
Снимка: МВР/ГД БОП
Фалшификаторите на пари от Шумен са „печатали“ пари поне от 15 години, показват справки в архивите на полицейските прессъобщения. От старите прессъобщения на полицията в Шумен става ясно, че същите фалшификатори на пари вече са задържани три пъти през последните 15 години за същата дейност. Те вече са арестувани през 2008 г., 2012 г. и 2015 г. на различни места в страната, където явно са местили печатницата.
На 21 октомври 2024 г. беше съобщено, че при специализирана полицейска операция на ГДБОП в Шумен е разбита печатница за супер фалшификати, в която са се изработвали подправени банкноти по 50 лева, 50 долара и 500 евро с изключително високо качество, които са минавали без проблеми през банкомати и обменни бюра
Задържани са двама мъже на възраст 50 и 55 години. Единият от тях е обвиняем за изготвянето, а другият за подготовката на незаконната дейност и разпространението на фалшивите пари. Окръжният съд в Шумен одобри искането на Окръжната прокуратура за налагане на най-тежката мярка „задържане под стража“ на 50-годишния мъж, другият беше оставен под „домашен арест“.
От пресцентъра на МВР съобщиха, че разкритата в Шумен печатница е
добре оборудвана производствена база
за изработка на висококачествени фалшиви банкноти с номинали 50 лева, 50 щатски долара и 500 евро. Акцията е била реализирана на територията на Шумен на 15 и 16 октомври. Произвежданите фалшиви банкноти са били с изключително високо качество на изработка, с възпроизведени почти всички защитни елементи, включително и машинно четимите, което позволява прокарване в обращение посредством банкови офиси и обменни бюра, заявиха от МВР.
В печатницата са намерени значително количество фалшиви банкноти в различна степен на довършеност, компютърни конфигурации, специализирана техника, материали и пособия, послужили за изработването им. Според събраните данни, групата е успяла да прокарала в обращение около 37 500 лв. в банкноти с номинал 50 лв. и е произвела приблизително половин милион евро от банкноти с номинал 500 евро. В процес на подготовка са били изготвянето и разпространението на
фалшификат от 50 долара с много високо качество
Според оценка на Европейската централна банка банкнотите от 500 евро са считани за един от най-добрите фалшификати в класа си (т.нар. супер фалшификати), като вече са засичани в различни държави членки на ЕС, съобщават от МВР. В хода на работата е използвано информационното съдействие на Европол, както и техническа помощ от страна на Сикрет сървиз на САЩ.
Два дни по-късно темата придоби и политическа окраска, тъй като се появиха непотвърдени информации, че печатницата е свързана със санкционирания по закона Магнитски лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.
Първите твърдения за това се появиха във фейсбук страницата „Аз подкрепям Ахмед Доган“, където беше съобщено, че
Пеевски е напуснал страната
заради разследванията, свързани с печатницата. Тези публикации обаче бяха възприети като фейк от мнозинството. По-късно евродепутатът Илхан Кючук разпространи информация, че причина за действията на Пеевски е именно разбиването на печатницата в Шумен. Днес кандидат-депутатът от Алианс за права и свободи заяви пред бТВ, че коалицията около Ахмед Доган има информация, че Пеевски е напуснал България
„заради нещо, случило се в държавата“.
Преди няколко часа и разследващият сайт BIRD.BG пусна следната информация: „Пеевски е в Катар. Не е желан в Дубай! Свързан е с печатницата за фалшиви пари в Шумен. За купуване на гласове става дума! Няколко независими източника на #BirdBG твърдят това. Джиповете на Сикрет сървиз вече трети ден са в двора на Националното следствие“.
Засега няма информация как и защо свързват Делян Пеевски с печатницата в Шумен.
„Операцията е на ГДБОП и на чужди служби“, твърдят неофициално хора от системата.