BG | EN

„Ще понесете отговорност“: Председателят на Общинския съвет в Дряново заплаши журналисти, след като огласиха заплатата му

Тодор Георгиев, председател на ОбС – Дряново
Снимка: ОбС – Дряново

„Тези цифри не са верни и ще трябва да понесете отговорност за написаното“ – това написа председателят на Общинския съвет в Дряново Тодор Георгиев в приложението „Вайбър“ на журналист в „За истината“, автор на публикацията Общинските съветници на Дряново струват на данъкоплатците 282 хил. лв. за година и четири месеца.

Според Георгиев медията е предоставила неточна информация относно размера на заплатите на общинските съветници и неговата като председател. В доказателство на твърденията си изпраща снимка на получен превод от Община Дряново на 2 май т.г. в размер на 1941.51 лв. Това по всяка вероятност е заплата за месец април, за което Георгиев пише: „ето моята заплата“.

Председателят на Общинския съвет в Дряново обаче пропуска съществени детайли

около това колко струват общинските съветници на местните бюджети. Върху брутното възнаграждение не само в дряновския Общински съвет, а дори в дружествата с по един служител, в които заплатите се изплащат коректно, се начисляват осигуровки и той като човек на закона би трябвало да го знае.

Би трябвало да знае и че част от тези осигурителни вноски са за сметка на работодателя. В неговия случай за първите четири месеца на 2025 г. Община Дряново, респективно данъкоплатците, са платили върху начислената му заплата 1160 лв. данък общ доход (ДОО), 280 лв. допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) и 480 лв. здравни осигуровки. Като се добавят тези цифри към брутната заплата на председателя, която според официална справка от Община Дряново за първите четири месеца на годината е 2502 лв., се получава разход на Общината в размер на 2982 лв. за всеки от месеците от януари до април 2025 г. В тази сума не влизат личните удръжки, които всички плащаме, когато получаваме пари по трудово или извънрудово правоотношение и оттам е разликата между начислено и постъпило по сметката на Тодор Георгиев.

Важно да се подчертае също, че осигуровките, които Общината плаща върху възнаграждението на председателя на Общинския съвет,

един ден ще се отразят в размера на неговата пенсия,

така че не е коректно тази сума да се изключва. Още повече, че „За истината“ поиска информация за разходите, които Община Дряново прави за заплати и осигурителни вноски на общинските съветници, а не размера на чистата сума, която постъпва в банковите им сметки.

„За истината“ няма как да знае какво точно е постъпило в сметката на Тодор Георгиев, тъй като текстът, който разказва какво получават общинските съветници в Дряново, се позовава на предоставена информация от общинската администрация, а не от обслужващата Тодор Георгиев банка.

И тъй като истината може да бъде само една, прилагаме информацията, предоставена на „За истината“ относно възнаграждението на Тодор Георгиев за 2025 г., цялата 2024 г. и двата месеца от мандата през 2023 г. с уговорката, че справката за 2023 г. съдържа заплатата на Георгиев за цялата година. По преценка на общинската администрация тя е изпратена в този вид, най-вероятно защото и в предишния управленски мандат Георгиев е председател на Общинския съвет в Дряново, но от друга политическа формация.

Скрийншот от справка, предоставена от Община Дряново
Скрийншот от справка, предоставена от Община Дряново
Скрийншот от справка, предоставена от Община Дряново

„По-важно е кой бута и поръчва тази публикация“

пише още Георгиев до „За истината“. Сякаш щом медия е проявила интерес към заплатите в Общинския съвет на Дряново, това е поръчка.

Тодор Георгиев очевидно пропуска, че обществото има право да знае какво получават хората, които се надпреварват за гласа на гражданите на избори. Точно затова и заседанията на постоянните комисии и на Общинските съвети вече са публични, за да виждат гражданите какво работят техните избраници. Осветляването на възнагражденията, в която и да е публична сфера е право на гражданите, а когато не можеш да преглътнеш тази публичност, най-лесно е да я квалифицираш като поръчка.

Тодор Георгиев има богата биография в Общинския съвет на Дряново.

В периода 2015-2018 г. той е председател на Общинския съвет в града, когато през 2018 пълномощията му са предсрочно прекратени с гласовете на ГЕРБ. Действията на опонентите си Георгиев коментира с пост във „Фейсбук“, определяйки ги като „да премахнем неудобния“.

Две години по-късно с идентични мотиви в Дряново е свален от председателското място Галин Герганов и на негово място е избран Тодор Георгиев.

Георгиев може да се определи като противник на публичността. През есента на 2021 г. когато съветничка предлага да се ограничи снимането в заседателната зала, Тодор Георгиев добавя идеята журналистите, които присъстват на заседания, да се легитимират с журналистическа карта. Много удобно пропуска тогава председателят, че заседанията на Общинския съвет за открити за граждани, а журналистите са и граждани и правото им да присъстват на заседания е гарантирано със закон. Както всъщност и правото им да знаят какво харчи местната хазна за местните законодатели.

Между другото Тодор Георгиев не се слави с трайни политически пристрастия. През 2015 г. е избран в Общинския съвет от листата на ГЕРБ, четири години по-късно полага клетва като представляващ партия „Воля“, а през 2023 г. става съветник с листата на коалиция от партии „Левицата“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Още за новините

monsterid
Емилия Димитрова
Емилия Димитрова - Данкова работи като журналист от завършването на висшето си образование, а от 2015 г. развива собствен сайт за новини от Севлиево и региона. Била е главен редактор на вестник „Севлиево днес“, журналист във вестник „Росица“ и отговорен редактор на новините в кабелна телевизия „Киви-ТВ“ в Севлиево. От 2015 г. е координатор на „Програма Достъп до информация“ за област Габрово. Носител на наградата „Златен ключ“ на „Програма Достъп до информация“ за 2018 г.

Още от автора

Габрово е втора след област Видин по намаляване и застаряване на населението

С 2140 души е намаляла за последните три години област Габрово. Продължава негативната тенденция за застаряване на населението и намаляването му в следствие на отрицателен естествен прираст. По...

БАБХ закрива „птицеферма от Ада“ в с. Крамолин заради ужасяващите условия в нея

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) постави под засилен контрол ферма за отглеждане на кокошки в севлиевското село Крамолин. "Предстои поетапна депопулация на животните, отглеждани при варварски...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Още за новините

Адреналин, кокаин и агресия: случаят „Явор“, заснет от охранителна, а не от полицейска камера

Полицаи се събират довечера във Варна в защита на колегите си, задържали Явор Георгиев в нощта на неговата смърт. Видео показва как униформените удрят поваления на земята 36-годишен...

Държавна субсидия за читалища без дейност: Как се източва бюджетът за култура

Общинският съвет в Дряново не прие отчета на читалище "Надежда-1925" в с. Туркинча за 2024 г. Това е единственият читалищен отчет, който съветниците отказаха да гласуват, но освен...

Прозрачност на хартия: Общинският съвет в Дряново не поддържа видеоархив на заседанията си

Общинският съвет в Дряново не поддържа публичен видео архив на заседанията си, а протоколите от се публикуват с месеци закъснение, установи "За истината". Последният протокол, от който може...