Коалицията „ДПС-Ново начало“ спечели най-много гласове в Шуменска област на вчерашните извънредни парламентарни избори. Данните са на Районната избирателна комисия при 100% обрабоетени протоколи от секционните комисии.
Калицията на санкционирания от Съединените щати и Великобритания по глобалния закон „Магнитски“ Делян Пеевски е получила 24,94% от гласовете (13 516 гласа). На практика основната част от тях идват от 4 малки общини в Делиормана, наричани „бастиони“ на ДПС, чиито кметове останаха лоялни на Пеевски след разцеплението в партията. Общините Върбица, Никола Козлево, Каолиново и Венец са мобилизирали за „ДПС–Ново начало“ над 10 600 гласа, показват данните от Районната избирателна комисия. Избирателите на Пеевски са гласували основно с хартиени бюлетини – 84% от всички гласували.
На втора позиция в Шуменска област са ГЕРБ-СДС със 17,68% (9 582 гласа). На хартия са подадени 6 392 от тях.
Трети са „Продължаваме промяната – Демократична България“ с 12,15% (6 582 гласа). На хартия са подадени 4 167 гласа.
Възраждане е на четвърто място с 11,12% (6 024 гласа), от които 3 467 на хартия.
Коалицията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“ е на пета позиция с 11,03% (5 977 гласа), като хартиената бюлетина са избрали 5 336 гла
Следва „БСП – Обединена левица“ със 7,71% (4 180 гласа) и 2 937 от тях на хартия.
На седмо място е Има такъв народ с 5,05% (2 737 гласа).
За ПП Величие са гласували 3,93% (2 127 гласа).
Партия МЕЧ е с 3,83% (2 073 гласа).
Останалите партии, участвали в изборите, получават под 1% в Шуменска област.
Кои партии повишиха резултата си в Шуменско
„ДПС-Ново начало“ и коалицията около Ахмед Доган сега получават общо повече гласове, в сравнение с предходните парламентарни избори на 9 юни т.г. Тогава все още единното ДПС спечели 15 861 гласа в Шуменско, а сега двете формации имат заедно 19 493 гласа – с над 3 600 повече.
Сериозно повишава резултата си и коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“. На миналите избори за нея гласуваха 4 954 избиратели в региона, сега коалицията получи 6 582 гласа, което е ръст с над 1600 гласа.
„Възраждане“ също увеличава гласовете си от 5 491 на 9 юни на 6 024 гласа сега.
Ръст в подкрепата има и БСП-Обединена левица, която е „пораснала“ от 3 699 на 4 180.
ГЕРБ получава с около 300 гласа повече, отколкото на 9 юни – от 9 276 гласа тогава, сега партията на Бойко Борисов печели 9 582 гласа.
На предишните избори през юни в Шуменска област беше регистрирана рекодрно ниска избирателна активност от 27,2 %. Вчера тя леко се повиши до 30,9 %.
Общините на Пеевски
Шуменските общини, контролирани от ДПС, се превърнаха от „крепости на Доган“ в „бастиони на Пеевски“, след като кметове по места демонстрираха лоялност към „ДПС-Новото начало“.
На изборите в неделя в тези общини беше отчетен рекорден вот за партията на Делян Пеевски.
Рекордьор сред тези общини е Върбица, където цели 84 % от гласувалите са пуснали бюлетини за „ДПС – Ново начало“. Активността в общината е 39,8 % – една от най-високите в региона. За коалицията около Ахмед Доган във Върбица са гласували едва 6,27% или 277 души.
Следващата община рекордьор по гласове за Пеевски е Никола Козлево, където „ДПС-Ново начало“ печели 73,5 % от гласовете. При избирателна активност 43% – най-високата в региона и гласували общо 3033 души, партията на Пеевски е подкрепена от 2 143 избиратели. За „Алианс за права и свободи“ на Доган са гласували 14,69% или 428 избиратели.
