
С 3 години закъснение, пречиствателната станция за питейни води в Шумен получи разрешение за ползване от Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/. Информацията за осигурения финален документ беше съобщена от пресцентъра на ВиК-Шумен. Междувременно, повече от половин година водата в чешмите на шуменци е негодна за пиене и готвене, но гражданите продължават да плащат една от най-високите цени в страната.
Пречиствателната станция на стойност 26 млн. лв. и се изгражда по европейски проект за подобряване на водния цикъл на Шумен по ОП Околна среда 2014-2020 г. и трябваше да бъде готова до 4 април 2022 г., като в този срок трябваше да бъдат направени и всички тествания на оборудването, както и обучението на персонала.
През февруари 2022 г. стана ясно, че има изоставане в строителството на пречиствателната станция, а от ВиК – Шумен обясниха забавянето с „недобрите метеорологични условия през зимата“, която впрочем беше рекордно топла.
Малко по-късно от водното дружество съобщиха, че крайният срок на проекта е удължен до юли 2022 г., а в прессъобщение през юни обявиха, че изграждането на станцията е навлязло във финален етап. Две седмици след изтичането на удължения срок обаче обектът все така не беше готов. На среща в областната управа в отговор на журналистически въпрос тогава заявиха, че „на този етап фирмата-изпълнител търпи ежедневни финансови санкции“.
„Рекордно топлата зима“ се оказа виновна за изоставането на проект за 26 млн. лв. в Шумен
И до днес никой не е отговорил какви санкции в крайна сметка е платила фирмата-изпълнител и защо строителството на станцията се забави 3 години, през които шуменци пиеха непречистена вода.
Сянката на Джи Пи Груп
В края на април 2020 г. за строител на пречиствателната станция беше избран единственият „оцелял“ до последния кръг участник – обединение „Кристална вода“. В него влизат софийската фирма „Обонато билд“ и унгарската Pureco. Към момента на търга, първото дружество беше собственост на Димитър Панталеев, който през „Вип-стил 2005“ е съдружник с тримата акционери в строителния гигант Джи Пи груп. Всички други участници в процедурата бяха отстранени от изборната комисия по различни причини.
По-късно по сходен начин се разви и обществената поръчка за избор на строителен надзор за обекта – на финала отново остана само един кандидат, а зад фирмата-победител отново надничаше сянката на Джи Пи Груп.

Снимка:radian.bg, архив
Забавянето не е „закъснение“
Според проекта, пречиствателната станция в Шумен трябваше да бъде завършена за 545 календарни дни, които изтекоха в началото на април 2022 г. До октомври 2021 г. от ВиК – Шумен рапортуваха пред медиите, че строителството върви по график и едва ли не е на финала. И изведнъж през февруари 2022 г. се разбра за изоставане в строителството. В отговор на наши въпроси от ВиК обясниха, че изграждането на пречиствателната станция е било „преустановявано за кратки периоди от време през зимните месеци, поради неблагоприятни метереологични условия, възпрепядстващи технологичното изпълнение на строителните дейности“ /цитат от прессъобщението, б.р/. От дружеството обаче подчертаха, че забавянето не е „закъснение“, защото има нов актуализиран график, в смисъл крайният срок по проекта е удължен. След това от ВиК просто престанаха да отговарят на въпросите какви са причините за закъснението.
Станцията ще захранва почти 83 хил. души – жителите на Шумен и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич. Капацитетът й е от 400 до 600 литра в секунда, съобщават от ВиК. Станцията е разположена на терен от близо 20 дка и в нея се предвижда да работят 20 души
Към настоящия момент от страна на ВиК – Шумен са предприети всички необходими действия за стартиране на работа със съоръжението, уверяват от дружеството. Извършва се калибриране на всички сонди и мътномери, които играят ключова роля в работата на автоматизираните системи, тъй като техните показания управляват микро и макро ситата, както и филтърните клетки. Допълнително се извършва проверка и синхронизиране на параметрите на помпените агрегати в помпената станция, която е част от пречиствателната станция, за да се осигури тяхната ефективна и надеждна експлоатация.
Пречиствателната станция за питейни води е стратегически инфраструктурен обект, предназначен да гарантира високо качество на водоснабдяването за гр. Шумен и прилежащите населени места. Съоръжението е проектирано да обработва води от язовир „Тича“, прилагайки съвременни технологии за пречистване, включително механично пресяване, коагулация, флокулация, филтрация и дезинфекция. Чрез тези процеси се осигурява ефективно отстраняване на замърсители и контрол върху микробиологичните показатели на водата.
С въвеждането на станцията в експлоатация се очаква значително подобряване на качеството на питейната вода, в съответствие с националните и европейските стандарти.