Язовир „Тича“, единственият водоизточник за питейна вода на град Шумен, е на критично ниско ниво. По данни на МОСВ, водоемът е пълен само на 37 процента. При общ обем 311 млн. куб. метра, сега в язовира има едва 102 млн. кубика вода.
От язовир Тича се водоснабдяват още градовете Търговище и Велики Преслав, както и няколко села в Шуменско.
Общо над 180 000 души в двете области Шумен и Търговище получават питейна вода от язовира.
Заради критичното му състояние, днес общинският съвет в Шумен единодушно гласува открито писмо до премиера и половината министри от кабинета, в което алармира за пресъхващия язовир „Тича“.
Местният парламент настоява държавата да вземе спешни мерки за решаване на проблема.
„Положението продължава да се влошава, защото разходът на вода е почти три пъти по-голям от притока. Средноденонощно в Тича се вливат 650 кубика, а се източват 1 614 кубика“, съобщи общинският съветник Иван Йонков, бивш заместник-кмет на Шумен по строителство и екология. Той посочи и още един тревожен факт – дългосрочните метеорологични прогнози са за слаби снеговалежи през зимата в Шуменско, а яз. Тича се пълни главно при пролетното снеготопене.
„Прогнозите не са добри, жителите на Шумен нямат други алтернативни водоизточници, а от страна на институциите няма никаква реакция. Това означава нарастване на риска за хората от Шумен, Търговище и Велики Преслав“, коментира Йонков и предупреди, че ако Шумен остане на сух режим и бизнесът, и хората ще започнат да го напускат. „Аз съм живял в Шумен при режим на водата и не искам да се връщаме 50 години назад“, заяви бившият зам. кмет.
Общинските съветници настояват проблемът с водата да стане държавен приоритет и правителството да предвиди средства за хидрогеоложки проучвания и дълбоки сондажи в Шуменско, както и да довърши водоснабдителната система „Дунав“. Освен това общината иска да се преустанови подаването на вода за напояване и към изградените на яз. Тича две водноелектрически централи.
Жесток воден режим е въведен в десетки шуменски села
Няколко дни по-рано и кметът на Шумен Христо Христов алармира за критичното състояние на яз. Тича. „В момента никой не знае точно какво е нивото на наносите в язовира и какъв реално е полезният му обем“, посочи кметът и заяви, че ще настоява за среща с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Днес Христов съобщи пред съветниците, че следващата седмица ще бъде в София заедно с областния управител и кметове на общини от региона, за да поставят пред правителство „ребром въпроса“ и да настояват за финансиране за нови водоизточници.
Община Шумен от своя страна се насочва към стари дълбоки сондажи в квартал Мътница, за възстановяването на които кандидатства по европроеект за 5 млн. лв. Общината проектира със свои средства сондажи в няколко села и прави геоложки проучвания в други. С общински средства се проектират и нови водопроводи за селата Вехтово, Друмево и Кладенец, които цяло лято бяха на воден режим
Огромни загуби на вода
Докато община Шумен бие аларма за водата и се чуди кои институции да сезира, ВиК – Шумен показва завидна неспособност да спре огромните течове по мрежата. По официални данни на МОСВ, загубите на вода в Шуменско надхвърлят фрапиращите 82 процента. Освен че е на челните места в страната по загуба на вода, регионът е „първенец“ и по цената на водата – шуменци от години плащат най-скъпата вода, чието качество става все по-лошо и от месеци насам водата от чешмите мирише на тиня.
Междувременно, докато кметът даваше изявления пред журналисти за опасността градът да остане на сухо, в централната част на Шумен в продължение на пет дни изтичаше огромно количество вода. Авария на водопровода на ул. „Васил Друмев“ 45 предизвика силен гейзер, който професионалистите на ВиК не можаха да спрат пет дни, тъй като не можели да намерят крана, както обясниха работниците. След като изкопаха дълбок трап на тротоара и напразно търсеха спирателния кран, от ВиК просто монтираха една помпа и източваха бликащата вода в канализацията. И така от събота до сряда. „Още три такива аварии ако станат, язовирът съвсем ще пресъхне“, коментираха ядосано живеещите в квартала
За подобна авария съобщи днес и пенсионерът Никола Николов, който дойде на сесия, за да напомни на съветниците поговорката „Помогни си сам, да ти помогне и Бог“. Човекът разказа, че вече два месеца сигнализира във ВиК за огромни течове, но дружеството така и не отстранява авариите. „Преди месец видях голям теч от водопровода до с. Хан Крум и се обадих във ВиК, а те ми отговориха, че тръбите ги поставяли други. И сега течът продължава, от новите тръби тече вода като рекичка. На 10 метра пък извира гейзер от вода. А река Камчия край Менгишево вече почти е изчезнала. Затова кметът да вземе шефа на ВиК, да го заведе на място и да го накара най-после да спре този теч“, призова пенсионерът
Проблемът с пресъхващия язовир беше поставен още през лятото от екоактивисти и от шуменския независим сайт Радиан.бг. Реакцията на държавното предприятие „Напоителни системи“, отговарящо за язовира, беше скандална – шефът на дружеството Стоян Владимиров обяви пресъхването на водоема за „дезинформация“ и дори се разсърди, че такива публикации „накърнявали доброто име на държавното дружество“.
На среща в областната управа през август Владимиров заяви пред кметове и представители на общините, че няма никаква опасност яз. Тича за пресъхне и шуменци да останат без вода. След това черпенето на вода за напояване на земеделски площи продължи през цялото лято.
Въпреки днешните тревожни декларации, никой от местната власт в Шумен не поставя въпроса за търсене на персонална отговорност от директорите на ВиК – Шумен Иван Пушкаров и на „Напоителни системи“ Стоян Владимиров за проблемите с водата. И двамата бяха назначени по време на служебното правителство на Гълъб Донев от квотата на ГЕРБ, а след това запазиха постовете си и при правителството на Николай Денков, въпреки искането на шуменската структура на ПП-ДБ за смяната им. „Нашите казват, че не можем да ги сменим, защото ще разсърдим ГЕРБ и ДПС“, коментираха тогава неофициално активисти на „Продължаваме промяната“.