
Върховният касационен съд прекрати делото за клевета срещу журналиста Росен Босев, заради което България беше осъдена в Европейския съд по правата на човека за несправедлив съдебен процес.
През 2019 г. Босев бе признат за виновен по дело за клевета, заведено от бившия председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев. В момента Мавродиев е издирван с европейска заповед за арест във връзка с разследване, свързано с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка. Като бивш ръководител на Българската банка за развитие (ББР), той е заподозрян в длъжностно престъпление заради отпуснат кредит от 148.5 млн. лв. на компания, свързана с Гайтански.
Делото за клевета срещу Босев започва през 2015 г., след като Мавродиев подава жалба заради негови коментари в ефира на Нова телевизия. Журналистът заявява, че КФН е използвана като инструмент за натиск срещу медиите „Капитал“ и „Дневник“, позовавайки се на наложени глоби в размер на 150 хил. лв., които впоследствие са отменени от съда.
На втора инстанция делото е разгледано от съдия Петя Крънчева от Софийския градски съд. Въпреки настояването на защитата на Босев за отвод, тъй като журналистът е писал критични материали за нея, Крънчева отказва, заявявайки, че не е запозната със статиите и те не могат да повлияят на нейната безпристрастност. Впоследствие тя признава Босев за виновен и му налага глоба от 1000 лв.
Това е една от причините, поради която през 2024 г. Съдът в Страсбург осъжда България заради процеса срещу Босев, тъй като съдията не е била безпристрастна.
След възобновяването делото би трябвало да бъде разгледано отново, но това е било невъзможно, тъй като давността за преследване на клевета е изтекла още през 2019 г.
Сега ВКС го рестартира само формално, след като журналистът Росен Босев се възползва от възможността да поиска то да бъде прекратено.
Държавата е длъжна да върне около 1000 лв., които Босев е трябвало да плати като глоба по отмененото наказание.