BG | EN

Некоректни данни и лоша медицинска грижа – съдът потвърди санкции срещу общинската болница в Севлиево

Снимка: „Севлиево онлайн“

Пациенти на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево са лекувани, след като са починали, лечението на друг е по диагноза, каквато не е установено да има, а съпъстващо заболяване на бременна жена не е било третирано.

Всичко това става известно от решение на Административния съд в Габрово от 15 юли т.г., образувано по жалба от болницата срещу санкции, наложени й от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) в Габрово.

Част от санкциите са за некоректно подадени данни за дата и час на смъртта на трима пациенти, а друга – за недобра медицинска грижа, в разрез с договорената между лечебното заведение и Здравната каса, за което НЗОК заплаща.

От общинската МБАЛ в Севлиево пледират пред съда, че „медицинската помощ е предоставена в пълен обем и в необходимото качество“, а констатираните нарушения са оборими и недоказани и настояват за отмяна на санкциите срещу лечебното заведение. Съдът обаче отчита, че е налице „неположена медицинска грижа в пълния й обем и вид“, както и некоректно отчитане на данни.

Санкцията е нищожна – 1300 лв., но нарушенията са незначителни само на пръв поглед. Според контрольор в РЗОК подаване на по-късна дата и час за настъпила смърт означава, че лечението на пациента продължава и през това време може да се стигне до неправомерно изписване на медикаменти или процедури.

Некоректно подадената информация по същество е невярна

За тримата лекувани и в последствие починали пациенти на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в РЗОК е подадена информация за по-късна дата и час на настъпване на леталния изход. „Нарушението не е резултатно, за него не се сочи и изисква настъпване на конкретна вреда – надплатена сума по клинична пътека или изписани медикаменти при вече починал пациент“, отбелязва съдът. Според магистратите обаче „в случая не е налице изцяло неподадена информация, а некоректно подадена“, което я прави невярна.

Става въпроси за трима починали пациенти през декември 2023 г.

Пациент е приет с мозъчен инсулт на 2 декември 2023 г. На 8 декември умира. Смъртта настъпва в 18.20 ч., информация за нея е подадена почти денонощие по-късно – на 9 декември в 17.35 ч.

Друг пациент е приет за лечение на бронховмевмония на 10 декември 2023 г. На 15 декември е прехвърлен в Терапетично отделение, когато започва лечението му по друга клинична пътека. На 19 декември в 7.30 ч. умира, но според подадената в Здравната каса информация лечението му продължава до 12.10 ч., т.е. почти пет часа след като е починал.

Същото е и за още една пацентка, лекувана за бранховпневмония. Приета е на 27 декември м.г., същия ден е прехвърлена в Терапевтично отделение, на на следващия в 18.00 ч. е починала. Информация за смъртта й е подадена ден по-късно, в 13.48 ч.

Така за тази пациентка краят на лечението е на 29 декември 2023 г. в 13.48 ч., въпреки, че е починала на 28 декември в 18.00 ч.

Случаят се сваля от заплащане

Ако в случаите по-горе става въпрос за некоректно подадени данни, което не е имало финансови или други последици нито за Здравната каса, нито за болницата, то историята на пациент, приет с недоказана диагноза, изписан и веднага хоспитализиран отново с напълно различно заболяване, е различна.

Пациентът е приет през ноември м.г. за оперативно лечение по спешност под анестезия по повод илеус. На достъпен език това е чревна непроходимост. Приложена му е оперативна интервенция, отразена в оперативен протокол и е изписан. На следващия ден обаче постъпва отново в болницата с тежък абцес, в резултат на което му е премахната гнойна торбичка и четири от ноктите на пръстите на единия крак. Това е според болничната документация.

Абцес не се развива за една нощ

По делото са приложени епикриза, оперативен протокол и протокол за ултразвуково изследване. В последния е посочено, че при въпросния пациент „няма ехографски данни за заболяване на коремните органи“, а в документ, озаглавен „Консултация“, е посочено, че пациентът имал почти винаги диарични изхождания, а не констипация, за илеус няма вписани данни.

Експертизата, възложена от съда посочва още, че при този пациент „не е извършвана оперативна процедура“, което поставя въпроса за съществуващия протокол от такава.

