Софийска област продължава динамичното си икономическо развитие с висока инвестиционна активност и добро качество на работната сила тя постига производителност на труда от 268,3 хил. лв. на нает. Този показател е над двойно по-висок от средната стойност за страната и прави областта категоричен лидер.
Това показва изследване, което оценява икономическата и социалната среда в 28-те области в страната на Института за пазарна икономика (ИПИ), базирано на 75 индикатора.
Икономическо развитие на Софийска област
Доходи и стандарт на живот
Липсата на областен център (София не влиза в обхвата на областта) не пречи на силното развитие на икономиката. В областта оперират най-голямата металургична компания в страната, както и големи миннодобивни предприятия.
За поредна година Софийска област е сред трите области с най-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението 25 014 лева за 2022 г. (след този в столицата и област Стара Загора). Водещите общини в София област са сред лидерите в страната по икономическо развитие – Божурище достига 27 000 лв. добавена стойност на човек от населението, Елин Пелин и Пирдоп – по 24 000 лв., Костинброд – 16 000 лв.
Силното икономическо развитие предопределя заплатите и пенсиите да са сравнително високи и да продължават да нарастват. Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 19,3 хил. лв., а средната месечна пенсия достига 814 лева. Много големи разлики има обаче в заплатите на наетите, като в София (област) са няколко от общините с най-високи възнаграждения в страната, в това число лидерът Челопеч (3 398 лева/месец) през 2022 г.
На този благоприятен фон, бедността обаче се повишава и е над средната за страната. През 2023 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 26,1% (при 20,6% в страната). В сравнение с 2021 г. броят на бедните хора нараства с близо 5%.
Пазар на труда
Според ИПИ развитието на местния пазар на труда през 2023 г. продължава да е добро и още веднъж показва дълбоката свързаност на икономиките на столицата и на област София. Делът на трудоспособното население е около средния за страната. Заетостта намалява, но остава над средната с коефициент от 78,4% (при 76,2% в страната), а безработицата се задържа на стойност от 4,9% (при 5,3% в страната).
Инвестиции и бизнес
Доброто икономическо развитие на област София е свързано с висока инвестиционна активност, нареждайки я на второто място в тази категория (веднага след столицата).
Сравнително нисък остава броят на действащите в областта предприятия, но същевременно сред тях относително висок е делът на големите предприятия.
Усвоените европейски средства в областта се повишават и почти се изравняват със средните спрямо населението. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 3172 лв. на човек от населението. В рамките на областта най-много средства усвоява община Костинброд.
Инфраструктура
Област София има добре развита инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.
Делът на населението, живеещо в селища с обществена канализация, е висок – 80% (при 75% в страната).
Местни данъци
Усредненото ниво на местните данъци в общините от област София е сред високите в страната и през 2024 година. Значително по-високи от средните са ставките на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-ниски пък са местните данъци върху търговията на дребно.
В рамките на областта най-високи са средните данъци в община Своге, а най-ниски – в община Божурище.
Социално развитие
Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния със стойност от –8,6‰ (при –6,8‰ в страната) през 2023 година. Населението застарява, като хората над 65 години са 24 % от населението, при 23,8% в страната.
Образование
Областта не може да се похвали с постижения в сферата на образованието. Успехът на националното външно оценяване след VII клас по математика е 35,1 т., при 42,9 т. в страната, а средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 4,15.
В областта има и сравнително малко студенти – 5,0 на хиляда души от населението при 29,6 на хиляда души за страната през 2023 година.
Здравеопазване
Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) в областта е под средния за страната. През 2022 г. един общопрактикуващ лекар се грижи средно за 1831 души от населението (при 1701 души на лекар в страната). Делът на здравноосигурените се повишава леко, но и през 2023 г. остава най-ниският в страната – 85% в областта при 95% в страната.
Броят на болничните легла в местните многопрофилни болници, съотнесен към населението в областта, е близък до средния. Използваемостта на леглата обаче е по-висока – 61% в областта при 56% в страната. Броят на аптеките спрямо населението също е съизмерим с този на национално ниво.
Ред и сигурност
Показателите за сигурността в областта са по-добри, макар и не с много, от средните за страната. Броят на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността е 10,0 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната), а разкриваемостта им е 59% (при 53% в страната). Относителният брой на полицаите в областта е 4,5 на хиляда души (при 4,2 на хиляда души в страната).
Околна среда
Област София се представя незадоволително в тази категория. Основната причина за това е управлението на образуваните битови отпадъци. Образуваните в областта отпадъци са сравнително много – 496 кг на човек при 488 кг в страната, а предадените за третиране и рециклиране са малко, въпреки че нарастват до 26%.
Култура и туризъм
Интензивността на културния живот в област София остава ниска и през 2023 г., което вероятно е продиктувано от близостта на областта до столицата и сравнително лесния и бърз достъп на голяма част от населението до най-големия град в страната. В областта не се отчитат посещения в библиотеки и театри, а посещенията в кината са 81 на хиляда души (при 684 на хиляда души в страната). Посещенията на музеите се повишават, въпреки че все още не могат да достигнат относителния си брой отпреди пандемията.
Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области, като броят на леглата в местата за настаняване е 36 на хиляда души, подреждайки област София на осмо място в страната.
Пълният текст на изследването може да видите тук: https://www.regionalprofiles.bg/var/docs/2024_BG/Reg-profiles-2024-BG-final_v.pdf