
Причините за тежката катастрофа, станала преди почти година и половина на обходния път на Габрово и отнела живота на петима души, все още са в досъдебна фаза и остават следствена тайна.
Това става ясно от отговор на Окръжната прокуратура в Габрово на подадено заявление по реда на Закона за достъп до обществена информация(ЗДОИ).
С него „За истината“ поиска информация за резултатите от назначените експертици, които имат за цел да установят какво е довело до тежкия удар, при който ТИР се удари в бус със строителни работници, както и каква е съдбата на румънския гражданин, шофирал товарния камион, който бе задържан с най-тежката мярка за неотклонение.
Петима загинаха в тежка катастрофа край Габрово, в АПИ са знаели, че участъкът е опасен
В отговора на окръжния прокурор Тихомир Петков се казва, че информацията, която се търси, не подлежи на предоставяне по ЗДОИ, тъй като става въпрос за действия, постановени актове и предварителни проверки в досъдебно производство.
Кръгът от лицата, които имат достъп до тази информация е ограничен с оглед запазване на следствената тайна и непозволяване разкриването на факти и обстоятелства, които биха могли да компрометират доказателствата в съответното досъдебно производство, уточняват от държавното обвинение.
Катастрофата, която отне пет човешки живота, стана на 12 октомври 2023 г. на главен път Габрово – Дряново при пътната връзка за Севлиево и прохода „Шипка“. Кръстовището, на което се удариха ТИР и бус, се оказа рисково, обясни в деня след удара на брифинг в прокуратурата директорът на Областната дирекция на МВР в Габрово. Три години от полицията подавали сигнали за него, но от Агенция „Пътна инфраструктура“(АПИ) реагираха след като пет семейства вече бяха почернени.
Една година след катастрофата на мястото на удара близките на жертвите поставиха на мястото кръст със снимки на загиналите, предаде БТА. Тогава Соня Димитрова, майка на едно от убитите момчета, споделя надеждата си, „виновните от пътната агенция да се установят и институциите да намерят решение за опасното кръстовище“, защото „поставените делинеатори не са решение, автомобилите минават през тях и те се чупят“.
Кръстовището не е в списъка с опасните от картата, която АПИ публикува миналата седмица заедно с план на спешни мерки. Всъщност нито една пътна отсечка на територията на област Габрово не е сред опасните и подлежащи на ремонти, се вижда на картата на АПИ.