
Илюстрация: „За истината“
Случаят с „дома на ужасите“ в с. Ягода извади на светло отдавна и добре работеща схема, която „За истината“ разкри още през 2018 г., в серия от публикации за дома за стари хора в габровското с. Яворец, който работеше като къща за гости, управлявана от дъщерята на Радостина Братованова, тогава директор на дирекция „Социално подпомагане“ в Габрово. Очевидно същата схема продължава да действа и днес при това пред широко затворените очи на държавата.
В България институционалната грижа за възрастни хора отдавна не е услуга, а бизнес, който в много случаи, както в с. Ягода, работи безконтролно по схемата „къща за гости“.
Формулата е проста
След регистрацията на „къща за гости“ собственикът й получава лиценз за извършване на социални услуги и така на практика става собственик на дом за възрастни хора, без да се налага да го регистрира като такъв. Не се налага да бъде назначавано и медицинско лице, защото за къщите за гости подобно изискване няма.
Тези домове не подлежат на регулация от регионалните здравни инспекции (РЗИ), т.е. условията в тях не са обект на контрол от здравните власти, защото на езика на правото това е частен имот. Неговият собственик извършва на практика хотелиерски услуги, а РЗИ няма правомощия да контролира какво се случва в един частен дом и по тази причина не го прави.
Това обясни още през 2018 г. директорът на габровската РЗИ д-р Пенчоков по повод въпроси на „За истината“ за контрола в „къщата за гости“, а всъщност дом за стари хора в габровското с. Яворец. Тези места за настаняване на възрастни хора не се вписват и в регистъра на обекти с обществено предназначение, отново поради причината, че са частни имоти. И още: тъй като не става въпрос за места с обществено предназначение, тези домове не подлежат на проверки по силата на Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане. Не подлежат на регулация и от Агенцията по безопасност на храните, защото с какво се хранят наемателите не е работа на институциите.
Прости отношения: хазяин и наемател
В случая с дома в . Яворец хазяйката – Ралица Братованова (дъщеря на Радостина Братованова) сключваше с настанените лица или с техни близки договор за отдаване на помещения под наем. Договорът урежда наемната цена и плащането на консумативите – ток, вода, газ и др. „За истината“ не се ангажира с твърдение, че наемът, посочен в тези договори, не е това, което потребителите реално заплащат, но е очевидно, че тази схема крие потенциална възможност за укриване на доходи.
Освен всичко друго „наемателите“ или техни близки сами осигуряват медицински грижи, когато това се налага.
Поне така обясни през 2018 г. Радостина Братованова, тогава директор на дирекция „Социално подпомагане“ в Габрово, която под прикритие ръководеше и частния дом за стари хора на дъщеря си в габровско село. Естествено отричаше да има нещо общо с въпросния дом, но когато „За истината“ започна да подава сигнали до различни институции на светло излязоха куп нарушения в ръководената от Братованова дирекция. Детайлите обаче бяха тайна, според Министерството на труда и социалната политика, откъдето обясниха, че не е работа на гражданите да разбират за тях и отказаха подробности около проверката. Предоставиха ги по-късно, след като съдът ги задължи да го направят.

Снимка: Скрийншот от Би Ти Ви
„Това е служебна информация“
През 2018 г., когато „За истината“ се сблъска със схемата „къща за гости“, а всъщност дом за стари хора, изпрати въпроси до Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ). Въпросите засягаха подробности от проверката в къщата за отдаване на стаи под наем в с. Яворец, за която всички в региона знаеха, че всъщност е дом за стари хора. Оказа се, че резултатите от проверката са само за вътрешно ползване и „не били натоварени с обществен интерес“. Любопитно е какво биха отговорили от същата агенция днес, когато една къща за гости, функционирала като дом за стари хора, вече е „къща на ужасите“ и водеща новина за всички медии.
Въпросната администрация е създадена, за да контролира качеството на социалните услуги у нас, част от които се финансират от държавния бюджет, както всъщност и администрацията на АКСУ.
Днес в сайта на въпросната институция може да бъде открит регистър на лицата, предоставящи социални услуги без лиценз. В регистъра има 17 обекта, сред тях домове за хора с психични разстройства, за възрастни хораи хоспис. Над 500 са вписаните в другия регистър – на местата, получили лиценз за извършване на социални услуги. От този регистър обаче и до днес не може да се извлече информация за това колко от лицензираните доставчици на социални услуги предоставят услугата в къща за гости.