След като За истината публикува информация как двама неопитни, но богати братя от ливански произход искат да построят инсинератор за изгаряне на отпадъци в непосредствена близост до центъра на Русе, с нас се свърза читател. Той изрази съмнения, че цитираните в текста уведомления на румънските власти към българските, може да са били фалшифицирани с цел дискредитиране.
Историята започва на 10 март 2022 г.,
когато румънското министерство на екологията изпраща на българското покана да се включи в оценката на въздействието на проекта върху околната среда (ОВОС). Това се налага, тъй като предвидената строителна площадка за инсинератора се намира на разстояние под три километра от центъра на Русе, и според международното право страната ни може да даде становище в каква степен проектът представлява риск за околната среда у нас.
По това време управлява четворното правителство на Кирил Петков. Министър на околната среда и водите в кабинета е Борислав Сандов от партия “Зелено движение”, част от коалицията “Демократична България”.
МОСВ обаче не отговаря на поканата
на румънските власти за участие в процедурата.
От Министерство на околната среда, водите и горите на Румъния потвърдиха за „За истината“, че цитираните писма са били изпратени до България.
На 10 март 2022 г. по електронен път е изпратено писмо с номер DEICP/3650/09.03.2022. То следва да е получено на два имейл адреса в българското ресорно ведомство: minister@meow.government.bg и edno_gishe@meow.government.bg. Поканата за участие в процедурата по ОВОС е изпратена също и до контактната точка у нас по силата на Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст.
МОСВ не отговаря и на две последващи писма
на румънските власти – на 5 май и на 16 май 2022 г.
“На 16 май 2022 г. румънският контактен център изпрати напомняне относно 4 уведомления, за които се изчаква отговор“, уточняват от румънското екологично министерство. „Едно от тях е за проекта, който визирате (изграждането на инсинератор край Русе – бел.а). Българският контактен център отговори на следващия ден, че се подготвят отговори на уведомленията и през октомври 2022 г. изпрати изисканата информация за три от проектите. Проектът за инсинератора е оставен без отговор.”
След публикации в медиите за неглижираните писма за инсинератора Борислав Сандов написа във Фейсбук, че “писмо от страна на Румъния за този проект категорично не е стигало до моето бюро за резолюция, за да се говори за някакво мое бездействие“. Според него Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст не предвижда конкретен срок по мълчаливо съгласие, който да е бил пропуснат и допълва, че “ако е имало някакво забавяне в отговора от страна на МОСВ, то това не е създало условия да бъде пренебрегнато мнението на България”.
За изграждането на инсинератор за горене на отпадъци край Русе се заговори в края на лятото, когато
румънските власти дадоха последен шанс на България
да вземе участие в трансграничния ОВОС. В крайна сметка българското министерство изпрати становище по казуса и изиска допълнителна информация за намерението на фирмата Friendly Waste Romania. Междувременно десетки жители на Русе и Гюргево излязоха на протест срещу реализирането на проекта.
В края на октомври румънските власти изпратиха до българските преработената документация към проекта, в която са съобразени коментарите за екосъобразност. До 24 ноември заинтересованите лица могат да изпратят становища по обновения вариант на екологичната оценка.
Компанията Friendly Waste Romania, която иска да инвестира в изграждането на инсинератор за медицински отпадъци, е основана през 2019 г. с 200 леи капитал (ок. 80 лева). Зад нея стоят двама братя от ливански произход от Мохамед Фадел и Неамет-Дана Фадел. От самото си създаване дружеството работи на загуба. Към 2022 г. Frendly Waste Romania има общо над 9.4 млн. леи дългове, включително и към държавния бюджет на Румъния.
Цялата документация, изпратена до България, може да откриете тук.