
Снимка: Скрийншот от видео
Ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. Добри Ярков – е извадил сабя от ножницата й я размахвал по време на една от проявите, посветени на 30 годишнината на висшето училище като се шегувал, че „ще сече глави“. Мълвата за това поведение на Ярков се разнесла мълниеносно из университета, тъй като същата сценка – със сабята, Ярков разиграл и пред зам.- ректора на университета Емил Славов. Причината била, че той отказал да си подаде оставката сам, след което получил обиди от страна на ректора, преди Академичният съвет да гласува освобождаването му в рамките на гротескно заседание.
Какво е довело Добри Ярков до това изпускане на нервите, може да каже само той.
Но колегите му подозират, че причината е предстоящото му излизане в пенсия.
На 2 юни Добри Ярков навършва 65 години и според Закона за висшето образование на тази дата мандатът му се прекратява автоматично. Но от действията на професора, който сега е на посещение в Китай, не прозира намерение да освободи ректорския кабинет.
Той е строго охраняван и отделен от останалите учебни зали и кабинети с коридор, който (по информация на служители – б.р.) е постоянно под ключ.
Първият си мандат като ректор Ярков прекрати предсрочно като подаде оставка, но още същия ден издигна кандидатурата си на Общото събрание за втори мандат. И така в нарушение на закона и без участието на други кандидати за поста, той „циментира“ оставането си като ректор за още 4 години.
И ако преди 2 години Общото събрание беше свикано веднага, сега това не се случи. Защото на него трябваше да бъде избран ректор, който да довърши мандата, който изтича през 2027 г.
Потърсен за коментар председателя на Общото събрание професор Димитър Петков
очевидно нямаше смислен отговор защо не е свикал заседание и каза само, че когато това се случи, всички ще научат.
Пред „За истината“ проф. Иван Станков – бивш ректор на Тракийски университет (ТУ) и бивш министър на земеделието, а сега председател на Съвета на настоятелите в университета смутено обясни, че не е негово задължението да свиква Общото събрание. След напомняне, че преди 2 години идеята за това е дошла от настоятелите, а професорът уклончиво отговори, че решението тогава не е било негово, а на Добри Ярков. По думите му той няколко пъти сега се опитал са събере членовете на Съвета, но неуспешно, защото не успявал да се срещне с ректора. Законът обаче ясно казва, че Съветът на настоятелите заседава не по-малко от веднъж на три месеца и може да се свика на заседание от председателя, по искане на всеки от членовете или на ректора на висшето училище. В разговора ни проф. Станков изрази притеснението си, че университетът може да изпадне в безвремие, ако бързо не бъде избран временно изпълняващ длъжността „ректор“.
„Учудвам се на много неща. Работили сме 8 години заедно с проф. Ярков, той е безспорен организатор, но в една академична среда не трябва да има напрежение. Не може да се управлява със страх и послушковци, защото това обезличава факултетите“, каза Станков. Той постави под съмнение и качеството на т.нар. „изнесено обучение“, за което се разхищават много средства: „Не може преподавателите да тичат от Гоце Делчев до Силистра с по един куфар, когато цялата база за обучението е тук, коментира бившият ректор.
Известният учител по физика Теодоси Теодосиев, който също е член на Съвета на настоятелите каза, че има достатъчно много работа, за да се интересува от интригите в университета:
„Там, където има много пари, а Тракийският университет има бюджет по-голям от бюджета на община Казанлък, има и много интереси, и интриги. Но на заседанията на Съвета на настоятелите ние обсъждаме други въпроси, свързани главно с образователния процес“.
Теодосиев твърди, че един ректор трябва да е преди всичко бизнесмен, за да може да осигурява развитието на университета.
Но в конкретния случай по-важно е как и за какви цели се изразходват парите, които получава университетът от държавата и различни програми и проекти, дали се разпиляват и има ли злоупотреби с тях.
Това може да установи един финансов одит след пенсионирането на проф. Ярков. Зависи обаче кого министърът на образованието Красимир Вълчев ще назначи за вр. изп. длъжността до провеждането на избор за нов ректор от Общото събрание. Ако това проф. Дарина Заимова – една от трите останали в екипа на Ярков зам. ректори и негова фаворитка, коментират нейни колеги – това означава, че тя ще организира и цялата процедура по избора. А ако се кандидатира,
най-вероятно ще се опита да си осигури мнозинството от гласовете, което в едно честно състезание едва ли би било възможно.
Тези подозрения имат основание от досегашната практика за избор на ръководни органи в университета.
Големият въпрос е какво предпочита академичната общност – да си избере сама ректор или той да бъде назначен служебно? Ще се случи очевидно второто. И за да ограничи кръга на лицата, от който министърът евентуално ще има възможност да избира,
Ярков е притиснал и проф. Румен Бинев да си подаде сам оставката като зам. ректор. Той го е направил и се срина емоционално.
Не можа да скрие състоянието си и помоли да не настояваме за разговор на този етап.
По същия безцеремонен начин ректорът освободи и проф. Илия Цачев, когато той стана на 65 г. Нищо, че тази година
беше избран за член-кореспондент на БАН и е единственият учен в университета с научно откритие от световна величина в сферата на зоонозите.
На 10 юни Окръжния съд в Стара Загора ще се гледа на втора инстанция делото за дисциплинарното уволнение на доцент Лазарин Лазаров като декан на Ветеринарно-медицинския факултет. На първа инстанция то беше изгубено от университета.
А Министерството на науката и образованието продължава да се опозорява като институция.
И вторият сигнал на доцент Лазаров за плагиатство на Добри Ярков, който той подаде до министър Красимир Вълчев, очевидно е останал неразгледан от Комисията по академична етика, защото срокът, определен в закона, изтече. Освен ако министърът не го е удължил с още един месец,
което изглежда малко вероятно в контекста на топлите отношения между ректора и министъра, който е депутат от Старозагорски избирателен район.
Дори и да си тръгне от Тракийския университет с академичното звание „професор“, Добри Ярков ще остане спорно име в академичните среди. За тази общност той ще остане просто плагиат.