До 27 септември страните по делото, образувано по жалби на сдружение „Ти решаваш“ и Регионалната инспекция по околна среда и води във Велико Търново срещу решение на Административен съд София-област, който даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански – Вълка край павликенското село Върбовка, трябва да подготвят писмени защити. След това в едномесечен срок Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе за инвестицията на Гайтански, срещу която три години протестират граждани на областите Велико Търново и Габрово.
В името на народа или в името на инвеститора
Очакваме съдебно решение да бъде постановено в името на народа, а не както това на Административния съд в София област – в името на инвеститора, каза адвокат Христо Дишев от „Ти решаваш“ и процесуален представител на неправителствената организация пред ВАС на пресконференция в пресклуба на БТА в София. Тя бе свикана веднага след съдебното заседание на 16 септември т.г.
Предисторията на казуса със с. Върбовка може да прочетете тук, тук и тук.
То бе второ по делото, след като първото бе отложено заради нередовно призоваване на свидетели.
Адът е в детайлите
„На пръв поглед става въпрос за едно обикновено инвестиционно намерение, но когато се зачетеш в детайлите му, се открива, че енергоизточникът, който ще се ползва за цеха за каменна вата, е инсинератор за изгаряне на RDF отпадъци, който ще преработва 56 тона боклук на час, отбеляза на пресконференцията Владислав Иванов от сдружение „Ти решаваш“.
Това означава, че ще изгарят 1344 тона за денонощие, а процесът на работа на посочения в инвестиционната документация инсинератор е непрекъснат, 24-часов. „Представете си 65-70 огромни ТИР-а с боклук, които всеки ден ще бъдат горени в центъра на Северна България, на една от най-плодородните земи“, подчерта Владислав Иванов.
За проблемите – с по едно изречение
В Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) всички проблематични моменти от осъществяването на инвестицията на Гайтански, се споменават с по едно изречение, посочи адвокат Дишев. Отделяните газове и вещества във въздуха, почвата и водите само бегло са засегнати, без да е отчетен териториалният обем на проблема – засегнати от изгарянето на огромното количество боклук ще бъдат гражданите и земите на четири области – Велико Търново, Плевен, Ловеч и Габрово, акцентира Дишев.
Непълноти и празноти
Точно заради „непълноти и празноти в плана за изпълнение на мерките в плана за предотвратяване, намаляване или ликвидиране на значителни отрицателни въздействия, не се гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазване на човешкото здраве“ директорът на РИОСВ във Велико Търново не одобри инвестицията на Гайтански. Той обжалва и на първа инстанция спечели, но от РИОСВ и „Ти решаваш“ обжалват съдебното решение.