BG | EN

Спорен договор с частна фирма продължава да блокира парите за чистота в Шумен

Снимката е илюстративна

Спорен договор с частна фирма за преработка на битовите отпадъци от община Шумен продължава да блокира парите за сметопочистване.

На сесия вчера съветниците за четвърти път отхвърлиха план-сметката, която кметът на Шумен Любомир Христов се опитва да прокара през местния парламент още от началото на годината. 

Злополучната план-сметка предизвиква силен отпор сред почти всички политически групи в общинския съвет, освен групата на кмета – ГЕРБ, тъй като именно в нея е заложен спорният договор с частен завод в Езерово за боклука на Шумен.

От началото на годината областният град извозва битовите отпадъци за преработка на разстояние 80 км и ще плати за услугата над 15 млн. лв. през следващите три години. Договорът между община Шумен и частната фирма „Екоинвест Асетс“ АД, собственик на завода в Езерово, беше подписан от кмета Любомир Христов без предварителното съгласие на съветниците.      

Именно неяснотите в договора, за които съветниците и до днес не са получили отговор от кметската администрация, блокират приемането на план-сметката за чистотата. Сред съветниците има силни съмнения, че договорът е раздут и община Шумен ще бъде ощетена с милиони. 

Подозрения, че договорът е раздут поне с 5 млн. лв.

Подозрителни са поне 5 от общо 15-те милиона в договора, стана ясно от изказването в пленарна зала на бившия зам. кмет по строителство на Шумен Иван Йонков, сега общински съветник от БСП. Той за пореден път зададе конкретни въпроси към кметския екип, но така и не получи отговори, както впрочем и останалите съветници, които настояват за изясняване на договора.

Общинският съветник Иван Йонков представи приблизителна калкулация, която паказва, че цифрите не са полза на Общината.

Според Йонков, общината е ощетена поне с три клаузи в договора. На първо място, в срока на договора. Община Шумен е сключила с Езерово тригодишен договор, който е доста по-скъп от едногодишния, обясни бившият зам. кмет и посочи, че при едногодишен договор цените за преработка на отпадъци са най-ниски, а разликата със сключения вече договор е 2 млн. лв. Т.е. община Шумен губи 2 млн. лв. само заради срока на договора.

Втората неясна клауза е в обема на преработваните отпадъци. За три години община Шумен ще извози 82 000 тона боклук и при договорена цена от 139 лв/тон, договорът би трявало да бъде за 11 млн. лв., изчисли бившият зам. кмет.  Общината обаче е подписала договор за 13 млн лв. /без ДДС/. Оттук общината губи още 2 млн. лв.

И третият съмнителен момент е цената на извозването на боклуците, за което сега общината плаща на частната фирма. Съветниците от самото начало настояват, че отпадъците могат да се транспортират до Езерово от общинската фирма „Чистота“, което ще е значително по-евтино и както правят съседни общини. Четвърти месец обаче кметският екип не дава информация колко би струвал транспортът със собствени общински камиони, въпреки настоятелните искания на съветниците.  Затова Иван Йонков представи приблизителна калкулация – общинското предприятие ще води боклука за не повече от 600 000 лв. годишно, докато по договор общината ще дава на частната фирма 1,2 млн. лв. И тук разликата е близо 2 млн. лв., разбира се, не в полза на общината

 Съветниците няма да гласуват, преди да получат отговори

Става въпрос за целесъобразно харчене на публични средства, затова е необходим дебат между съветниците и кметската администрация, за да излезем от тази ситуация, подчерта Иван Йонков и заяви, че съветниците не могат да бъдат принуждавани да гласуват за нещо, което не им е ясно, особено когато става въпрос за харченето на милиони левове общински ресурс.

Общинският съветник Камен Андонов пък от началото на годината предупреждава, че разглеждането на план-сметката за чистотата е незаконно след датата 15 януари. Вчера той определи като „абсурд“ поредното внасяне на документа в сесия. „От администрацията ни предлагат да гласуваме незаконони решения. Тази докладна е и недопустима, и нищожна от правна гледна точка. По същата логика със следващата план-сметка за чистотата могат да ни предложат да направим пристанище на Шумен или да сформираме екип от шуменски космонавти“, коментира иронично  Андонов.

Кметският екип най-после трябва да започне разговор със съветниците, за да се постигне съгласие как може да бъде променен договорът с частната фирма, призовават представители на различни политически групи. Същото становище изрази и Даниела Русева, бивш председател на общинския съвет в Шумен, която напомни на кмета Христов, че до неговото управление всички стратегически договори са се обсъждали първо от съветниците и едва тогава са били подписвани от кметовете. „Вярно е, че кметът няма такова задължение по закон /да обсъжда предварително договорите със съветниците, б.р./ , но когато договорите се подписват на четири очи, това поражда последиците, на които сме свидетели сега“, коментира Русева.

Засега обаче кметът Любомир Христов не показва желание да обсъжда договора със съветниците. Вероятно на следващата сесия той отново ще внесе план-сметката за чистотата, макар че споровете с общинския съвет продължават безрезултатно четвърти месец.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините