За две години – 2023 г. и 2024 г. Районният съд в Дряново се е произнесъл по 73 дела за неизплатени заплати на работници във Вагонния завод в града. Работниците и служителите останаха без работа само три месеца преди държавата да „инвестира“ 30 млн. лв. във вагони втора ръка, за които продавачът не дава никакви гаранции и не носи отговорност за дефекти.
Според справка на „За истината“ неизплатените възнаграждения на работниците във вагонния завод са за над 700 хил. лв., но в цифрата не влизат обезщетенията за неползван платен отпуск и дължимите лихви за забава, както и присъденото от съда за адвокатски хонорари.
Какво показва справката в съда
На 28 юни т.г. съдът се произнася по иск на работник, освободен на 4 декември 2023 г. Това е два дни преди „БДЖ – Пътнически превози“ да прекрати едностранно подписания през април 2021 г. договор със завода в Дряново за производство на 15 вагона, които държавната компания така и не получава.
С писмото, с което от БДЖ заявяват, че развалят сделката, се настоява за връщане на платените авансово близо 9 млн. лв., плюс 4 млн. лв. неустойка за неизпълнение на договора. Писмото е и покана за доброволно изпълнение, което означава, че за всеки ден, в който парите не са върнати на БДЖ, върху сумата се начислява лихви за забава.
Собственикът на завода иска отсрочка, която не получава.
Работникът, освободен на 4 декември м.г. претендира за неизплатени заплати за април и май 2022 г. и от юни до декември 2023 г. за 5300 лв. без лихвите.
На 5 декември друг освободен работник претендира за неполучени заплати за 4 хил. лв. Трети е освободен на 30 ноември 2023 г., без да са му изпратени заплати за април и май 2022 г. и за всеки от месеците от март до ноември 2023 г. или общо задължение 10 300 лв.
Началник на отдел е освободен на 1 декември 2023 г., без да е получил заплатите си за април и май 2022 г. и от май до ноември 2023 г., като общия размер на задължението към него е 15 хил. лв. – заплати и лихви за забава.
Това изброяване може да продължи 73 пъти, колкото са делата, заведени срещу Вагонния завод в Дряново. Всички те се различават само по месеците, в които работник не е получил заплата, а си приличат по това, че става въпрос за средно 10 месеца, в които хората са работили само срещу обещанието, че един ден за това ще им бъде платено.
И един любопитен епизод
На 15 август 2023 г. Инпекцията по труда в Габрово издава наказателно постановление на директора на Вагонния завод в Дряново. С него му е наложена имуществена санкция от 20 хил. лв. на основание текст от Кодекса на труда, където е указано, че работодателят „е длъжен да изплаща уговореното трудово възнаграждение за извъшената работа“.
Директорът на Вагонния завод обжалва това наказателно постановление, а в жалбата си твърди, че нямало констатации, че на работниците не са платени заплати за май 2023 г. Според жалбата му никой от проверяващите не изискал документи, които да удостоверят, че заплатите не са платени, заради което постановлението се основавало на несъществуващи факти и било нищожно. Наложената санкция била 22 пъти по-голяма от размера на претърпяната щета, твръди адвокатът на дружеството пред съда, видно от публично достъпна информация.
В хода на съдебното заседание обаче става ясно, че неизплащането на заплати в дружеството е било системно нарушение и това било установено с наказателното постановление. Както става ясно от последващите дела за неплатени заплати, нарушението действително се оказва практика.
Фалит вместо вагони
На 4 януари собственикът на Вагонния завод иска от съда обявяване на дружеството в несъстоятелност и заявава, че БДЖ е виновна за фалита на вагонния завод, както и за това над 100 души от малкото градче да останат без работа. По това време, според работници и самият Димитров, заводът е произвел вагон с над средноевропейско ниво и е имал възможност до края на тази година да изпълни договорените с БДЖ 15 вагона.
Заради пандемията обаче, заводът не успява да се прави с доставките на материали, които се внасят от чужбива и иска удължаване на срока на договора. По-късно Българската търговско-промишлена палата издава сертификат за форсмажорни обстоятелства, т.е. наличие на непреодолима сила. Това е документ, който освобождава от отговорност страна по търговски договор и за него собственикът на завода споделя пред „Банкер“.
И 30 млн. лв. за вагони втора ръка
Държавата обаче остава непреклонна и в края на 2023 г. заводът в Дряново затваря, а през март 2024 г. “БДЖ-Пътнически превози” ЕООД и “Дойче бан” (Deutsche Bahn) подписват договор за доставка на 76 модернизирани пътнически вагона, съобщиха тогава от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. Сделката е за 30 млн. лв. и според нея държавата купува вагони втора ръка.
Според договора за покупко-продажба, достъпен през електронния регистър на Агенцията за обществени поръчки, „предмет на покупката са 76 използвани и изведени от екплоатация релсови превозни средства“. В същия договор се казва, че въпросните релсови превозни средства се продават „като се изключват всякакви гаранции и отговорности на продавача за дефекти“.
На този фон 73 работници си търсят заплатите, единият от двата завода, които могат да правят и поддържат вагони у нас затвори врати, защото държавата му прекрати договора, а същата държава купи вагони, за които „продавачът не дава никакви гаранции за състоянието“, или годността им.
Тази статия е създадена с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.