„За истината“ публикува позицията на повече от 160 български организации, които написаха Отворено писмо до европейските партии заради законови изменения у нас, заплашващи демокрацията, свободата на словото и човешките права.
Сголяма тревога ние, над 160 граждански организации, алармираме, че демокрацията в България е сериозно застрашена. В рамките на един месец ставаме свидетели на грубо нарушаване на правата на човека и основните демократични ценности от страна на значителна част от народните представители в Народното събрание, се казва в отвореното писмо.
На 7 август 2024 г., със 135 гласа „за“, 33 „против“ и 8 въздържали се, народните представители приеха промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
Изменението на чл. 11 (2), т. 3 от ЗПУО гласи следното: „Забранява се пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да било начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация и/или определянето на полова идентичност, различна от биологичната, в системата на предучилищното и училищното образование“. Сред правните дефиниции се появява едно от нововъведените понятия „нетрадиционна сексуална ориентация“, което се определя като: „различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове“.
Тези изменения не адресират системните проблеми в страната, касаещи образователната система, като достъп до качествено и приобщаващо образование на децата. Напротив, те застрашават правата на цяла една българска общност и имат негативно въздействие върху всички останали.
Определяме гласуваните на две четения в един ден промени, при липса на обществен дебат, като противоконституционни, неграмотни, неиздържани и неясни от юридическа и семантична гледна точка. Още повече, те насаждат омраза към различието и създават предпоставки за дехуманизиране на всяко човешко същество, смятано за различно по някакъв признак
Създаването на подобни демагогски закони е пряк път към дискриминация на конкретна група хора, забрана на различното мнение и възможност и за в бъдеще чрез правни средства да се оправдават сегрегация и тормоз. Промените противоречат на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, която гарантира личната свобода и забранява дискриминацията, както и на Хартата на основните права на ЕС, а именно:
а) правото на човешко достойнство (член 1);
б) зачитането на личния живот (член 7);
в) свободата на изразяване (член 11);
г). право на образование (член 14);
д) защита от дискриминация (член 21).
Редица граждани, училищни дейци и организации се противопоставиха на промените в ЗПУО, като в момента организират множество протестни действия в страната и чужбина. Само за седмица срещу промените в ЗПУО бяха инициирани редица подписки, подкрепени от близо 10 000 граждани и родители, като сред тях са над 900 учители и директори от всички етапи на образованието. Въпреки обществените призиви президентът Румен Радев да наложи вето на промените от 7 август т.г., той подписа указ за тяхното обнародване и влизане в сила.
Паралелно на гласуванията на горепосочените изменения в ЗПУО, народни представители предложиха следващи промени в същия закон, които да скрепят приетите забрани със санкцията лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност за срок до две години, както и тежки глоби. Народни представители от ПГ на „Има такъв народ“ дори настояват да разпрострат вече приетите забрани в ЗПУО и извън училището с промени в Закона за закрила на детето (ЗЗДет).
На 14 август 2024 г., по време на съвместно заседание на Комисията по демографската политика, децата и семейството и Комисията за младежта и спорта в Народното събрание, председателствани от ПГ на „Възраждане“, се организира подмяна на дневния ред, като организации настояваха за строго ограничаване на гражданското участие в политическия и социален живот в държавата, на демократичните ценности и подкрепата за най-уязвимите групи – чрез прокарване на т.нар. Закон за „чуждестранните агенти“, по образец на приетото в Руската федерация и в Грузия законодателство. На заседанието имаше и посрещнати с аплодисменти призиви за референдум за излизане на Република България от Европейския съюз.
