Провадия и сол. Думите са синоними заради огромното находище край града. От десетилетия се извършва индустриален добив. Което пък прибавя още една дума в речника на хората – земетресения. Не от днес. В минал подкаст ви разказахме за сегашен проект за два нови сондажа. Инженер Кадрия Мехмед сподели притесненията на съгражданите си.
При разговора с Мехмед не успяхме да получим отговорите на сондиращото дружество, инвеститора „Провадсол“, част от групата „Солвей“. Те дойдоха впоследствие. И гласят: Инвестиционното предложение не може да предизвика по-големи въздействия от възможните естествени такива, тъй като обемът на иззетата от тях сол ще съставлява само 0,026% от утвърдените запаси. В площно отношение това е само 0,09% от площта на находището.
В района се извършват наблюдения, като на всеки 4 месеца се получава доклад за всички сеизмични събития, a веднъж годишно и обобщена статистика.
Направен е извод, че сеизмичната обстановка не се променя във времето. Изводът е, че от сеизмологична гледна точка няма данни, за да се направи заключение, че експлоатацията на солното тяло води до повишаване на сеизмичната активност в района.
„Анализите за сеизмичните рискове стъпват на становище от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН“, обобщават от „Провадсол“. И държат да се уточни, че всички законови процедури по публичността на проекта са минали надлежно.
Тази статия е създадена от „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ (ОЦОСУР) в рамките на проекта за подкрепа на независими регионални медии на Сдружение с несторанска цел „Про веритас“. Мненията, споделени в него са на ОЦОСУР и не непременно са споделени от „Про веритас“.