
Снимка: Габровонюз
За година и три месеца данъкоплатците в Габрово са платили 81 хил. лв. за командировки на общински служители. Сумата не е толкова голяма, за да предизвика медиен интерес, ако от Общината не бяха скрили кой, докъде, защо и за колко време е пътувал.
Това става ясно от отговор на заявление по Закона за достъп до обществена информация. Справката, предоставена на „За истината“, на пръв поглед е подробна – таблица на няколко страници по дати, разходвани суми и номер на заповед за командироване. С последното от Общината определено са се престарали, освен ако това не е опит да се скрият детайлите.
Какво поиска „За истината“:
Размера на средствата, разходвани за пътуване на общински служители от Община Габрово и общински съветници в Общинския съвет на Габрово в страната и чужбина за периода от началото на 2024 г. до датата на получаване на настоящото заявление (7 май т.г., б.р.). Справката да бъде по дата, дестинация, цел на пътуването и разходвани суми, в това число пътни и дневни.
Какво изпратиха от Община Габрово:
Справка по дати, включваща още три графи. В едната графа са изплатените дневни разходи на командирования, в друга са изплатените средства за път и нощувки, а в последната са номерата на заповедите за командировка.
Как изглежда изпратената таблица с информация за командировките в чужбина може да видите тук:
От тези заповеди обаче не става ясно докъде е била командировката, за какъв период и с каква цел. Всичко това би трябвало да се извлече от заповедите за командировка и „За истината“ точно това поиска, но получихме единствено номер и дата на заповедите за командироване. С това предоставената информация нито е конкретна, нито пълна, както пише в решението за предоставянето й, подписано от кмета Таня Христова. Това, което се разбира от нея е, че общинарите са пътували за сметка на бюджета, но само те знаят къде са били и какво е произтекло от това за общината и нейните граждани.
Твърде обща информация,
от която може да се види само, че за командировки в чужбина от януари 2024 г. до май 2025 г. от бюджета на Общината Габрово са дадени 45 хил. лв. От тях за малко над 11 хил. лв. са изплатените командировъчни, почти 33 хил. струват самолетни билети и нощувки. За командировки в страната са изплатени 19 хил. лв., от които малко над 3600 лв. дневни и почти 14 хил. лв. пътни разходи.
Оказва се, че тайната е заложена още в техническата спецификация
на обществена поръчка с предмет „Осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в чужбина за нуждите на Община Габрово“. Там е записано, че „туроператорът следва да гарантира конфиденциалност на извършваните пътувания – пътници, дати, маршрути, превозвачи и др. и да не разкрива информацията на трети лица“.
Стойността на тази обществена поръчка, обявена в края на 2024 г., е 195 хил. лв. за срок от две години, но в обявлението за нея е посочено, че Община Габрово не е задължена да купи самолетни билети за цялата стойност на договора. Парите по договора с туроператора са от бюджета на Габрово, но и от бюджета на проекти с външно финансиране.
Документацията по тази поръчка е публична, но не в пълния си обем. Оказва се, че съществена част от нея е „търговска тайна“.
Една стотинка такса за издаване на самолетен билет
е цената, която четири от петте участващи дружества предлагат в офертите си.
„За истината“ провери в случайно избрана туроператорска фирма какво включва тази такса. Това е реално цената, която клиентът заплаща за обслужването, което получава от закупуването на самолетния билет до края на пътуването.
Ангажиментът на туроператора включва издаване на самолетен билет, проследяване на резервацията, реакция при промяна в часа на полета или неговото анулиране, намиране на най-добрата връзка при прикачване, съдействие за чекиране и издаване на бордни карти. За корпоративните клиенти предоставя и отчетни документи за направените плащания. Тъй като авиокомпаниите не дават комисионна на туристическите агенции за издаваните самолетни билети, агенциите си слагат такса обслужване, обяснява служителят в туроператорската агенция. В случая с Габрово таксата е една стотинка. Как би го коментирал служителят в произволно избраната от нас агенция? „Несериозно е“, лаконичен е той.
Тъй като четири от петимата туроператори, участвали в обществената поръчка на Община Габрово, дават една и съща такса за издаване на самолетен билет от една стотинка, комисията по оценка на офертите изисква от всеки подробна писмена обосновка за начина, по който е формирана тази цена.
Всяка от четирите компании предоставя информация, но според протоколите от работата на комисията обосновката има конфиденциален характер, тъй като съдържа данни за търговската им политика. Позовават се на чл. 102, ал. 1 от Закона за обществените поръчки(ЗОП), а комисията приема това като аргумент.
Участниците и общинската комисия обаче четат избирателно ЗОП
Посоченото основание чл. 102, ал. 1 от ЗОП действително дава възможност всеки участник в процедурата да посочи в заявлението за участие или в офертата си информация, която счита за конфиденциална във връзка с наличието на търговска тайна.
Чл. 102 обаче има и алинея 2, която общинската комисия пренебрегва. Тази алинея гласи: „Участниците не могат да се позовават на конфиденциалност по отношение на предложенията от офертите им, които подлежат на оценка“.
Точно такъв е конкретният случай. Класирането на офертите се извършва според най-ниската предложена цена, а критерият за оценка е стойността на таксата за издаване на самолетен билет. Записано е в обявлението за започване на процедура „Осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в чужбина за нуждите на Община Габрово“. Когато цената е критерий за оценка, в случая единствен, нейната стойност и начин на формиране не може да бъде тайна и по това у нас има богата съдебна практика, дори на ниво област.
С решение от ноември м.г. Административен съд Габрово отхвърли по идентичен казус отказ на Община Севлиево да предостави на „За истината“ линеен график по инфраструктурен проект, засекретен като търговска тайна. Тогава съдът отчете, че „дори да е налице търговска тайна“, гражданите имат право на информация, въз основа на която да си съставят мнение за това как работи съответната Община и това не е самоцелно търсене на информация, а повишава доверието в институциите, тяхната прозрачност и отчетност и не на последно място разкрива случаи на корупция и злоупотреба с власт.