В община Каолиново „ДПС – Ново начало“ печели 58,7% от гласовете. При избирателна активност 32 %, за Пеевски там са гласували 3 279 избиратели, а за „Алианс за права и свободи“ 27,46% или 1 533 души.
В община Венец избирателната активност е била 29%, като за коалицията на Пеевски са гласували 50,65% или 1 519 избиратели, а за алианса на Доган – 29,44% или 883 подадени бюлетини.
За разлика от малките общини, в областния център Шумен съотношението е обратното. Там Доган има повече гласове и печели 5,81% срещу 4,51% за Пеевски. „Алианс за права и свободи“ получава повече гласове и в общините Каспичан и Велики Преслав, които не са контролирани от кметове на ДПС. В Каспичан гласовете за Доган са почти три пъти повече, а във Велики Преслав два пъти повече от тези за Делян Пеевски.
Кандидатка на Пеевски е рекордьор по преференции
Втората в шуменската листа на ДПС-Ново начало Айсел Мустафова е абсолютен рекордьор по преференции в Шумен. Макар и с кратка политическа кариера тя е получила 3 332 лични преференции на вчерашните избори.
Почти всички гласове за Мустафова са подадени в община Върбица, където партията на Пеевски получава впечатляващите 84% от подадените гласове. От общо 3 713 за „ДПС-Ново начало“, 3 054 са с преференции за Айсел Мустафова.
От 18 юли т.г. тя е член на директорския борд на Североизточното държавно предприятие, управляващо горите на три области – Шуменска, Добричка и Варненска. Назначението на Мустафова беше подписано от служебния земеделски министър Георги Тахов, като тя влезе в борда на предприятието като представител на държавата. Още тогава активисти на ДПС твърдяха, че Айсел Мустафова е от „хората на Пеевски“. На предишните предсрочни парламентарни избори на 9 юни тя беше четвърта в листата на все още единното ДПС в Шумен.
Въпреки рекордните преференции мястото на Мустафова в следващия парламент не е гарантирано. Тя може да стане депутат само ако партията на Пеевски получи два мандата в Шуменска област.
На второ място по преференции в областта е четвъртата в листата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Айлин Пехливанова, която е дъщеря на кмета на Хитрино Нуридин Исмаил. С получени 2 391 преференции тя пренарежда листата и става втора, измествайки на трета позиция досегашния депутат Захари Борачев. Айлин Пехливанова получава повечето от преференциите си именно от Хитрино. В общината за „Продължаваме промяната-Демократична България“ са гласували 2 070 избиратели (68% от гласовете). От тях 1 830 са подкрепили преференциално Пехливанова. Тя получава още над 500 гласа от други шуменски общини.
Очакванията се, че Айлин Пехливанова да стане депутат, тъй като водачът на листата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ акад. Николай Денков ще влезе в парламента от София и ще освободи мястото в Шумен.
Пренареждане има и в листата на ГЕРБ. Третият – проф. Добромир Добрев и петият Димитър Александров прескачат 7-процентната бариера за пренареждане и отиват на второ и на трето място, съответно с 1 147 и 827 лични гласове. Вторият Евгени Цанков слиза на четвърто място. Водачът на листата Любомир Христов е сигурен депутат в следващия парламент, а ГЕРБ нямат шанс да вкарат втори депутат в новия парламент.
В останалите партийни листи за Шуменска област няма пренареждане. Втората в бюлетината на „БСП-Обединена левица“ Катя Кайрякова е с най-много преференции в своята листа – 885. Самият водач Борислав Гуцанов ще влезе в парламента с варненската листа, която също води и ще освободи мястото си в Шумен, но все още не е ясно дали четирите хиляди гласа, подадени за БСП ще са достатъчни за един мандат.
Според предварителните прогнози „Тежестта“ на един шуменски мандат за новия парламент е малко над 8 хил. гласа.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.