BG | EN

Президентът Румен Радев наложи вето на ратификацията на сделката за Ф-16

Румен Радев Снимка: prezident.bg

Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за ратифициране на международния договор за придобиването на изтребителите F-16 Block 70 и свързанатa с тях поддръжка. Законът беше гласуван от Народното събрание на 19 юли. Основното съображение на държавния глава е, че ратификацията на закона е станала прекалено бързо, се разбира от съобщението на прессекретариата на държавния глава.

В мотивите се отбелязва, че законът е приет „по бързата писта“, вместо да мине през две гласувания в отделния заседания на парламента.

„Обвързването на Република България със задължения, при това за години напред, без да има национално съгласие и убеденост във взаимноприемливите условия на договора, е изключително тревожно“, подчертава президентът. Той цитира решение на Конституционния съд за необходимостта от неразривната връзка между ратификационния закон и международния договор – предмет на ратификацията.

„Предвид това законът за ратифициране на договора за закупуване на самолети Ф-16 Блок 70, следваше да измине цялостния път по чл. 88, ал. 1 от Конституцията – приемане на две гласувания в отделни заседания на Народното събрание. Вместо това законът, с който се ратифицира такъв особено значим договор, бе приет по „бързата писта“, посочва Румен Радев.

Според него поради скъсената законодателна процедура неизяснени са останали въпроси като цени, гаранции, срокове за доставки, неустойки, обезщетения и други.

„На България е необходим самолет с многофункционални способности, което се постига не само с качествата му, а и с пълен пакет въоръжение, съпътстващо оборудване и обучение на личния състав. При обсъждането и гласуването в пленарната зала на Народното събрание бяха изказани възражения и предложения, които не можаха да бъдат развити и обсъдени поради приложената съкратена законодателна процедура“, допълва още Румен Радев.

„Несъмнено е, че когато се вземат стратегически решения, свързани с отбраната и националната сигурност на страната, е необходимо не само да бъдат осигурени постижими за държавата финансови параметри, но и да има широк консенсус и подкрепа. Острите спорове в Народното събрание при обсъждането на ратификационния закон, нетипични за този вид закони, показаха, че по параметрите на договора не е потърсено и не е постигнато обществено съгласие“, пише още в мотивите на президента.

Поради голямата обществена значимост на този въпрос президентът ще направи изявление за медиите след държавното си посещение в Хърватия, съобщава прессекретариатът на държавния глава.

Дневник припомня, че офертите от САЩ за договорите за доставка на „F-16 блок 70/72“ са валидни до 5 септември. Дотогава трябва да са преведени 1.256 млрд. долара. Първите два самолета би трябвало да бъдат получени след 4 години – средата на 2023 г., а още четири – до края на същата година. В първото тримесечие на 2024 г. се очакват последните 2 броя. Очаква се решение на Конгреса, с което САЩ ще дадат 60 млн. долара, което би намалило цената. Начинът на плащане на самолетите предвижда сумата да се депозира изцяло в кратък срок по сметка на федералното правителство на САЩ. Сумите по договорите ще бъдат обособени по отделна сметка, предназначена за програмата за чуждестранни продажби за военни цели (FMS) на България.

По повод критиките на президента за прекалено бързото ратифициране на сделката за изтребителите изданието прави хронология на събитията.


Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Още по темата

Най-четени новини

Още за новините