BG | EN

София област с най-висока производителност на труда, според Института за пазарна икономика

Софийска област продължава динамичното си икономическо развитие с висока инвестиционна активност и добро качество на работната сила тя постига производителност на труда от 268,3 хил. лв. на нает. Този показател е над двойно по-висок от средната стойност за страната и прави областта категоричен лидер.

Това показва изследване, което оценява икономическата и социалната среда в 28-те области в страната на Института за пазарна икономика (ИПИ), базирано на 75 индикатора.

Икономическо развитие на Софийска област

Доходи и стандарт на живот

Липсата на областен център (София не влиза в обхвата на областта) не пречи на силното развитие на икономиката. В  областта оперират най-голямата металургична компания в страната, както и големи миннодобивни предприятия.

За поредна година Софийска област е сред трите области с най-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението 25 014 лева за 2022 г. (след този в столицата и област Стара Загора). Водещите общини в София област са сред лидерите в страната по икономическо развитие – Божурище достига 27 000 лв. добавена стойност на човек от населението, Елин Пелин и Пирдоп – по 24 000 лв., Костинброд – 16 000 лв.

Силното икономическо развитие предопределя заплатите и пенсиите да са сравнително високи и да продължават да нарастват. Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 19,3 хил. лв., а средната месечна пенсия достига 814 лева. Много големи разлики има обаче в заплатите на наетите, като в София (област) са няколко от общините с най-високи възнаграждения в страната, в това число лидерът Челопеч (3 398 лева/месец) през 2022 г.

На този благоприятен фон, бедността обаче се повишава и е над средната за страната. През 2023 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 26,1% (при 20,6% в страната). В сравнение с 2021 г. броят на бедните хора нараства с близо 5%.

Пазар на труда

Според ИПИ развитието на местния пазар на труда през 2023 г. продължава да е добро и още веднъж показва дълбоката свързаност на икономиките на столицата и на област София. Делът на трудоспособното население е около средния за страната. Заетостта намалява, но остава над средната с коефициент от 78,4% (при 76,2% в страната), а безработицата се задържа на стойност от 4,9% (при 5,3% в страната).

Инвестиции и бизнес

Доброто икономическо развитие на област София е свързано с висока инвестиционна активност, нареждайки я на второто място в тази категория (веднага след столицата).

Сравнително нисък остава броят на действащите в областта предприятия, но същевременно сред тях относително висок е делът на големите предприятия.

Усвоените европейски средства в областта се повишават и почти се изравняват със средните спрямо населението. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 3172 лв. на човек от населението. В рамките на областта най-много средства усвоява община Костинброд.

Инфраструктура

Област София има добре развита инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.

Делът на населението, живеещо в селища с обществена канализация, е висок – 80% (при 75% в страната).

Местни данъци

Усредненото ниво на местните данъци в общините от област София е сред високите в страната и през 2024 година. Значително по-високи от средните са ставките на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-ниски пък са местните данъци върху търговията на дребно.

В рамките на областта най-високи са средните данъци в община Своге, а най-ниски – в община Божурище.

Социално развитие

Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния със стойност от –8,6‰ (при –6,8‰ в страната) през 2023 година. Населението застарява, като хората над 65 години са 24 % от населението, при 23,8% в страната.

Образование

Областта не може да се похвали с постижения в сферата на образованието. Успехът на националното външно оценяване след VII клас по математика е 35,1 т., при 42,9 т. в страната, а средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 4,15.

В областта има и сравнително малко студенти – 5,0 на хиляда души от населението при 29,6 на хиляда души за страната през 2023 година.

Здравеопазване

Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) в областта е под средния за страната. През 2022 г. един общопрактикуващ лекар се грижи средно за 1831 души от населението (при 1701 души на лекар в страната). Делът на здравноосигурените се повишава леко, но и през 2023 г. остава най-ниският в страната – 85% в областта при 95% в страната.

Броят на болничните легла в местните многопрофилни болници, съотнесен към населението в областта, е близък до средния. Използваемостта на леглата обаче е по-висока – 61% в областта при 56% в страната. Броят на аптеките спрямо населението също е съизмерим с този на национално ниво.

Ред и сигурност

Показателите за сигурността в областта са по-добри, макар и не с много, от средните за страната. Броят на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността е 10,0 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната), а разкриваемостта им е 59% (при 53% в страната). Относителният брой на полицаите в областта е 4,5 на хиляда души (при 4,2 на хиляда души в страната).

Околна среда

Област София се представя незадоволително в тази категория. Основната причина за това е управлението на образуваните битови отпадъци. Образуваните в областта отпадъци са сравнително много – 496 кг на човек при 488 кг в страната, а предадените за третиране и рециклиране са малко, въпреки че нарастват до 26%.

Култура и туризъм

Интензивността на културния живот в област София остава ниска и през 2023 г., което вероятно е продиктувано от близостта на областта до столицата и сравнително лесния и бърз достъп на голяма част от населението до най-големия град в страната. В областта не се отчитат посещения в библиотеки и театри, а посещенията в кината са 81 на хиляда души (при 684 на хиляда души в страната). Посещенията на музеите се повишават, въпреки че все още не могат да достигнат относителния си брой отпреди пандемията.

Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области, като броят на леглата в местата за настаняване е 36 на хиляда души, подреждайки област София на осмо място в страната.

Пълният текст на изследването може да видите тук: https://www.regionalprofiles.bg/var/docs/2024_BG/Reg-profiles-2024-BG-final_v.pdf

Рубриката „Анализи“ представя различни гледни точки. Не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на „За истината“.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени анализи

Още от автора

Съдът отложи за трети път началото на делото срещу бившия следовател Петьо Петров – „Еврото“

За трети път Софийският градски съд отлага началото на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо „Еврото“. Причина този път е фактът, че нито един от...

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска дисциплинарно уволнение за окръжния прокурор на Плевен

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе предложение до Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет(ВСС) да бъде образувано дисциплинарно производство за налагане на дисциплинарно наказание "освобождаване от длъжност...

„Спаси София“ свали доверието си от кмета Васил Терзиев и минава в опозиция

Лидерът на "Спаси София" Борис Бонев обяви, че партията му напуска управляващата коалиция в столицата и оттегля подкрепата си за кмета на София Васил Терзиев. Зам.-кметът по транспорта...

Още анализи

Заради Тръмп: Ще стане ли Европа федерация?

"За истината" препубликува анализ на Ивайло Нойзи Цветков от "Дойче Веле". Европа е поставена пред огромен икономически и военен тест. Големият въпрос пред всички нас, включително в България, е...

„Захарна фабрика“: Така в България заличават роми

"За истината" препубликува анализ на Еми Барух от "Дойче Веле". Първо им заличиха адресните регистрации, а сега им разрушиха и къщите. Така в България заличават роми, защото “ние тези...

Кръгом: Как Борисов „закопа“ 1,2 млрд. лева

"За истината" препубликува анализ на Веселин Стойнев от "Дойче Веле". Реакторите за "Белене" ще гният у нас, но няма да отидат в Украйна, което е реверанс на Борисов пред...