BG | EN

Учени от Сорбоната ще изследват на терен занаятите в музей „Етър“

Улицата на занаятите в „Етъра“
Снимка: пресцентър на музея

Учени от Сорбоната пристигат през март у нас за проучвания на терен със занаятчиите и експерти от Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ край Габрово.

В резултат на проучването се очаква научни публикации да се появят в авторитетни издания, казаха от управата на музея. Освен обмяна на опит между екипа на музея и френските учени, ще бъдат представени нови световни изследователски тенденции. Очаква се още участието на научните работници от Франция да доведе до обогатяване библиографията на „Етъра“ за занаятите, които се пазят и практикуват край Габрово, някои от които са запазени само в „Етъра“.

Всичко започва през 2023 г.

когато от лабораторията за научни изследвания към един от университетите на Сорбоната се обръщат с искане българският музей на открито да бъде експериментална база на техен проект. Проектът е озаглавен „Творческите индустрии, подложени на изпитанията на екологията. Случаят с майсторството“ и се изпълнява от учени с различна специалност. Общото между тях е интересът им към това дали в наши дни занаятчийството може да служи за опазване на околната среда и за развитие на екологични производства.

Визитата на учените от Франция е договорена през януари т.г.,

когато директорът на музей „Етър“ проф. Светла Димитрова и доц. Красимира Кръстанова присъстваха на конференция във френската столица. Конференцията е своеобразно продължение на проведения в Габрово и Пловдив в началото на юни 2022 година съвместен форум „Занаяти, дизайн, творчество: Между традицията и съвременността“.

Контактът между френските учени и музей „Етър“ се развива няколко години, за да се стигне до възможностите за съвместни инициативи. Доц. Красимира Кръстанова, тогава декан на философско-историческия факултет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, е в основата на това сътрудничество, заедно с Янита Андонова – българка, която от началото на 90-те години на XX век работи в научните среди на френската столица. Тя е и председател на фондация „Стойна Кръстанова“ – неправителствена организация, която има роля в опазването на традициите на тъкачеството. Заради уменията си Стойна Кръстанова е обявена за живо човешко съкровище, а след като напуска земния живот, дъщеря ѝ Красимира Кръстанова създава фондация на нейно име, заедно със свои съмишленици.

Заради съществуването на музей „Етър“ Габрово бе приет за член в Мрежата на креативните градове на ЮНЕСКО.

Музеят има двама занаятчии, обявени за живо човешко съкровище – мутафчията Христо Маринов и шекерджията Боян Минчев.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините