Главата на Българската православна църка Негово Светейшество Патриарх Неофит е починал на 78-годишна възраст, съобщи на страницата си Светия синод на Българската православна църква вечерта на 13 март. В края на ноември 2023 г. Патриарх Неофит беше настанен във ВМА с белодробно заболяване.
„Боголюбиви братя и сестри, на 13.03. 2024 г. след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София) в 22:22 часа, вследствие на многоорганна недостатъчност, се престави в Господа Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит“, се посочва в съобщението на Синода от снощи.
Патриарх Неофит оглави църквата през 2013 г. след конината на патриарх Максим.
Патриарх Неофит
е роден в София през 1945 г. със светското име Симеон Николов Димитров. На 20 години завършва Софийската духовна семинария, а през 1971 г. – Духовната академия в София. Специализира в Москва, а след завръщането си преподава и ръководи студентския хор в Духовната академия. През 1975 г. е подстриган за монах от патриарх Максим в Троянския манастир.
През 1989 г. става ректор на Духовната академия, а през 1991г. – пръв декан на възстановения през същата година Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“. По-късно е главен секретар на Светия синод и председател на настоятелството на храм-паметника „Св. Александър Невски“.
През 1994 г. става митрополит на Доростолско-Червенската епархия, а когато тя е разделена на Русенска и Доростолска през 2001г., става Русенски митрополит.
На 2 декември 2008 г. Русенският митрополит Неофит получава званието „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Званието му е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет.
На 22 юни 2010 г. Негово Високопреосвещенство митрополит Неофит е удостоен от президента на България с ордена „Св.св. Кирил и Методий“ – огърлие, „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски“, за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни, и по повод неговата 65-годишнина“.
На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршеския избирателен църковен събор в София, Русенският митрополит Неофит е избран за български патриарх и Софийски митрополит.
През 2015 г., по повод 70-та му годишнина, е удостоен от президента Росен Плевнелиев с орден „Стара планина“ първа степен за изключителния му принос към България.
Дневник припомня, че Неофит е един от митрополитите, за които Комисията по досиетата през януари 2012 г. обяви принадлежност към бившите тайни служби. Досието му обаче е едно от най-„чистите“ – запазени са едва 16 листа, в които няма писмени следи от владиката.
Във времето си начело на Синода той е радетел на идеята Българската православна църква да стане църква майка на Македонската. Това не стана, но през 2022 г. Св. Синод призна македонската църква.Първи стъпки за това бяха направени през ноември 2017 година, когато Македонската църква пожела да признае Българската за своя църква-майка и така да уреди собственото си признаване от останалите православни църкви, а Българската прие да съдейства. Преди заседанието на Св. синод патриарх Неофит заявява, че Българската църква трябва да поеме подадената ръка от Охридската архиепископия, „защото те са наши братя и наш народ“.
Патриархът беше против участието на БПЦ в Святия и Велик събор на остров Крит, тъй като там нямало да се решават важни за православието въпроси. Само БПЦ и още 3 църкви не присъстваха на форума.
През 2015 г. патриархът прие и служи с вселенския патриарх Вартоломей.
През 2018 г. патриарх Неофит запази мълчание за автокефалията на Украинската православна църква.
През март 2018 година, патриарх Неофит и руският патриарх Кирил отслужиха заедно заупокойна молитва в манастир „Рождество Христово“ в град Шипка по повод трети март и отбелязването на 140 години от Освобождението на България.
През май 2019 година патриарх Неофит се срещна с папа Франциск при посещението му в България, но общи богослужения с него нямаше.
Патриарх Неофит бе известен с благия си характер, с благотворителността си, с отказа от подаръци и молбите да се подпомагат бедните и страдащите. Пред БНТ богословът Костадин Нушев заяви, че социалната кухня в двора на Софийската митрополия е била изцяло на издръжка на патриарха, който я е финансирал с лични средства.
Светият Синод се събира на извънредно заседание днес
след което се очаква да бъде съобщено какви ще са следващите стъпки.
Според устава на църквата, след смъртта на патриарха, Светият Синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член. В случая това е Великотърновският митрополит Григорий.
Той ръководи църквата до избирането на временен наместник-председател, което трябва да стане до седмица след смъртта на патриаха. След това се насрочва изборът за нов глава на Българската православна църква.
Срокът за избор на нов патриарх е четири месеца.
Светият синод определя датата за свикване на Патриаршеския избирателен църковен събор и разпорежда с окръжно писмо на епархийските митрополити да свикат във всяка епархия в определен неделен ден епархийските избиратели.
„Избираемият за български патриарх и Софийски митрополит трябва да притежава следните качества: да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква; да е не по-млад от 50 години; да е управлявал епархия, като митрополит поне пет години; да се отличава с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред“, се казва в Устава на БПЦ-БП, цитиран от БТА.
Българският патриарх и Софийски митрополит се избира от Патриаршески избирателен църковен събор, който се състои от: архиереите – митрополити и епископи на Българската православна църква – Българска Патриаршия; по петима представители на всяка епархия – трима клирици и двама миряни, а от Софийската епархия десет представители – шестима клирици и четирима миряни; по един представител на ставропигиалните манастири, избран от съответния манастирски събор; по двама от всяка епархия представители на епархийските манастири – един монах и една монахиня, определени от съответния епархийски митрополит; по един представител на средните духовни училища, определени от ръководствата им.
Министерски съвет обяви 15 март (петък) и 16 март (събота) за Дни на национален траур за отдаване на почит към паметта на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.