Община Шумен е санкционирана с близо 500 000 лв. заради поредица от нарушения в обществената поръчка за избор на строител на Летния театър в града. Сградата беше ремонтирана по проект по ОП „Региони в растеж“ на обща стойност 2,372 млн. лв., от които безвъзмездното европейско финансиране беше 1,648 млн. лв.
В края на 2023 г., малко след завършването на строителните дейности, управляващият орган по оперативната програма наложи на община Шумен финансова корекция от почти 500 хил. лв., която представлява 25 % от стройността на ремонта. Санкцията е заради груби нарушения на Закона за обществените поръчки, наложени ограничения пред кандидатите и незаконосъобразно избран изпълнител по проекта.
Община Шумен обжалва санкцията пред Административния със в Шумен и пред ВАС, но и двете съдебни инстанции потвърдиха финансовата корекция.
Още преди три години „За истината“ съобщи за груби нарушенията в проведената от община Шумен обществена поръчка за Летния театър. За изпълнител на проекта беше избрана фирма със 7 наказателни постановления за нарушения по Кодекса на труда, докато други две фирми с чисти досиета бяха декласирани от търга още на ниво „технически предложения“.
Фирмата, спечелила поръчката – „С-М Строй“, е дала оферта за почти максималната цена по търга – 1 690 100 лв. без ДДС. Не се знае дали ценовите оферти на другите двама участници не са били по-изгодни, тъй като те не бяха допуснати до последния етап от търга.
Още в началото на процедурата, когато се оценява допустимостта на кандидатите, комисията на Община Шумен установява, че „С-М Строй“ има 7 наказателни постановления за нарушения на Кодекса на труда (КТ) по чл. 62, ал. 1 – за липса на трудови договори с работниците. Такива нарушения, според Закона за обществените поръчки, са абсолютно основание за отстраняването на който и да е кандидат. Комисията на общината признава това в протокола си и документира, че нарушенията са повече от едно, като заключава, че в случая става въпрос за „системно неизпълнение на трудовото законодателство“.
Отделно от това, санкциите по наказателните постановления не са платени от фирмата – нарушител веднага, а след оспорване и едва след влезли в сила съдебни решения, посочва комисията и приема, че „на този етап кандидатът не е удостоверил съответствие с поставените изисквания“. С две думи, кандидатът не е доказал своята надеждност. Същият кандидат има затруднения и при доказване на професионалния си опит. Комисията установява, че фирмата има само една изпълнена поръчка, сходна с дейността от конкурса, при това обектът не е завършен. Така че освен проблемите с изискването за надеждност, кандидатът не може да покрие и изискването за професионален опит.
Вместо да отстрани фирмата от конкурса, комисията на Община Шумен дава обществената поръчка точно на „С-М Строй“. По това време кмет на Шумен е Любомир Христов, областен председател на ГЕРБ. Според хора от строителния бранш, собственикът на фирмата-победител е „протеже“ на градоначалника. Управител на „С-М Строй“ е Марияна Стоименова, а прокурист е Спартак Стоименов. Година по-късно същата фирма получи още една общинска поръчка от същия кметски екип. Историята се повтаря, само нарушенията на фирмата вече са нараснали на 8. Иначе „С-М Строй“ ЕООД пак безпроблемно печели поръчка от община Шумен, като този път поръчката се дава не чрез търг, а чрез пряко договаряне. Новият спечелен обект е Домът за мъже с умствена изостаналост в шуменското село Лозево, който трябва да се ремонтира и разшири по проект по ОП „Региони в растеж“ на стойност 996 000 лв.
Санкция от 412 000 лв. за Община Шумен заради груби нарушения при обществена поръчка
Начинът, по който се проведе обществената поръчка за Летния театър, още тогава даде основание на специалисти от бранша да заговорят за търговете с предопределени победители на община Шумен. Този случай изглежда като „класика в жанра с нагласените поръчки“, коментира адвокат, експерт по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Юристът посочи, че по това време в Шумен е честа практика участниците в търговете да се отстраняват с различни мотиви още на първите етапи, като до последния етап се допуска един-единствен кандидат.
Проектът за реконструкция на Летния театър в Шумен трябваше да се изпълни за 200 календарни дни. „По договор строителството ще продължи 200 дни, така че в края на годината ще имаме завършен и хубав летен театър”, заяви тогавашният зам. кмет по строителство Боян Тодоров пред журналисти в началото на февруари 2022 г., когато даде специален брифинг за старта на проекта, спечелен от „С-М Строй”. Вместо „завършен и хубав Летен театър“, в края на годината шуменци трябваше да платят от джоба си още пари за обекта. На последната за 2022 г. сесия тогавашният кмет Любомир Христов поиска да се увеличат с 50 % средствата за ремонтите на Младежкия дом и на Летния театър. Мотивът на Христов беше, че „в хода на изпълнение на проектите се е появила необходимост за съфинансиране на дейности, които не са заложени в проекта и бюджета на съответният обект“.
След като съветниците одобриха искането на кмета, ремонтите на двата обекта поскъпнаха с общо над 2 млн. лв., а средствата бяха заложени в бюджета на община Шумен за 2023 г. Така строителят на Летния театър – „С-М Строй”, получи още 1 млн. лв. за довършването на сградата. А лошата новина със санкциите се стовари върху следващия кметски екип.
Изпратихме питане до община Шумен дали ще бъде сезирана прокуратурата за нарушенията в обществената поръчка и дали ще се търси отговорност от комисията, провела търга и от длъжностните лица, подписали договора за Летния театър.