BG | EN

София област с най-висока производителност на труда, според Института за пазарна икономика

Софийска област продължава динамичното си икономическо развитие с висока инвестиционна активност и добро качество на работната сила тя постига производителност на труда от 268,3 хил. лв. на нает. Този показател е над двойно по-висок от средната стойност за страната и прави областта категоричен лидер.

Това показва изследване, което оценява икономическата и социалната среда в 28-те области в страната на Института за пазарна икономика (ИПИ), базирано на 75 индикатора.

Икономическо развитие на Софийска област

Доходи и стандарт на живот

Липсата на областен център (София не влиза в обхвата на областта) не пречи на силното развитие на икономиката. В  областта оперират най-голямата металургична компания в страната, както и големи миннодобивни предприятия.

За поредна година Софийска област е сред трите области с най-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението 25 014 лева за 2022 г. (след този в столицата и област Стара Загора). Водещите общини в София област са сред лидерите в страната по икономическо развитие – Божурище достига 27 000 лв. добавена стойност на човек от населението, Елин Пелин и Пирдоп – по 24 000 лв., Костинброд – 16 000 лв.

Силното икономическо развитие предопределя заплатите и пенсиите да са сравнително високи и да продължават да нарастват. Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 19,3 хил. лв., а средната месечна пенсия достига 814 лева. Много големи разлики има обаче в заплатите на наетите, като в София (област) са няколко от общините с най-високи възнаграждения в страната, в това число лидерът Челопеч (3 398 лева/месец) през 2022 г.

На този благоприятен фон, бедността обаче се повишава и е над средната за страната. През 2023 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 26,1% (при 20,6% в страната). В сравнение с 2021 г. броят на бедните хора нараства с близо 5%.

Пазар на труда

Според ИПИ развитието на местния пазар на труда през 2023 г. продължава да е добро и още веднъж показва дълбоката свързаност на икономиките на столицата и на област София. Делът на трудоспособното население е около средния за страната. Заетостта намалява, но остава над средната с коефициент от 78,4% (при 76,2% в страната), а безработицата се задържа на стойност от 4,9% (при 5,3% в страната).

Инвестиции и бизнес

Доброто икономическо развитие на област София е свързано с висока инвестиционна активност, нареждайки я на второто място в тази категория (веднага след столицата).

Сравнително нисък остава броят на действащите в областта предприятия, но същевременно сред тях относително висок е делът на големите предприятия.

Усвоените европейски средства в областта се повишават и почти се изравняват със средните спрямо населението. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 3172 лв. на човек от населението. В рамките на областта най-много средства усвоява община Костинброд.

Инфраструктура

Област София има добре развита инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.

Делът на населението, живеещо в селища с обществена канализация, е висок – 80% (при 75% в страната).

Местни данъци

Усредненото ниво на местните данъци в общините от област София е сред високите в страната и през 2024 година. Значително по-високи от средните са ставките на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-ниски пък са местните данъци върху търговията на дребно.

В рамките на областта най-високи са средните данъци в община Своге, а най-ниски – в община Божурище.

Социално развитие

Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния със стойност от –8,6‰ (при –6,8‰ в страната) през 2023 година. Населението застарява, като хората над 65 години са 24 % от населението, при 23,8% в страната.

Образование

Областта не може да се похвали с постижения в сферата на образованието. Успехът на националното външно оценяване след VII клас по математика е 35,1 т., при 42,9 т. в страната, а средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 4,15.

В областта има и сравнително малко студенти – 5,0 на хиляда души от населението при 29,6 на хиляда души за страната през 2023 година.

Здравеопазване

Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) в областта е под средния за страната. През 2022 г. един общопрактикуващ лекар се грижи средно за 1831 души от населението (при 1701 души на лекар в страната). Делът на здравноосигурените се повишава леко, но и през 2023 г. остава най-ниският в страната – 85% в областта при 95% в страната.

Броят на болничните легла в местните многопрофилни болници, съотнесен към населението в областта, е близък до средния. Използваемостта на леглата обаче е по-висока – 61% в областта при 56% в страната. Броят на аптеките спрямо населението също е съизмерим с този на национално ниво.

Ред и сигурност

Показателите за сигурността в областта са по-добри, макар и не с много, от средните за страната. Броят на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността е 10,0 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната), а разкриваемостта им е 59% (при 53% в страната). Относителният брой на полицаите в областта е 4,5 на хиляда души (при 4,2 на хиляда души в страната).

Околна среда

Област София се представя незадоволително в тази категория. Основната причина за това е управлението на образуваните битови отпадъци. Образуваните в областта отпадъци са сравнително много – 496 кг на човек при 488 кг в страната, а предадените за третиране и рециклиране са малко, въпреки че нарастват до 26%.

Култура и туризъм

Интензивността на културния живот в област София остава ниска и през 2023 г., което вероятно е продиктувано от близостта на областта до столицата и сравнително лесния и бърз достъп на голяма част от населението до най-големия град в страната. В областта не се отчитат посещения в библиотеки и театри, а посещенията в кината са 81 на хиляда души (при 684 на хиляда души в страната). Посещенията на музеите се повишават, въпреки че все още не могат да достигнат относителния си брой отпреди пандемията.

Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области, като броят на леглата в местата за настаняване е 36 на хиляда души, подреждайки област София на осмо място в страната.

Пълният текст на изследването може да видите тук: https://www.regionalprofiles.bg/var/docs/2024_BG/Reg-profiles-2024-BG-final_v.pdf

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

Още от автора

С фиктивни доставки на горива за база на НАТО край Сливен държавата е ощетена с 9,5 млн. лв.

Разбита е престъпна схема за фиктивни доставки на горива, освободени от акциз с фалшиви документи,  при която държавният бюджет е бил ощетен с повече от 9 млн. лв....

Току-що ремонтираният покрив на варненския театър протече неудържимо

Покривът на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ппродължава да тече вече втори ден, стана ясно от изказване на директорът на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова. След...

Венелина Попова – автор на “За истината” получи две престижни награди за журналистика

Авторът от мрежата за регионална журналистика “За истината” Венелина Попова получи две престижни награди в рамките на един ден - 9 декември, Международен ден за борба с корупцията. Фондация...

Още анализи

Кой развя мандата, кой му тури знака?

"За истината" препубликува анализ на Даниел Смилов от "Дойче Веле". Защо ГЕРБ и Борисов искат избори? Няма никакво рационално обяснение за поетия от тях курс към осми парламентарни избори....

Чумата: Медицински или криминален е сюжетът от Велинград

Преди шест години Българската агенция по безопасност на храните обяви чумна епидемия в Странджа. Тогава ветеринарните власти унищожиха над 4000 животни в седем огнища на заразата, единствено Ана...

България: отрови от чешмата и недостиг на вода

"За истината" препубликува анализ на Емилия Милчева от "Дойче Веле". През 2024 в България близо 500 населени места от 105 общини са били на воден режим. Едни нямат вода,...