
Снимка: radian.bg
С три години закъснение и без никакви фанфари беше пусната в действие построената с европейски средства пречиствателна станция за питейни води в Шумен.
Станцията, на стойност 26 млн. лв., беше изградена по Оперативна програма „Околна среда“(2014-2020 г.) и според първоначалния проект трябваше да бъде готова до 4 април 2022 г.
Пускането й в експлоатация обаче се забави с цели три години, като за закъснението бяха посочвани всякакви оправдания – лоши метеорологични условия, ковида, инфлацията, проблеми със собствеността на терена и т. н.
Малко преди пусковия срок, през февруари 2022 г., стана ясно, че има значително изоставане в строителството на пречиствателната станция, а от ВиК – Шумен обясниха забавянето с „недобрите метеорологични условия през зимата“. Точно тази зима обаче беше рекордно топла, което беше отчетено и от синоптиците.
По-късно от водното дружество съобщиха, че крайният срок за станцията е удължен с три месеца и през юни 2022 г. обявиха, че изграждането на обекта е навлязло във финален етап. След което т. нар. „финален етап“ се проточи почти три години, през които шуменци пиеха непречистена вода. И до днес никой не е отговорил на задавания от нас въпрос какви санкции е платила фирмата-изпълнител за закъснението на проекта.
Сянката на Джи Пи Груп
В края на април 2020 г. ВиК – Шумен избра за строител на пречиствателната станция единствения „оцелял“ до последния кръг участник – обединение „Кристална вода“. В него влизаха софийската фирма „Обонато билд“ и унгарската Pureco. Към момента на търга, първото дружество беше собственост на Димитър Панталеев, който през „Вип-стил 2005“ беше съдружник с трима акционери в строителния гигант Джи Пи Груп. Всички други участници в обществената поръчка бяха отстранени от изборната комисия по различни причини.
По-късно по сходен начин се разви и процедурата за избор на строителен надзор за обекта – на финала отново остана само един кандидат, а зад фирмата-победител отново надничаше сянката на Джи Пи Груп.
През 2024 г. управляващият орган по ОП „Околна среда“ наложи на ВиК–Шумен над 5 млн. лв. финансова корекция по проекта за изграждане на пречиствателна станция за питейни води. Санкцията беше наложена заради нарушения по Закона за обществените поръчки и беше свързана с договора със строителя ДЗЗД “Кристална вода”. Финансовата корекция беше в размер на 25 % от договора на стойност 21 млн. лв. /без ДДС/.
Решението на Управляващия орган беше потвърдено от Административния съд в Шумен, пред когото ВиК обжалва наложената санкция. Мотивите на съда бяха, че избраният изпълнител е третиран по-благоприятно в сравнение с другите кандидати, като за идентични технически несъответствия е прилаган различен подход в нарушение на принципа на равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
ВиК-Шумен обаче обжалва съдебното решение, а през февруари 2025 г. Върховният административен съд отмени наложената финансова корекция за строителството на пречиствателната станция. Според ВАС, няма несъответствие в техническите спецификации на възложителя и решението на шуменските магистрати е неправилно.
Според европроекта, пречиствателната станция в Шумен трябваше да бъде завършена за 545 календарни дни, които изтекоха през април 2022 г. До октомври 2021 г. от ВиК – Шумен рапортуваха пред медиите, че строителството върви по график и едва ли не е на финала. И изведнъж през февруари 2022 г. се заговори за изоставане в строителството. В отговор на наши въпроси от ВиК обясниха, че изграждането на пречиствателната станция е било „преустановявано за кратки периоди от време през зимните месеци, поради неблагоприятни метереологични условия, възпрепядстващи технологичното изпълнение на строителните дейности“ /цитат от прессъобщението, б.р/. След това от ВиК просто престанаха да отговарят на въпросите какви са причините за закъснението.
Едва към края на 2024 г. от ВиК-Шумен обявиха, че пречиствателната станция вече е готова, но не може да бъде пусната в експлоатация, защото има проблеми със собствеността на земята, върху която е построена. Оказа се, че теренът е със статут „земеделска земя“ и трябва да се преобразува в публична държавна собственост. Процедурата за промяна на собствеността върху земята отне още няколко месеца. Междувременно, повече от половин година водата в чешмите на шуменци беше негодна за пиене и готвене, но гражданите продължаваха да плащат една от най-високите цени в страната.
Без рязане на лентички
На 10 март 2025 г., с три години закъснение, пречиствателната станция тихомълком беше пусната в действие. Нямаше официални церемонии по откриването, нямаше рязане на лентички, нямаше дори прессъобщение до медиите. За пускането на станцията се разбра на следващия ден, при посещението на регионалния министър Иван Иванов, който обяви, че „от вчера шуменци пият чиста вода“.
Пречиствателната станция за питейни води ще обслужва около 83 000 души в град Шумен и селата Белокопитово, Дибич и Панайот Волов. В отговор на въпроси от „За истината“, от Министерство на регионалното развитие и благоустройството(МРРБ) заявиха, че след пускането на пречиствателната станция водата в Шумен отговаря на всички показатели за годност и това се доказва с непрекъснат мониторинг от Регионалната здравна инспекция.
„Постъпващата сурова вода от язовир „Тича“ се пречиства посредством решетки, макросита и микросита. При по-високо съдържание на суспендирани и колоидни частици в нея (несъответствие по показател мътност) в суровата вода се предвижда добавяне на реагент и така при условия, осигуряващи директна коагулация, водата се пречиства посредством бързи пясъчни филтри от кварцов пясък с едрина нa зърната 0,8 до1,4 mm. Във филтърните клетки е разположена и дренажна система тип „Джонсън“ за по-добро отвеждане на филтрираната вода“, заявиха от МРРБ.
От регионалното министерство съобщиха още, че при пускането на станцията в експлоатация са били взети 8 проби вода от различни места в Шумен, които са били изследвани по 22 показатели. Всички получени резултати отговарят на изискванията на Наредба № 9 за качеството на питейните води, посочват от регионалното министерство.