Що се отнася до абцеса, заради който в деня, след като е изписан, пациентът е приет отново в същото отделение, в открито съдебно заседание експертът уточнява, че такъв абцес не се радвива за едно денонощие. Според него пациентът го е имал при първия си престой в болница, но не е ясно защо тогава не е лекуван за това, което е имал, а е престоял в болница с диагноза, която се оказва спорна.

Възпалението не е получено между двете хоспитализации, следва да е било налице още преди първата, т.к. са нужни между 3-7 дни за да се образува такава гнойна торбичка с такава големина, отчита медицинската експертиза.Нарушена е нормата за изпълнение правилата на добрата медицинска практика и предоставяне на медицинска помощ по вид, обем и качество, съответстващи на договорената, считат от РЗОК в Габрово, с което случаят се сваля от плащане, а болницата трябва да възстанови получените за това лечение суми.

Съпъстващите заболявания също са риск за здравето и живота

Още един случай от съдебното решение разказва за бременна жена, лекувана от бронхомневмония, с придружаващо заболяване анемия. Анемията е била налице и установена при приема на жената, но не е била лекувана, като в резултат показанията й са се влошили, става ясно от съдебното решение, където случаят е описан подробно.

Съгласно заключението на съдебно-медицинската експертиза „целесъобразно в случая би било да се осигури консултация с хематолог, да се уточнят другите хематологични показатели – серумно желязо, желязосвързващ капацитет, морфология на еритроцитите и др. и да се включи съответната медикаментозна терапия, вкл. поради много ниските стойности да се обсъди и въпросът за кръвопреливане“.

По този случай съдът също споделя изводите на РЗОК за нарушение, изразяващо се в недостатъчно положена медицинска грижа, в необходимия обем и качество. Съдебният състав отчита, че „състоянието на пациентката е било установено по време на лечението на основното й заболяване, отклонението на кръвните показатели е съществено, вкл. и според вещото лице, но въпреки това не е направена консултация със специалист, а за започване на необходимо своевременно лечение не са предприети каквито и да било мерки, а в случая става въпрос и за бременна жена, като под въпрос се поставя здравето и живота както на нея, така и на нероденото й дете“.

Съдът приема, че санкциите срещу лечебното заведение са достатъчно мотивирани и обосновани, с което отхвърля жалбата на управителя срещу тях.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Върховният административен съд решава ще се гори ли боклук край с. Върбовка

На 16 септември Върховният административен съд (ВАС) ще гледа делото по жалба на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и сдружение "Ти решаваш" срещу решението на Административен съд София-област да даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански - Вълка, която включва изгарянето на тонове боклук край с. Върбовка, община Павликени.

На воден режим са 28 населени места в област Габрово, в Трявна и Севлиево искат обещаните от ГЕРБ язовири

На режимно водоснабдяване са 28 населени места в област Габрово, обяви областният управител Мария Башева.

График за работа по проект за 1.5 млн. лв. в Севлиево е засекретен като търговска тайна

Линейният график за дейностите по проект за 1.5 млн. лв., изпълняван в Севлиево от любимото на Общината дружество „Еко Традекс Груп“ е търговска тайна.

Още за новините

Върховният административен съд решава ще се гори ли боклук край с. Върбовка

На 16 септември Върховният административен съд (ВАС) ще гледа делото по жалба на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и сдружение "Ти решаваш" срещу решението на Административен съд София-област да даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански - Вълка, която включва изгарянето на тонове боклук край с. Върбовка, община Павликени.

График за работа по проект за 1.5 млн. лв. в Севлиево е засекретен като търговска тайна

Линейният график за дейностите по проект за 1.5 млн. лв., изпълняван в Севлиево от любимото на Общината дружество „Еко Традекс Груп“ е търговска тайна.

Дисциплинарно уволнен декан на ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет уличава ректора му в плагиатство

Доцент Лазарин Лазаров, доскорошен декан на Ветеринарно-медицинския факултет в Тракийския университет в Стара Загора, е подал сигнал за плагиатство срещу ректора на учебното заведение. Той е изпратен до...