„Всяко село си има по един-двама „пампурджии“ и когато се наложи, карат бабите в Шумен на лекар, защото автобуси няма“, казват жители на шуменската община Каолиново, най-северната и най-отдалечена от областния град. „Пампурджиите“ са единствената транспортна връзка за част от каолиновските села, в които няма никакъв обществен превоз към регионалния център.
„Навремето пътуваха поне 10 автобуса дневно до Шумен и все пълни вървяха, но сега няма достатъчно пътници, линиите спряха и всеки се спасява сам“, обясняват хората от Каолиново. И понеже нещата са такива от години, местните са свикнали и дори не се възмущават от липсата на обществен транспорт. „Тук без кола не става“, коментират работещи в Каолиново и посочват, че най-тежко е положението за възрастните хора в селата: „Но всяко село си има по един-двама пампурджии, хората си ги знаят и им се обаждат, като трябва да пътуват до Шумен“
Всъщност, общинският център Каолиново не е съвсем откъснат от областния град. Две частни микробусчета тръгват сутрин от Каолиново към Шумен, а в 14 ч. правят обратен курс. Те обаче пътуват през с. Войвода и през Нови пазар. А по направлението Каолиново–Шумен през Хитрино няма обществен транспорт и селата по тази линия са лишени от връзка с областния център.
Още по-трудно е да пътуваш в обратната посока – от Шумен до Каолиново, с обществен превоз. „Ако ти се наложи да дойдеш до Каолиново сутрин, няма с какво да дойдеш. Можеш да дойдеш с микробуса, който тръгва от Шумен в 14 ч., ама след това няма с какво да се върнеш обратно в Шумен“, предупреждават местните хора.
Каолиновската автогара, която е на гърба на общината, е в синхрон с транспортните услуги – постройката изглежда съвсем занемарена и изоставена, а бившата чакалня е превърната в склад за дърва. Само една олющена табела напомня за времето, когато автобусите са пътували поне по три пъти дневно.
От Каолиново до Шумен през Хитрино няма обществен транспорт поради липса на кандидати, казват от общината. Администрацията възнамерява да обяви процедура за избор на изпълнител за две линии по общинската транспортна схема.
Проблемът обаче не е само в Каолиново, обществен транспорт липсва и в други шуменски общини. Основната причина е намаляването на броя на пътуващите, поради което липсват кандидати за някои транспортни линии при обявяване на обществените поръчки. Сериозен проблем остават и нерегламентираните превози. На последното заседание на областната транспортна комисия в Шумен няколко общини съобщиха, че превозвачите не изпълняват всички маршрутни разписания и част от селата остават без транспорт.
Увеличават с 40 % възнагражденията на общинските съветници в Каолиново
В община Нови пазар няма връзки до селата Правенци и Памукчи. Администрацията извършва проучвания и разработва нова автобусна линия, за която ще обяви процедура за избор на изпълнител. В община Каспичан е проблемна линията между селата Мадара – Кюлевча – Косово – Марково. В община Смядово не се изпълняват някои от маршрутните разписания и предстои обявяването на процедура за изпълнител.
В малките общини, в които няма достатъчно пътници, частните превозвачи просто не изпълняват „празните“ линии и единственият начин за осигуряване на обществен транспорт до всички населени места е създаването на общинско транспортно предприятие. Това обаче не е във финансовите възможности на всички общини, макар че в Шуменска област има такъв пример – община Върбица създаде собствена фирма и от тази година осигурява обществения превоз по три основни линии шест дни в седмицата. За общинската фирма са купени нови пътнически микробуси, които три пъти дневно пътуват по междуселищните линии.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.