Временният и основният тръбопровод във Варненското езеро са повредени. Това са информирали днес от фирмата-изпълнител на проекта за ремонт на тръбопровода за отпадъчни води, който е на дъното Варненското езеро, съобщават от пресцентъра на общината.
По-рано днес „Хидроремонт“ са получили сигнал от ВиК за спад на налягането на временния тръбопровод под езерото, за което вероятна причина е нарушаване целостта на съоръжението.
След аварията буферните обеми на канализационна помпена станция „Аспарухово“ са били запълнени, след което се е наложило отстраняване на пломбата на аварийната преграда и отклоняване на водния поток на отпадъчни води към Варненското езеро, посочват още от „Хидроремонт“.
Те поясняват, че причина за повредата са изкопни работи, извършвани от фирмата „ЕИС Строителна Компания“ АД – подизпълнител в проекта за полагане на нов тръбопровод във Варненското езеро.
Компанията е извършвала драгажни дейности извън многократно посочваната ограничителна линия, в резултат на това тръбата е частично разкъсана.
Констатациите са вследствие на водолазен оглед, организиран от строителя рано тази сутрин и хидрографски промери за установяване на действителното състояние на тръбопровода.
В свое писмо до „ЕИС Строителна Компания“ АД фирмата-изпълнител на проекта уточнява, че се налага необходимостта техни екипи да извършат авариен ремонт на повредените основен и временен тръбопровод.
От Община Варна и фирмата изпълнител са анализирали проблема и мащаба на аварията.
Предприети са мерки за отстраняването й във възможно най–кратък срок. Изпълнителят е заявил готовност аварийните дейности да приключат в рамките на 3 дни, съобразно одобрения авариен план – част от договора по проекта.
Община Варна своевременно е информирала компетентните органи – РИОСВ и Басейнова дирекция „Черноморски район“, за настъпилата авария.
Припомняме, че 22 млн. лв. бяха осигурени от държавния бюджет през август за ремонта на фекалната тръба, който тече в момента.
Проблемът с отвеждането на отпадните води през Варненското езеро започна през август 2019 г., когато кораб, минаващ над нея, скъса тръбата с котвата си. По-късто се оказа, че тя не е била поставена на 3 м под морското дъно, както е било по проект, а върху пясъчната повърхност.
В момента се водят дела срещу фирмата изпълнител, уверяват от община Варна.
Ремонтът стартира през август. Очакванията са в продължение на повече от 220 работни дни да бъдат подменени около 820 метра от тръбата за отпадни води, като този път тя да бъде положена на 4 метра под дъното на езерото.