Кметът на Доспат Елин Радев, предлага такса „Битови отпадъци“ в общината да бъде увеличена със 79%, което веднага предизвика възмущение в социалните мрежи. Общественото обсъждане на това предложение е насрочено за 18 декември.
Според Радев това увеличение било необходимо, за да се покрият нарастващите разходи за сметосъбиране, депониране и чистота, които надхвърляли 1 млн. лв., но и заради инфлацията, ръста на минималната работна заплата и факта, че от години общината дофинансирала тази услуга с пари, с които вече не разполагала.
Към края на 2024 г. се очаква местните приходите да достигнат 1 150 000 лв. От тях над 240 хил. лв. ще отидат за дофинансиране на дейностите по сметосъбиране и чистота. Над 460 хил. лв. вече са били прибрани от частни съдебни изпълнители по непогасени задължения на Общината към кредитори. За Общината остават около 400 000 лева, крайно недостатъчна сума, според кмета, за да функционира администрацията.
Радев иска таксата „Битови отпадъци“ да скочи в пъти и да е в границите от 10 до 16 промила от данъчната оценка за жилищни имоти, и от 10 до шокиращите 42 промила – за бизнеса. С този ход кметът на Доспат иска да събере липсващите 240 лв. разходи за чистота през 2025 г.
Чистотата като брой кафета и килограми сирене, или защо 79% не са толкова страшни
Според Елин Радев, увеличението от 79% било само „привидно шокиращо“. За да предотврати общественото недоволство, и „за да не се появят разни умници, които по социалните медии да заливат гражданите с „апокалиптичната“ картина на увеличението на такса „Битови отпадъци““, кметът Радев прибегна до нестандартно решение. В разяснение на предложението си, публикувано в сайта на Община Доспат, той изчислява увеличението за всяко населено място в брой кафета, кутии цигари, бутилки ракия, килограми сирене и месо.
„В селата Бръщен и Чавдар „месечно досега са плащали средно около 90 стотинки! През 2025 г. ще плащат средно около 2,88 лв. На месечна база завишението е с около 2 лв. За сравнение, едно кафе вече е 2,00 лв.“ – написа Радев в сайта на общината. В селата Змейца и Барутин досега са плащали годишно, средно около 22 лв. След увеличението ще плащат средно 38 – 40 лв. Годишно завишение, средно 15 до 18 лв. , това е цена за килограм сирене, например.“ – продължава сравненията той. „Вярвам че на цената на 5 – 6 кутии цигари или 2 бутилки алкохол, или килограм – два месо или сирене, всяко семейство ще предпочете да живее в чисто и спретнато населено място.“ – мотивира се Радев. Алтернативата, според него, е „препълнени съдове за смет, които отлежават по 2 седмици и от които се разнасят неприятни миризми“, както и „въргалящи се боклуци по улиците“.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.