
Снимка: сдружение „Ти решаваш“
Кметовете на общините Велико Търново, Севлиево и Летница единствени не дойдоха, нито изпратиха свои представители на работната среща, инициирана от неправителствената организация „Ти решаваш“ срещу изграждането в павликенското село Върбовка на завод за каменна вата с енергоизточник, който ще се захранва от изгарянето на над 400 хиляди тона отпадъци годишно.
На срещата бяха поканени четирима областни управители – на Велико Търново, Плевен, Ловеч и Габрово и шестима кметове – на Павликени, Сухиндол, Севлиево, Велико Търново, Летница и Левски.
Представителите на държавата се обявиха против
инвестицията на „Петрургия“, собственост на Румен Гайтански-Вълка. Категорични в своето несъгласие да се горят тонове боклук в региона бяха лично областните управители на Велико Търново Георги Гугучков и на Ловеч Светослав Славчев. Областният управител на Плевен не присъства, но изпрати писмено становище, с което се обявява срещу завода за боклук край павликенското село.
Областна администрация на Габрово бе представена на срещата от зам.-областния управител Андрей Николов, който на място заяви, че администрацията още няма категорично становище. Ден по-късно областният управител на Габрово Кристина Сидорова е изпратила писмо до сдружение „Ти решаваш“, с което заявява подкрепа за „справедливите искания на гражданите против инвестиционно предложение за изграждане на логистична складова база за каменни фракции, производствен цех за каменна вата и инсталация за изгаряне на отпадъци (RDF), което би оказало негативно въздействие върху околната среда“. За позицията на габровската областна администрация бе съобщено в социалната мрежа фейсбук. „Грижата за здравето и безопасността на хората, природата и културно историческото ни наследство са мой основен приоритет.“, е написала още Сидорова до „Ти решаваш“, като уточнява, че областната администрация „не е административна страна, която да има правомощията да вземе пряко отношение по казуса, но оставам на разположение за съдействие в рамките на законовите си права“.
Административни ограничения са и вероятната причина участниците в срещата да се въздържат от подписването на предложената им от организаторите декларация за съвместни действия. Отказът може и да не е окончателен, тъй като представителите на институции обявиха, че първо ще се съветват с юридическите си екипи.
Отрицателно е становището за бъдещата инвестиция и на общините Сухиндол и Левски,
които в срещата бяха представени от еколозите на двете общини. Любопитно бе каква позиция ще заеме кметът на Павликени Емануил Манолов, който, според пост във фейсбук от сдружение „Ти решаваш“ не е казал категорично мнение за или против завода.
Според него до 2018-19 година общинската администрация е била подведена от инвеститора, защото никъде в инвестиционното намерение не се е споменавало за горене на боклуци, а само за добив на инертен материал – базалт. Едва през 2020 г. това намерение е било представено на общинските власти. Относно положителното становище на общината в Експертния съвет към РИОСВ от януари 2022 г. кметът е посочил, че то се дължи на неопитност и подценяване на ситуацията. Според Манолов много хора в общината искат завода, но не изразяват публично позицията си.
Позицията на отсъстващите кметове няма как да е ясна, но обстоятелството, че не отидоха на срещата и не изпратиха свои служители на място, красноречиво говори, че общинските администрации в Севлиево, Велико Търново и Летница няма да застанат в подкрепа на своите граждани, които с подписка обявиха, че не искат да се гори боклук в региона.
Това не е първият път, в който кметът на севлиевска община Иван Иванов пренебрегва гражданските притеснения от пускането в експлоатация на завод за изгаряне на боклук в близост до севлиевска община и избира да прехвърли другиму отговорностите. През април м.г. той написа: „Що се отнася до потенциалните рискове от реализиране на инвестиционното намерение за с. Върбовка, компетентен орган е Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) Велико Търново“. Това бе в отговор на питане от членове на Инициативен комитет за събиране на подписи срещу изграждането на логистична и складова база за добив на каменни фракции, завод за каменна вата и електроцентрала към него на 25 км. от Севлиево.
Петимата попитаха дали от „Патрургия“ е проявен интерес към съхранение на отпадъци (RDF модифицирани горива, получени от отпадъци) на Регионалното депо в Севлиево, има ли запитвания за изграждане на площадка за временно съхранение на същия тип горива, или за депониране на сгурия, шлака и дънна пепел от котли, отпадъци от пречистване на газове и утайки, съдържащи опасни вещества от биологично и други видове пречистване на отпадъчни води.
В своето питане членовете на Инициативния комитет намеква за опасностите, които бъдещата инвестиция би представлявала за здравето на населението и опазването на природата и директно питат какви мерки или действия ще предприеме кметът на Севлиево, ако действително се стигне до риск за здравето на хората и бъдещето на земеделието и животновъдството в региона. Това обаче кметът на Севлиево или не е прочел, или (по-вероятно) удобно е премълчал, защото в отговора му не се коментира опасността за населението и земеделието. Това вероятно е знак, че Община Севлиево няма да застане зад гражданите в тяхното нежелание да се реализира инвестиционното намерение на „Петрургия“. А последното означава, че пет хиляди подписа на граждани за местната власт в Севлиево нямат никакво значение.
Кое наложи свикването на срещата?
Заради продължилото една година бездействие на българските институции по инвестиционното предложение на Румен Гайтански-Вълка за изграждане на завод за горене на боклук край павликенското с. Върбовка, от неправителствената организация „Ти решаваш“ решиха да поемат сами инициативата като насрочиха работна среща с институциите в региона.
Чакахме достатъчно, за да бъдем чути, но до момента вместо конкретни действия, виждаме единствено бездействие и прехвърляне на отговорност между институциите, написаха от сдружение „Ти решаваш“ до медиите. „Правим това, защото целим отговорни, устойчиви и съвместни действия на администрация и граждани за спиране на инвестиция в полза на един човек, която ще предизвика екологична катастрофа и ще застраши живота на хиляди хора в цяла Северна България“, се казва в разпространеното от неправителствената организация.