BG | EN

Поръчка за улично осветление на Смолян потъна в сянка

Илюстративна снимка: Pixabay

Докато Община Смолян прави усилия да освети улиците на 10 свои села с енергийно ефективни LED системи, самата обществена поръчка се оказа обвита в мрак от процедурни нарушения и съмнителни критерии. Част от техническата документация е представена на руски език в противоречие с българското законодателство, а изисквания сякаш умишлено сочат към един-единствен производител, с което хвърлят сянка върху принципите на прозрачност и равнопоставеност.

Проектът е амбициозен – с бюджет от 930 347 лева без ДДС, той предвижда подмяна на остарялото улично осветление в селата Арда, Виево, Влахово, Момчиловци, Могилица, Полковник Серафимово, Стойките, Смилян, Търън и Широка лъка. Срокът за подаване на оферти бе 19 декември 2024 г., а процедурата се провежда през платформата ЦАИС ЕОП.

Руски език вместо прозрачност

На фона на очаквания за стриктна законосъобразност, изведнъж се появява технически документ на руски език от 48 страници, озаглавен „ПРОЕКТ ОСВЕТЛЕНИЕ: Системи за външно изкуствено осветление в 10 села на Община Смолян“. Несъответствие, което нарушава чл. 22, ал. 1 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), съгласно който документацията трябва да бъде изготвена на български език, или да има официален превод. Подобна небрежност не просто е технически гаф – тя хвърля съмнение върху компетентността на възложителя и дава основания за потенциално оспорване на процедурата.

Нагласени условия в полза на „избрани“

Съмненията не свършват дотук. Фирма „БСМ“ ООД е сигнализирала Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с аргумента, че техническите изисквания са толкова стеснени и специфични, че на практика елиминират почти всички потенциални участници. Материалът за корпуса на осветителните тела – PP+FG (стъклонапълнен полипропилен), е изискване, на което отговаря само един производител в Европа. Подобен материал се среща основно в други индустрии, но е рядкост в производството на осветителни тела, смятат експерти.

Страница от описанието на системата на руски език в противоречие с българското законодателство.

Същото се отнася и за оптичната система, която трябва да бъде изработена от PC (поликарбонат), и за дифузора, който също трябва да е от прозрачен поликарбонат – материал, известен с ниската си устойчивост на стареене и механични повреди. „БСМ“ ООД  предлага по-качествени и дълготрайни алтернативи като алуминий и стъкло, но Общината категорично отказва да допусне гъвкавост в изискванията.

Упоритост, граничеща с непрозрачност

Вместо да прояви здрав разум и да осигури равнопоставеност, Община Смолян отговаря на запитванията за разяснение с безлична формулировка: „възложителят ясно и точно е отразил еквивалентните параметри и характеристики“. Тази фраза, повтаряна като мантра, звучи като ехо на бюрократично безразличие. Критичните въпроси на „БСМ“ ООД за справедливо участие и качествени материали остават без реален отговор, а процедурната твърдоглавост на общината само задълбочава съмненията за предварително нагласена поръчка.

Вместо светлина – сянка от съмнения

Така обществената поръчка, която трябваше да донесе модерно и енергийно ефективно осветление на 10 села в община Смолян, в момента осветява единствено порочни практики и съмнения за корупция. Докато селата чакат светлина, общественото доверие остава потънало в мрак, докато не се отговори ясно и категорично на въпроса – за кого всъщност свети тази поръчка?

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

monsterid
Зарко Маринов
Зарко Маринов е редактор и разследващ журналист в "Отзвук.БГ" - Смолян. Завършил е "Българска филология" във Великотърновския университет и "Хардуерни и софтуерни системи" в Пловдивския университет. Автор е на стотици разследвания и критични публикации за злоупотреба с власт и корупция в местната власт, заради което е подлаган на тормоз и преследване. Натискът върху него е отразен и в доклад на Държавния департамент на САЩ през 2019 г. Бил е народен представител от "Демократична България" в 48-ото Народно събрание.

Още от автора

На 1 януари пътят Рудозем – Ксанти няма да бъде отворен, все още е строителен обект

Бариерата на ГКПП „Елидже“ ще остане спусната на 1 януари и няма да е възможно да се пътува до Гърция по пътя Рудозем – Ксанти, въпреки влизането на...

От Пампорово до Перперикон – как две съседни области посрещат предизвикателствата?

„Силният икономически растеж в няколко от малките области води до лек спад на дела на столицата в брутния вътрешен продукт на страната“ — отбелязват анализаторите от Института за...

От 1 януари може да преминаваме свободно между Смолян и Ксанти през Рудозем

„До края на годината отсечката от ГКПП „Елидже“ до Димарио ще е напълно готова. От 1 януари, съобразно шенгенските разпоредби, би следвало да можем да преминаваме свободно (между...

Още разследвания

Офертата е ексклузивна, само за 20 дни: как БДЖ се „модернизира“ с излезли от употреба вагони  

В средата на годината българските железници се „модернизираха“ с 76 вагона втора ръка от Германия. Купени са за 30 млн. лв. без документация и абсолютно никакви гаранции от...

Милиони от европейско финансиране са похарчени за пречиствателни станции „фантоми“ в Средногорието

Българпия е изразходвала милиони за строителството на пречиствателни станции, които или не са довършени или не са въведени в експлоатация. Това съобщава сайтът RNews.bg, който публикува и данни от своя проверка за състоянието на изградените три пречиствателни станции за отпадни битови води в района на Средногорието.

Тема табу: Академичната общност в България не иска да говори за плагиатството

Две проверки на образователното министерство са свързани с твърдения за плагиатство на ректорите на два от държавните университети в България в представените от тях научни трудове в конкурси за заемане на академичната длъжност „професор“.