Сградата се е намирала в непосредствена близост до общинската администрация, но въпреки това никой не е успял да спре събарянето й

Къща – паметник на културата, намираща се в непосредствена близост до сграда на общинската администрация в Пловдив, е била разрушена, независимо че съгласно издаденото им разрешение за строеж собствениците са били задължени да запазят фасадата на сградата.
Знаковата сграда е била проектирана от архитект Йосиф Шнитер за търговеца на тютюни Васил Куцоглу преди повече от век и е със статут на единична културна ценност от ансамблово значение. Дълги години къщата e била използвана за детска градина, а след това върната на собствениците и затворена.
Вчера в Общината постъпил сигнал от граждани, че къщата на ул. „Гладстон“, където се извършвал ремонт, е разрушена. Установили го и пристигналите на място общински служители.

Радио Пловдив информира по темата, че в разговор по телефона, посочен на сайта на фирмата – възложител „Неокор 18“ ЕООД, жена, която не пожелала да се представи, обяснила, че от проливните дъждове напоследък останките на сградата са били силно повредени и са се наклонили. Така, за да не паднат и да нанесат щети на околните сгради и евентуално на наранят някого, от фирмата са решили да ги съборят. Жената посочила още, че от фирмата ще се срещнат с районния кмет Стаменов по казуса.
Ремонт и реконструкция на сградата на улица „Гладстон“ предвижда съгласуваният в Министерство на културата проект за шнитеровата къща, цитиран от „Под тепето“. Изданието пише, че в становището на институцията изрично е уточнено, че одобрява проекта, който „Предвижда се възстановяване на съществуващите фасади при запазване на автентичните фрагменти и допълване на всички изчезнали, но видими в архивните фотоматериали.“
Проектът е бил одобрен през февруари 2019 година. Възложител е Светослав Йорданов Митов. След справка на „Под тепето“ в Търговския регистър, името му се свързва с няколко фирми, които се занимават със строителство- Палас 27, Верона Резиденс, Неокор Билдинг и Верона Сити Център. Проектът за шнитеровата сграда е съгласуван в Министерството на културата, тъй като постройката е със статут на недвижима културна ценност от ансамблово значение, одобрен през 2002 година, част от създадената 2 години по-рано историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив“. През юни 2018 година е постъпил проект в министерството, който е предвиждал запазване на фасадата и възстановяване на други части, според архивни фотоматериали. Одобрено е било създаване на нова стоманобетонова конструкция, която не засяга фасади с декоративна пластика и по тази причина е одобрена от министерството като допустима, пояснява „Под тепето“.
Най-четени новини