По външна тръба, пусната по тротоара и частично зарината в пръстта на буренясал подход към улица „Пеньо Пенев“ в Севлиево се снабдяват с вода цяло лято и до 16 октомври живеещите на улицата. Точно ден, след като „За истината“ изпрати въпроси до Общината с искане да обясни абсурдната ситуация, местната администрация се сети да реагира. Веднага след това водата потече към домовете на хората по стандартни водопроводни отклонения, а на 17 октомври бяха монтирани и водомерите.
Тази бърза реакция дойде на четвъртия месец, откакто се оказа, че къщите на ул. „Пеньо Пенев“ са потърпевши от изпълнението на проект за подмяна на водопроводните отклонения в централната част на Севлиево, изпълняван за 1.5 млн. лв. от капиталовата програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Улицата е успоредна на ул. “Александър Верешчагин“, по която са подменени всички водопроводни отклонения. На нея е било и отклонението, по което са получавали вода на ул. „Пеньо Пенев“. Разстоянието между двете е 60 метра, измерено с „Google maps” по права линия.
В хода на изпълнение на проекта обаче водопроводното отклонение към улица „Пеньо Пенев“, което е било на ул. „Ал. Верешчагин“, е изключено, защото било част от старата водопроводна система. Новата е на двайсет крачки от въпросната улица, но в проекта не е заложено там да има ВиК отклонение. За живеещите на ул. „Пеньо Пенев“ това означава, че остават извън водоснабдителната система на Севлиево, а къщите им без вода.
Вода няма, информация също
На 17 юни т.г. работата по проект „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево” стига до ул. „Верещагин“, която както стана ясно е успоредна на ул. „Пеньо Пенев“ и между двете има 60 метра разстояние. Същата вечер на ул. „Пеньо Пенев“, която не е засегната от ремонтните дейности, няма вода.
Тъй като в Севлиево да се окажеш без вода е нормално и гражданите са свикнали, никой не взема насериозно ситуацията. На следващия ден обаче вода пак няма, разказва живеещ на улицата, който подаде сигнал до „За истината“, но помоли да не цитираме името му.
На втория безводен ден мъжът звъни във ВиК „Бяла“ – общинското дружество, което обаче не доставя вода. Оттам казват, че не знаят за проблема. Следващото обаждане е в Общината, на дежурния телефон. И оттам нямат представа защо хората са втори ден без вода.
След като и на следващия ден водата не идва, а информация няма, мъжът звъни във ВиК Габрово, за да чуе, че и там не знаят защо на ул. „Пеньо Пенев“ няма вода, съответно никой не може и да каже кога ще я пуснат.
Наистина ли няма вода?
Хората вече не знаели на кого да се обадят, когато на четвъртия безводен ден на място дошли от фирмата, която изпълнява проекта. Явно информация все някак е стигнала до тях, но никой не подозирал, че положението е толкова сериозно.
„Казаха, че идват, за да се уверят, че наистина няма вода, защото според тях проблем няма“, сподели мъжът, който потърси „За истината“. След като се убедили, че не се вдига напразен шум и гражданите искат полагащото им се – течаща вода в един от оживените квартали на Севлиево, от фирмата – изпълнител установяват, че водопроводното отклонение към ул. „Пеньо Пенев“ е прекъснато.
Тук логичният въпрос е, когато е прекъснато никой ли не проследи докъде води и какви ще са последствията, за да ги елиминират.
Грешка няма – по проект е така
Започнала четвъртата безводна вечер за живеещите на улицата.
На петия ден без вода и в пълно неведение какво се случва, живеещите посрещнали отново работници от фирмата, за да чуят, че за тяхната улица по проекта, който се изпълнява, няма предвидено водопроводно отклонение.
В хода на дейностите по подмяна на старите водопроводни отклонения старият уличен водопровод по ул. „Верещагин“, откъдето се е захранвала и ул. „Пеньо Пенев“, е изключен от останалата част на разпределителната водопроводна мрежа в тази част на града, обясниха пред „За истината“ от Община Севлиево. Оттам казаха още, че „улица „Пеньо Пенев“ не попада в обхвата на инвестиционния проект“ и „в монтажния план за реконструкция на уличния водопровод по ул. „Александър Верешчгин“ няма предвидена тръбна връзка към ул. „Пеньо Пенев“.
Това обяснение може да е технически вярно, но то издава пълно безхаберие по отношение резултата от ремонтните дейности по изпълнението на проекта. Не е ясно кога в Общината или изпълнителите видяха, че улица „Пеньо Пенев“ ще остане без вода след приключване на проекта и защо трябваше „За истината“ да изпрати въпроси, за да изпратят работници, които след четири месеца да се заемат с работата, която трябваше да са свършили през юни т.г.
Една тръба по тротоара решава въпроса
След като се установява, че по проект улица „Пеньо Пенев“ няма да получава вода както досега, за хората там бил изграден водопровод от вида „направи си сам“ – външна тръба, пусната по тротоара и околната трева.
Според Община Севлиево това е „временно тръбно линейно съоръжение, положено до тротоара, с отклонение до всеки водомерен възел в шестте засегнати имота“.
За живеещите на улицата обаче „тази вода през дните, когато в Севлиево бяха отчитани над 40 градуса горещини, беше толкова гореща, че не можехме дори да се изкъпем“. Водата не ставала за пиене и миене, защото излизала вряла през черния и изложен на слънце маркуч. А когато потърсиха „За истината“ вече имаха други страхове: „Ако това не се поправи до зимата и тази външна тръба замръзне…“.
И без вода сметките към ВиК се начисляват
Неудобството да получаваш цяло лято вода през „временно тръбно линейно съоръжение“ върви и с по-високи сметки за вода, които на ул. „Пеньо Пенев“ получават регулярно въпреки липсата на водомери. Потреблението им се изчислява на база предходно и без значение ползват или не ползват врялата вода, плащат. Платили и за времето, когато цяла работна седмица нямали вода.
На 15 октомври т.г. „За истината“ попита в Община Севлиево какво ще се направи за нормално водоснабдяване на хората от ул. „Пеньо Пенев“. На следващия ден получихме информация, че работници са на място. На 17 октомври от Община Севлиево информираха „За истината“, че „към 17 ч. на 16 октомври ВиК операторът вече е изградил и присъединил към разпределителната водопроводна мрежа на гр. Севлиево необходимата нова подземна инфраструктура, към която са привързани всички засегнати сградни водопроводни отклонения“. Със същото от Общината уверяват, че до края на работния ден на 17 октомври т.г. ще бъдат подменени и всички стари водомери в имотите“.
Междувременно проектът, по който в Севлиево се подменят водопроводни отклонения се забави много след срока, за който възложителят (Община Севлиево) и изпълнителят (Еко Традекс Груп) са се договорили. Вместо 54 дни, проектът продължи четири месеца, а линейният график на дейностите, поискан от „За истината“, бе засекретен като търговска тайна. Този отказ медията обжалва пред Административния съд в Габрово, делото е насрочено за 5 ноември т.г.