
Снимка: „За истината“
Окръжният съд в Добрич постанови мярка за неотклонение „подписка“ в 60 дневен срок на Желяз Андреев, чието екстрадиране бе поискано от Съединените щати. Решението на съда може да се обжалва в тридневен срок. Предстои насрочване на дата за делото по искането за екстрадиция.
Според мотивите на съда обвинението не е посочило действащия на територията на ЕС и България ограничителен режим за доставка в Сирия на стоките, предмет на посочените сделки. Освен това „работата на Андреев във въпросната българска фирма е имала изцяло обслужващ – технически характер, поради което с действията си лицето не е могло да предизвика каквато и да било част от инкриминирания престъпен резултат“
В мотивите за определне на мярка за неотклонение „подписка“ е записано още, че за период от почти две години не е била използвана нито една международно призната нерепресивна мярка за издирване и уведомяване на Андреев за започналото наказателно преследване. Тези обстоятелства дават достатъчно основание да се приеме, че в случая липсва неотложност, която да мотивира задържането на Желяз Андреев под стража, както е посочено в договора между България и САЩ.
Пак според мотивите на съда опасността Андреев да се укрие или да извърши престъпление до депозиране на искането за екстрадиция е изключително ниска. Разбирайки за предприетото от полицейските органи издирване, той доброволно и без да е бил призован Андреев се е явил лично в Първо РУП-Добрич, за да окаже съдействие по случая“. Освен това задържането му под стража би довело до напълно неоправдано ограничаване на гражданските му права.

Снимка: „За истината“
Андреев е търсен от САЩ във връзка с разследване на властите във Флорида срещу 11 души по обвинения, че са нарушили ембаргото за търговия със Сирия. Петима от тях – Желяз Андреев, Михаела Ненова, Любка Христова, Искрен Георгиев и Иван Сергиев, са българи.
Пред съдебния състав днес представителят на прокуратурата заяви, че в искането за екстрадиция от Америка има всички нужни основания. Престъпленията, за които американските власти преследват Андреев, са престъпления и според българския Наказателен кодекс, посочиха от прокуратурата.
Според защитата на 29-годишния мъж няма основания той да бъде задържан под стража. След като българската полиция го е потърсила, той се е явил още на следващия ден. Андреев не е опитал да се укрие когато фирмата, за която е работил, е влязла в американския черен списък. Започнал е работа на ново място и е имал адресна регистрация в София. Адвокатите на Андреев поискаха да му бъде наложена най-леката мярка за неотклонение – подписка.
Петимата българи са работили в кол-център в София, през който са продавани части за самолети на сирийските авиолинии, за които американските власти твърдят, че са свързани с терористична дейност. За случая се чу през март 2017 г., когато прокуратурата в Маями задържа братята Али и Араш Каби и тяхната сестра Марджан.
Съдебният състав днес реши, че обект на ембарго са били стоки с военно или двойно предназначение, а продаваното от фирмата, в която е работил Андреев, е било за цивилната авиация. Освен това Андреев се е явил веднага, след като го е потърсила българската полиция, и не се е укривал от властите. Друг аргумент на съда бе, че за двете години от закриване на фирмата досега американските власти не са го търсили нито веднъж. Съдът обясни още, че контрабандата – едно от обвиненията на Андреев (другото е за измама), е физическо пренасяне на стоки през граница в нарушение на митническите закони, а той е работил от офис само документално по продажбите.
„По принцип България няма ангажимент да предава свои граждани за съдене в други държави, но специално в договора със САЩ страната ни е поела такъв ангажимент, нещо за което вероятно би могло да се разсъждава“. Toвa заяви омбудсманът Мая Манолова пред Би Ти Ви по-рано днес в коментар на темата. Договорът със САЩ е ратифициран през 2008 г. и е влязъл в сила от 2009 г.
За утре вечер са насрочени протести срещу искането за екстрадирането на Желяз Андреев пред Съдебните палати в Добрич и София.