Скандалното общинско предприятие „Никола Козлево“, което се прочу с незаконен улов на два тона риба, се оказа замесено и в незаконен строеж. За това се разбра от решение на Административния съд /АС/ в Шумен по повод жалба на Ахмед Ахмед от козлевското село Вълнари. Мъжът е оспорил пред АС заповед на предишния кмет на Никола Козлево Ешреф Реджеб за премахване на къща, обявена за незаконен строеж.
През 2018 г. Ахмед, тогава кмет на с. Вълнари, решил да извърши строителни работи по къща и пристройка в собствения си имот в центъра на селото. На мястото имало стара сграда, която Ахмед съборил и построил нова. Впоследствие се оказало, че за строежа няма проект и строителни разрешителни, въпреки че Ахмед платил всички такси в общинската служба в Никола Козлево.
По това време кмет на общината е Ешреф Реджеб /ГЕРБ/, който завършва първия си мандат. „Тогава двамата /Реджеб и Ахмед/ бяха много близки, Ахмед се обръщаше към общинския кмет с „чичо, чичо“, казват хора от Вълнари.
Преди да започне строежа на новата си къща, Ахмед посетил отдела по териториално-селищно устройство /ТСУ/ в община Никола Козлево за изготвяне на необходимите строителни книжа и платил всички такси. Малко по-късно бил извикан от общинския кмет Ешреф Реджеб, който в личен разговор му предложил строителството да се извърши от общинското предприятие „Никола Козлево“. Ахмед приел и двамата се договорили за цената.
През април 2018 г. служители на община Никола Козлево посетили имота на Ахмед във Вълнари и в негово присъствие трасирали границите и строителните линии за новата къща. Същия месец бригада от общинското предприятие започнала работа в присъствието на самия общински кмет Ешреф Реджеб и в рамките на 15 дни грубият строеж на къщата бил завършен.
Собственикът платил договорената сума на ОП „Никола Козлево“ и получил уверение от служители на общинския отдел по ТСУ, че всички дейности са законни.
Както по-късно се разбрало, строежът бил абсолютно незаконен, тъй като за него нямало никакви строителни книжа и разрешителни. Това обаче станало ясно по-късно, след като Реджеб и Ахмед си „развалили отношенията“. „Тогава Ешреф поиска документите за строежа и се разбра, че такива документи няма“, разказват хора от селото.
През 2022 г. същият служител от ТСУ, който трасирал линиите на новата къща на Ахмед, съставил акт за незаконен строеж. След това Ешреф Реджеб издал заповед за премахване на незаконната постройка.
Ахмед оспорил пред съда заповедта на Ешреф с мотива, че общинският кмет е бил съвсем наясно, че се извършва такъв строеж и ако има някакви нередности, трябва да издаде заповед за спирането на обекта, а не направо за неговото премахване.
През юли 2024 г. Административният съд в Шумен отхвърли жалбата на Ахмед и на практика потвърди заповедта за премахване на незаконната му къща. „За тази къща Ахмед е платил над 40 000 лв.“, каза неговият адвокат Димитър Серафимов. Той посочи, че само на Община Никола Козлево Ахмед е платил 7 500 лв. за такси, документи и работа.
Въпроси без отговор
Защо общинската служба е взела парите, а не е изготвила проект за строежа на Ахмед, остава въпрос без отговор.
Няма отговор и на въпроса защо /и как/ общинското предприятие „Никола Козлево“ е построило цяла къща без строителни книжа.
Според прокуратурата, в случая няма данни за престъпление. „Подадохме жалба в прокуратурата в Нови пазар, но оттам я отхвърлиха като неоснователна“, каза адвокат Серафимов.
Той не оспорва, че Ахмед Ахмед е започнал да строи новата си къща без проект, а като действащ кмет е знаел, че строителните книжа са задължителни, т. е. че нарушава закона. Но вероятно се е предоверил на тогавашния си приятел и „чичо“ Ешреф Реджеб и е смятал, че всичко ще се уреди, още повече, че е възложил строителството на общинска фирма. Сега ще плаща солено за това.
Замесеното общинско предприятие „Никола Козлево“ обаче явно ще се размине с „плащането“. Както и замесените общинари.
Как една общинска фирма строи без документи цяла къща, и то пред очите на общинския кмет, който трябва да следи стриктно за спазването на законите?
Ахмед казва, че е платил за работата лично на директора на общинското предприятие, а строителството е правено в работно време. Прокуратурата не намира доказателства за това, казва адвокат Серафимов.
Как една общинска служба взема парите, а не изготвя документи? Как един и същ общински служител забива колчетата на нов обект и после съставя акт за незаконно строителство на същия обект?
Прокуратурата не намира нищо нередно.
В момента Ахмед Ахмед отново е кмет на с. Вълнари, избран от листата на ДПС. Реджеб пък вече не е кмет на Никола Козлево, след като беше отстранен още на първи тур от непознатия 29-годишен кандидат на ДПС Исмаил Ибрям.
Шефът на общинското предприятие „Никола Козлево“ Джемил Азис е все така на поста си, както преди 9 години. Общинският съвет обаче изобщо не може да упражнява надзор над предприятието, макар че то е 100 процента общинска собственост. Азис, назначен на поста от Реджеб, се оказа роднина и на новия козлевски кмет Исмаил Ибрям, и пак се сдоби с кметски чадър. Затова общинският шеф демонстративно отказва да дава обяснения пред съветниците за работата си.
През февруари 2024 г. Азис се скара на съветниците, че му губят времето „с глупости“ и напусна заседанието на местния парламент, който разглеждаше годишния отчет на общинското предприятие „Никола Козлево“. В отчета, подписан от Азис, имаше фрапиращи разминавания от по 60 000 лв., определени от шефа като „глупости“. По-късно общинският съвет единодушно отхвърли отчета на предприятието, а по правилник това би трябвало да доведе до оставката на неговия управител.
През март 2024 г. полицията засече незаконен превоз на два тона риба, уловена в язовир, стопанисван от общинското предприятие. По случая беше образувано досъдебно производство и всички очакваха, че този скандален случай вече ще доведе до отстраняването на шефа на общинската фирма.
Джемил Азис обаче и до днес си стои на директорския пост, а кметът Исмаил Ибрям все така отказва да го освободи. Въпреки правилници, проверки и досъдебни производства.
Този текст е създаден в рамките на проекта „Разкриване на злоупотреби в местното самоуправление в периферните и селските общини на Североизточна България“ на сдружение „Про веритас“, финансиран от German Marshall Fund.