Една година след началото на този управленски мандат три от четирите Общини в габровска област са без управленска програма, показва проверка на „За истината“ през сайтовете на местните администрации.
Внимателно търсене в официалните сайтове на Общините Габрово, Севлиево и Трявна не откри кметовете им да са публикували програма за управление в мандат 2023 – 2027 г., липсват и годишни отчети за свършеното.
Законът задължава
Редовното отчитане на кметовете е тяхно законово задължение. Вменено им със Закона за местно самоуправление и местна администрация (ЗМСМА). Текстът на чл. 44, ал.5 от него гласи:
„Кметът на общината представя пред общинския съвет програма за управление за срока на мандата в тримесечен срок от полагането на клетвата“.
Законът урежда и какво трябва да съдържа програмата – основните цели, приоритети, дейности, сроковете за изпълнение и очакваните резултати.
За всяка от четирите години от мандата си съответният кмет е задължен да отчита свършеното по програмата си пред Общинския съвет и това, според закона, трябва да става всяка година до 31 януари.
Законът обаче не предвижда санкции за кметовете, които пропуснат да запознаят гражданите с приоритетите си и дейностите, които смятат да извършат по време на тяхното управление. Така кметове минават между капките като игнорират задължението да представят управленската си програма и регулярно да се отчетат за свършеното по нея.
Габрово e още в 2019 г.
В сайта на Община Габрово последната публикувана програма на кмета, е за мандат 2015-2019. Документът е впечатляващ със своите подробност и изчерпателност. На 40 страници кметът на Габрово Таня Христова посочва как ще работи през тези четирите години.
Пет години по-късно Христова още е кмет, но управленската й програма, ако изобщо има, не може да бъде открита, а последният публикуван отчет на Таня Христова е за 2019 г. Открива се в раздел „кмет“, подраздел „отчети“ на официалната страница на общинската администрация.
Последният публичен отчет на габровския Общински съвет също е от предишния мандат – за 2021 г. Ако има други отчети, те или не са публични, или са неоткриваеми в сайта на общината.
Севлиево се управлява с предизборна програма
Една година след началото на мандата и програмата на кмета на Севлиево не се открива. Всъщност той има програма за управление, но предизборна за периода 2024-2027 г. Тази програма е подробна, но бе представена по време на предизборната му кампания. Последното е важен детайл, тъй като предизборните обещания все пак са обещания и изпълнението им има за цел да привлече избиратели. Когато обаче един кмет е положил клетва и представи програма за управление, той носи отговорност за нейното изпълнение.
Всъщност преди една година кметът на Севлиево встъпи е четвъртия си мандат, но в нито един от досегашните не е представял програма за управление и в продължение на 13 години не е публикувал отчет за това, което е свършил.
В Трявна – нов кмет, стара програма
Последната програма за управление на Община Трявна е за мандат 2019-2023. Това е мандатът на Силвия Кръстева, която спазвайки законовите изисквания в края на мандата си се е отчела за изпълнението на програмата. Отчетът е лесно откриваем и достъпен през сайта на институцията.
През есента на 2023 г. обаче Силвия Кръстева загуби изборите и за кмет на Трявна бе избран Денчо Минев. Как новият кмет планира да работи за общината и нейните граждани и какви са приоритетите му една година след като е положил клетва, продължава да не е публично известно.
Отличникът Дряново
Трифон Панчев – кмет на Дряново, би могъл да се нарече отличникът сред колегите си в габровска област. Програмата му за мандата е публична и законът е спазен, но от нея трудно може да се извлече конкретна информация за намеренията му.
Програмата за управление на Община Дряново звучи твърде общо, в нея липсват конкретни дейности, срокове за изпълнение и начин на финансиране, а планираните дейности са представени по-скоро плакатно.
Посочено е, че документът не е затворен и може да се допълва във всяко време, макар че така представен не дава възможност на гражданите да упражняват контрол, да добавят предложения и да проследяват изпълнимостта на кметската програма.
Всъщност предизборната програма на севлиевския кмет е много по-подробна, а изпълнението й лесно за проследяване от управленската програма на кмета на Дряново, което поставя въпроса за съдържанието на една кметска управленска програма, а не само за спазване на изискването да я има.
Програмата на кмета е важен документ, в който ясно и последователно да се представят основните идеи, политики и мерки за управление по приоритети, сектори и тематични области, посочват от Антикорупционния фонд в свой заключителен доклад след изпълнението на проект “Прозрачност и отчетност на местните власти, силни общности“ (Севлиево бе една от десетте пилотни общини, включени в проекта, б.р.)
Не по-малко важни са отчетите на кметовете, които трябва да бъдат представени след изтичането на всяка година, тъй като чрез тях се осигурява „проследимост и прозрачност при изпълнението на програмата“, се посочва в доклада. Когато няма програма и отчет обаче, не е възможна проследимост, няма и прозрачност.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.