
Часът на Земята – най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата Земя тази година се фокусира върху възстановяването на местообитания и ни призовава да запазим дивите животни.
Часът на Земята се провежда се винаги в последната събота на март от 20:30 до 21:30 ч. Тази година това е 25 март и по традиция в този час милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си, отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Инициативата обединява хората в повече от 190 страни по света от 2007 г. насам.
С наближаването на Часът на Земята природозащитната организация WWF активира и втората фаза на своята кампания „Общ дом. Общо бъдеще”, посветена на опазването на дивите животни в България. Фокусът на нейното тазгодишно издание е възстановяването на местообитания. Te осигуряват дом и храна на различни популации на ключови за екосистемата видове.
Популациите на диви животни претърпяват катастрофален спад
Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си. Данните на докладът на WWF „Жива планета” отчитат 69% спад от 1970 г. насам. Основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата в България.
Според специалистите от WWF един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. Справянето с този проблем се нарежда сред водещите цели на природозащитната организация – а именно, да се постигне обявяването на нови територии с различна степен на защита, които да свържат фрагментираните местообитания и да създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.
Точно затова тази година най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – Часът на Земята – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. Тази пролет тя ще стане факт за 16-а поредна година и ще бъде отбелязана в над 7000 града от 190 държави.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще”.
Какви дейности за Часът на земята на 25 март, предлага WWF?
- Изключете светлините
- Вечеряйте на тъмно с близките си
- Отделете време за вашия любим подкаст
- Прекарайте вечер на настолни игри или четене на книги на светлината на свещи
- Подобрете знанията си за изменението на климата
- Гледайте образователно видео
- Лагерувайте в задния си двор или във всекидневната
- Тези, които искат да минат на следващото ниво, могат да събират отпадъци в местния парк
- Даряване на нежелани дрехи за благотворителност
- Замяна на неекологичните предмети в дома си с устойчиви алтернативи
- Практикувайте малко нощна фотография
- Поставете енергийно ефективни крушки около дома си
- Разходете се на открито
- Google Lens, влиза в приложение за изучаване на растенията и животните във вашия квартал
- Опитайте да наблюдавате звездите
- Медитирайте на открито
- Наблюдавайте птици от вашия прозорец
- Присъединете се към събитие на Часа на Земята близо до вас