BG | EN

Историята на...

Уроци за сърцето: Историята на „Бебешката зала“ в габровския Куклен театър

Преди и след ремонта
Снимка: ДКТ Габрово

В навечерието на най-усмихнатия празник – Деня на детето 1 юни, в сърцето на България – Габрово, ще бъде открита изцяло ремонтираната камерна зала на Държавния куклен театър, която вече има и ново име – Бебешката зала.

Защо бебешка? Защото там ще се играят спектакли, поставени под наблюдението на психолог и предназначени за деца от нула до 3 години.

Преди Бебешката зала да посрещне първите си гости, директорът Алфидин Ахмедов не може да си намери място от вълнение. За него случващото е „символ на възраждане, на единност, на отдаденост в името на културата и бъдещето“.

Нищо от това не е преувеличено, напротив. Ремонтът на камерна зала в габровския Куклен театър е дело на общност от хора с големи сърца, защото за този ремонт от театъра не е излязъл и един лев както за материали, така и за работна ръка.

Това не беше просто проект, беше кауза

на мениджмънта на театъра и екипа му, казва Ахмедов и разказва, че „идеята за възстановяване на залата дойде от сърцата на хора, които повярваха, че децата на Габрово заслужават уютно, вдъхновяващо пространство, където мечтите се раждат на сцената, а смехът и вълнението на малките зрители дават смисъл на всичко“.

Преди ремонта залата от около 60 кв. м. била нефункционална и никой не влизал в нея. Стояла празна и грозна, а това не давало мира на директора. Така идеята за ремонта бавно започнала да съзрява, докато се оформяла. В екипа нямало и един неин противник, но стоял въпроса как и с какви пари. Като хора, които разказват за чудеса, актьорите повярвали и те в своето чудо и измислили мото на бъдещия ремонт. Нарекли го „Единни за добро“.

Много бързо към тях заприиждали доброволци, обединени от мисията да върнат живота там, където е затихнал от години.

И общността започнала да създава чудото.

Първата подадена ръка била от Пламен Петров, председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България. За него директорът на театъра казва, че бил „сърцето зад логистиката и координацията“.

От „Баумит“ България предоставили материали и експертиза. Нито веднъж не попитали за пари. Водела ги само мисълта да се доведе работата до добър край.

От габровския Ротари клуб също се вдъхновили от идеята. Тяхна е заслугата дървеният под в залата да дава достатъчно уют и топлина на малките зрители и техните родители.

Монтажът на климатичната техника направил Данаил Данаилов, а работата му без съмнение осигурява комфорт за всеки, който ще дойде да гледа театър внея.  

И електрическата инсталация е изцяло дарение – направил я Иван Найденов от „Милиер Инженеринг“. С красивото и функционално осветление, което придало ново сияние на залата, се ангажирали от Ultralux® и „Боряна“ ЕООД в Дряново.

Противопожарната охрана, гарантираща безопасността на бъдещото културно съкровище, също се случилила благодарение на доброволчество.

Всички участвали в ремонта с материали и труд напълно безвъзмездно.

„Не сме дали и един лев за нищо – от вратите до декора, всичко е направено с дарения“, не крие задоволството и благодарността си Алфидин Ахмедов.

Благодарен е и на учениците от 12 СУ „Отец Паисий“ в Габрово, специалност „Строителство и дизайн“, „които доказаха, че младите могат и искат да участват в изграждането на по-добро бъдеще“. Учениците се впуснали в ремонта на залата със завиден ентусиазъм, а работата на терен им носела видимо удоволствие, споделя директорът на театъра.

Когато се замисля дали не пропуска някой, отсича: сигурно има и хора, чиито имена може би няма да изречем на глас, но чиито следи ще останат завинаги в тухлите, светлината и душата на това място“. „Всички те работиха със сърце, мислейки само за финала, за усмивките на децата, за бъдещите аплодисменти, за онази магия, която се ражда само в детския куклен театър“.

Това събитие е много повече от ремонт,

убеден е днес, след като залата е празна от материали, а работниците си свършили работата Алфидин Ахмедов. За него преобразяването на камерната зала от едно запуснато място в модерно и уютно пространство, където освен детски спектакли могат да се правят изложби, творчески срещи, дори симпозиуми, „е пример за това как културата може да бъде пътеводител, когато сме изгубени. Как чрез нея можем да се съберем, да се вдъхновим и да изградим не просто зала, а дом за мечти, сцена за детски усмивки и уроци за сърцето“.

Алфидин Ахмедов има нежна душа. Прилича му естествено, той самият е актьор, а ръководи и куклен театър. Когато говори за ремонта сякаш забравя за пепелта, торбите и кофи с материали, шума, който вдигали майсторите. Изобщо не споменава каквото и да е неудобство, напротив. Все едно този ремонт се е случил от нищото, защото за Ахмедов и екипа на театъра „когато инвестираме в културни средища като Кукления театър в Габрово, ние не просто съхраняваме традицията – ние създаваме бъдеще. Казваме на всяко дете: „Ти си важен. Твоето въображение има значение. Има място за теб.“

На 1 юни 2025 г. камерната зала в Кукления театър в Габрово ще отвори официално врати, готова да посрещне първите си малки зрители след дълга пауза. За екипа на театъра този ден „ще остане в историята като деня, в който се възродихме заедно – като общност, като приятели, като пазители на детското.

Бебешката зала е за деца на възраст между 0 и 3 години.

Всички пиеси, които ще се поставят, ще бъдат консултирани с психолог. Постановките са кратки, до двайсет, двайсет и пет минути. Този вид театър има и профилактична роля, тъй като спомага за ранно откриване на редица заболявания при малките зрители, стига родителите им да са наблюдателни.

Когато гледат театър децата от нула до 3 години преживяват случващото се и така се учат, защото преживяването и обучението са взаимосвързани. Получава се т. нар. действащо знание, което насърчава развитието на базови умения и познания от най-ранна възраст, смятат психолози.  

Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново живее. И всеки, който е докоснал този проект, носи частица от това възраждане. Какво по-хубаво от това да знаеш, че си бил част от нещо голямо, истинско, което ще остане.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени: Историята на...

Още от „Историята на...“