Старозагорският районен съд призна за незаконно уволнението на доцент Лазарин Лазаров от ректора на Тракийския университет(ТрУ) проф. Добри Ярков
и го възстановява на длъжността „Декан“ на Ветеринарно-медицинския факултет,
заемана от него преди налагане на дисциплинарното му наказание.
Университетът е осъден да плати обезщетение в размер на 33 705,12 лв. на доц.Лазаров по чл.225, ал.1 от Кодекса на труда за шестте месеца, през които е останал без работа. ТрУ трябва да заплати още извършени по делото разноски от ищеца за адвокатско възнаграждение, дължимата държавна такса в полза на бюджета на съдебната власт и възнаграждение на вещо лице.
Решението на съда е от 25 февруари т.г. и подлежи на обжалване пред Окръжния съд в Стара Загора в двуседмичен срок.
Доцент Лазарин Лазаров бе уволнен дисциплинарно със заповед на ректора на ТрУ от 19 юли м.г. Половин година Факултетът по ветеринарна медицина бе ръководен временно от доцент Иван Фасулков (посочен от проф. Ярков), време през което той бе в конфликт на интереси като председател на Контролния съвет в учебното заведение. По-късно е проведен избор на нов председател, но не е имало процедура за освобождаването на стария.
На общо събрание на Факултетния съвет на ВМФ беше избран нов декан.
Иван Фасулков бе единствен кандидат за поста, а бюлетината, с която се проведе избора имаше само една опция за гласуване – „да“ без възможности за отрицателен вот или за „въздържал се“.
На 05 септември м.г. доцент Лазарин Лазаров внесе сигнал за плагиатство срещу ректора на ТрУ до Комисията по академична етика към МОН, ръководено тогава от служебния министър Галин Цоков. В сигнала доцент Лазаров доказва с текстове, диаграми, таблици и снимки, че в двата учебника (единият от тях електронен, другият писан в съавторство), с които доц. Добри Ярков се явява в конкурса за заемане на академичната длъжност „професор“ по ветеринарна медицина,
чуждите текстове са почти 100 процента, което е неоспоримо плагиатство.
След проверката за допустимост на сигнала, министърът възложи на Комисията да извърши проверка и да излезе с доклад по него.
От подаването на сигнала досега са минали 5 месеца и 20 дни, но от МОН мълчат „като комунисти на разпит“ (по Веселин Андреев), въпреки отправените нееднократно въпроси към министерството от доцент Лазаров и от „За истината“. Според информация от наши източници, която ще проверим отново и чрез ЗДОИ,
Комисията по академична етика е доказала плагиатство в учебниците на Добри Ярков, но не е представила Доклад с мотив, че е изтекъл срокът за произнасяне.
Ако Комисията е просрочила изготвянето на Доклада, би трябвало да й бъде поискано обяснение от министъра и да последват някакви санкции. Но във всички случаи истината затова плагиат ли е Добри Ярков трябва да стане публична преди излизането му в пенсия през юни т.г. Иначе подозренията, че над него и други ректори и хабилитирани лица в страната, обвинени в плагиатство, а някои дори с влезли в сила присъди за други престъпления, е разпънат чадър, недопустим от законова и морална гледна точка, ще бъдат потвърдени.
В качеството му на зам. председател на комисията по образование и наука в предишното Народно събрание Красимир Вълчев бе потърсен от „За истината“ като старозагорски народен представител и много подробно запознат със случая „Ярков“. Тогава поискахме той да отправи парламентарно питане към служебния министър на образованието и науката Галин Цоков и той обеща да го направи. Но днес вече като министър в кабинета „Желязков“ има всички правомощия да изиска Доклада от Комисията по академична етика и да предприеме действия в изпълнението на Закона за висшето образование. Но това не се случва, защо ли?
Регистрираното наскоро сдружение „Академична етика и реформи в образованието“, в което доцент Лазарин Лазаров е един от учредителите, възнамерява да сезира и европейските институции за плагиатството в академичните ни среди, което е на път да се превърне в епидемия.