Двама от арестуваните за схемата с източване на „Театрално-музикален и филхармоничен център“ /ТМФЦ/ – Разград остават в ареста. Пловдивският окръжен съд уважи днес внесеното от Окръжна прокуратура-Пловдив искане за вземане на мярка за неотклонение спрямо компютърния специалист Петко Писков от Пазарджик.
Той е привлечен като обвиняем за това, че през септември 2024 г. в Разград, в съучастие като помагач на директора на разградската филхармония Левон Манукян, последният като извършител, умишлено е улеснил Манукян в качеството му на длъжностно лице да присвои чужди пари в размер на 937 889 лева, собственост на ТМФЦ – Разград.
Съдът остави в ареста и перничанина Атанас Георгиев, който според прокуратурата, е набирал работниците, част от които негови съграждани, и не са стъпвали в Разград.
По случая първоначално бяха арестувани четирима души, сред които и диригентът Левон Манукян, който заради помощтта, която е оказал на разследващите днес беше освободен под гаранция от 50 хил. лв., която трябва да внесе до 10 дни.
По време на гледане на мярката на Петко Писков в съда днес се разбра, че прокуратурата разследва евентуална връзка на случая с Родопския драматичен театър в Смолян и с Министерството на културата. Проследява се дали пари са източвани от двата културни института – филхармонията в Разград и театъра в Смолян и дали те са отивали някъде още по-нагоре по веригата – Министерство на културата, но засега няма установен краен получател.
До това развитие се е стигнало след признания на Левон Манукян, който е разказал, че на среща в София служител от това министерство му е посочил програмиста Петко Писков, обслужвал административно и счетоводно и двата театъра – в Разград и Смолян.
Схемата е била „проста, но брутална“ – над 60 души са били наети фиктивно на трудови договори, без да работят реално. Те нямат нищо общо със сферата на културата и изкуството – казва прокурорът Галин Гавраилов, цитиран от Радио Пловдив. Касае се за хора, част от които работят в областта на строителството, други – на общественото хранене, трети са безработни и т.н.
Според обвинението, само за няколко дни „работа“ от 17 септември т.г. тези хора са получили преведени заплати от по 25 – 30 000 лв. всеки. След това са връщали парите с малки отстъпки за тях самите на посредници, свързани с арестувания програмист.
Прокуратурата има доказателства за 41 фиктивно наети в „Театрално-музикален и филхармоничен център“ – Разград. Останалите 20 и повече са от Смолянския Родопски драматичен театър, но за там засега няма повдигнати обвинения, тъй като все още се събират доказателства.
Мнимите артисти са давали данните си на единия от групата, който ги е препращал към Петко Писков. В средата на септември той сключва договор с театъра за административно обслужване на документацията по ТРЗ (труд и работна заплата), изготвяне на документи и др. Неговата фирма е договорила същите дейности и с Родопския драматичен театър в Смолян.
В средата на септември тази година директорът на театъра Левон Манукян е подал заявка до Министерството на културата за изплащане на допълнителни възнаграждения, включително и на новоназначените фалшиви служители, и в рамките на 3 дни – от 17.09 до 19.09.2024 г., на всеки от тях са преведени по сметки заплати в размер на около 25 000 лева на човек или общо почти 938 000 лева.
След превод на парите по банковите сметки на новоназначените служители тегленето им се извършвало или от титулярите на сметките или от единия от обвиняемите, който държал част от банковите карти. Някои от хората след изтегляне на преведените им по сметка пари са ги предавали лично на обвиняемия.
На 26 септември 2024 г. двама от новоназначените служители на театъра се уговорили с двама от участниците в схемата да им предадат в района на бензиностанция до гр. Пловдив преведените им в периода 17-19 септември 2024 г. от разградската филхармония пари – по 25 000 лева за всеки от тях. На мястото на срещата всички са били арестувани.
При обиска на задържаните са открити списъци с хора, назначени в театрите в Разград и Смолян. Иззети са множество банкови карти на фалшивите служители, както и голяма сума пари – около 125 000 лева. Оказало се, че и единият посредник- обвиняемия Атанас Георгиев, също е фиктивно назначен служител.
На 27 септември, са извършени претърсвания в замесените културни институти в Разград и Смолян, иззети са счетоводни документи и множество компютърни системи.
Пловдивското издание „Под тепето“ цитира директора на театъра в Смолян, който е заявил, че е научил за замесването му в скандала от медиите. Спокоен съм, няма какво да крием, имаме официални документи за всичко, коментира Румен Бечев.