На 10.09.2024 г. група народни представители от ПГ на „Възраждане“ внесоха в Народно събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти (Законопроектът), който е насочен срещу гражданските свободи. Всяко едно лице, получило над 1000 лв. с източник от чужбина, с изключение на средства, получени по търговски сделки, хазартни игри или от Европейския съюз, може да се счете за „чуждестранен агент“. Законопроектът дефинира „физически лица, свързани с чуждестранни агенти“ като „учредителите, представляващите и участващите в управлението на организации, определени като чуждестранни агенти, както и собствениците, съдружниците, представляващите и лицата в управителните органи на търговски дружества, определени като чуждестранни агенти, както и получаващите плащания или безвъзмездна материална помощ от лица, определени като чуждестранни агенти с цел финансиране на упражнявана от тях дейност“.
Законопроектът предвижда създаването на de facto „черен списък“ на чуждестранните агенти, поддържан от Министерство на правосъдието, и нормирането на санкции, налагани в случаите, когато съответните лица, съгласно неясните дефиниции в законопроекта, са пропуснали да заявят вписването си в него.
Опасяваме се, че подобен закон ще бъде използван избирателно срещу гражданските организации, които, особено в кризите от последните години, са на първа линия и подкрепят решаването на най-сложните социални и институционални проблеми, включително борбата с корупцията, защита на най-уязвимите, гаранции за върховенството на правото и защита на гражданските права и свободи. Но най-вече срещу организациите, които са коректив на властта в България като демократична държава и са пречка пред възстановяването на диктатурата от близкото минало.
Приемането на подобен закон не е изолирано явление, а е част от масирана антидемократична дезинформационна кампания, която цели да промени политическия курс на пълна интеграция на България в Европейския съюз.
Опитите такъв закон да бъде приет не се случват за първи път – от влизането си в НС през 2021 г. до днес ПП „Възраждане“ вече два пъти е внасяла подобен законопроект. Предизборната обстановка, с оглед на предстоящите на 27 октомври т.г. предсрочни парламентарни избори и промените в ЗПУО, ни дават повод да смятаме, че сега този закон може да бъде приет в пленарна зала.
Чрез мощно финансирана политическа пропаганда и дезинформация всекидневно се манипулира общественото мнение в България и така се създават антидемократични, антиевропейски настроения, те се канализират в кампании срещу демократичните ценности и правата на човека – с цел откъсване на страната ни от ЕС в дългосрочен план и замяна на демокрацията с авторитарен режим по подобие на този в Руската федерация.
С това писмо се обръщаме към Съвета на Европа, народните представители от парламентарните групи в Европейския съюз, институциите на Съюза, Агенцията за фундаментални права, Европейско гражданско общество, Европейска мрежа на националните институции, както и към посолства, които се позиционират като поддръжници на върховенството на правото, на демокрацията и на европейското развитие на България, като ги призоваваме:
• да се противопоставят остро на всички политики и закони, които отдалечават страната ни от демократичното ни и европейско развитие;
• да предприемат ясни и недвусмислени действия по призоваване за отмяната на вече приетите поправки в ЗПУО;
• да се противопоставят на приемането на споменатия антидемократичен законопроект за „чуждестранните агенти“;
• да заемат отговорна обществена позиция и да прекратят опитите за дискредитиране и ограничаване на дейността на гражданските организации;
• на международно и европейско равнище да бъде даден адекватен отговор на всекидневните дезинформационни атаки срещу гражданския сектор и демократичните ценности в България.
Ние, като представители на организации на гражданското общество с дългосрочно поет ангажимент към всички представени групи и общности в страната ни, изразяваме готовност да продължим да работим за подобряване на образователната, здравната и социалната система чрез законодателни решения, основани на хуманизма и научните данни. Живеем в трудни времена и вярваме, че страната и гражданите имат нужда от ресурсите и далновидността на всички институции при вземането на решения и прилагането на политики, които отстояват общоевропейските ценности.
Демокрацията е тази, която гарантира достоен живот за всички хора, независимо от техните политически или партийни убеждения. Затова и конкретният ни апел към всички вас е да предприемете конкретни действия в подкрепа на демократичното развитие на България, да защитите гражданския сектор и да спомогнете за европейското бъдеще на страната ни.