на Антикорупционния фонд разкри корупционна схема за милиони в Агенция „Пътна инфраструктура“

Корупционна схема за милиони и нагласени обществени поръчки в Агенция „Пътна инфраструктура“ разкри ново разследване на Антикорупционния фонд (АКФ). Разследването, озаглавено „АПИ и 7-те процента“, се базира на документи и...