
Снимка: Община Дряново
С решение от 18 март т.г. Върховният административен съд (ВАС) осъди Министерството на труда и социалната политика (МТСП) да заплати на Община Дряново 23 хил. лв. разноски по административно дело срещу наложена финансова корекция.
От МТСП оспорват с аргумента, че сумата е прекомерна, тъй като според ведомството делото не е сложно. За върховните съдии обаче то касае национално и европейско законодателство и е обвързано със сериозен доказателствен материал, което обуславя неговата сложност, а това води след себе си адекватен размер на адвокатския хонорар.
От присъдените 23 хил.лв., 611 лв. са държавната такса, останалите са за защита пред две съдебни инстанции. Пред първа инстанция, Административен съд – Габрово, Община Дряново загуби делото, което не е пречка да претендира 10 хил. лв. адвокатски хонорар, за втора – пред ВАС, който отмени решението на първоинстанционния съд, съдът уважи разноски от 12 хил. лв.
Решението на ВАС е окончателно.
То идва две години, след като Управляващият орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“ установява, че Общината е нарушила закона при провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Става въпрос за събиране на оферти с обява за извършване на строително-монтажни работи на Център за социална рехабилитация и интеграция на лица с психични разстройства и умствена изостаналост в съществуващата сграда на поликлиника.
Според Управляващия орган методиката за оценка на офертите е незаконосъобразна.
Крайната оценка по тази методика се получава от сбора на точките, получени по два критерия – качество с тежест 60 точки и цена с тежест 40 точки. Критерият качество обаче е сбор от други измерители, сред които социален и екологичен. За Управляващия орган те са взети неоснователно при оценяването, тъй като не били пряко свързани с предмета на обществената поръчка. Същото смята и Администравният съд в Габрово, който на първа инстанция потвърди финансовата корекция и отхвърли претенциите на Община Дряново в липса на основания за налагането й.
За ВАС обаче „екологичните и социалните аспекти оказват съществено влияние върху начина на изпълнение на строителните дейности и качеството на крайния резултат“.
Включването на екологичните и социалните показатели не само, че е свързано с предмета на поръчката, но и допринася за постигането на качествено изпълнение, което е основната цел на разпоредбите в ЗОП, пише в решението на Върховния съд.
Нередностите, които в последствие не се потвърждават, от Управляващия орган откриват при проверка след искане за междинно плащане. След тази проверка е наложена финансова корекция от 25% при стойност на договора за изпълнение 260 хил. лв. без ДДС.
Решението за финансовата корекция от Община Дряново обжалват пред габровския Административен съд, който оставя в сила решението на Управляващия орган. Общината втори път обжалва пред ВАС, като в жалбата се посочва, че първоинстанционният съд е преповторил констатациите на управляващия орган без да посочи собствени мотиви и направи самостоятелна преценка на фактите по делото.
Така в крайна сметка Община Дряново ще получи пълния размер на парите по договора за ремонт на социалния център, а данъкоплатците се задължават с един солиден адвокатски хонорар.
Тази статия е създадена с подкрепата на националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.
