Проект за разширение на ул. „Опълченска“ в София, предвиждащ асфалтиране на съществуващи зелени площи и отсичане на дървета вдигна на пореден протест хората, живеещи в района.
Те са недоволни, че ще бъдат изсечени големите дървета по източната страна на улицата, които пазят сянка на жилищните блокове и ограничават шума от натоварения трафик в района.
Протестът е обявен за тази вечер от 19 часа на метростанция „Опълченска“ в София.
Проектът предвижда премахването на 39 дървета и засаждането на 103 нови. Според протестиращите, обаче, примерът за посадените дръвчета след строежите е повече от тъжен: те или липсват, или „са едни клети пръчки с ограда, които умират за 2-3месеца мъчително“.
Проектът за разширението на улица „Опълченска“ е от 2012 г., когато кмет на София бе Йорданка Фандъкова(ГЕРБ). Той е преминал през всички нива на съгласуване през миналия мандат в Столичния общински съвет, а общественото му обсъждане преди години е проведено така, че никой не е разбрал за него, пише по темата „Свободна Европа„.
Стартът на проекта беше даден официално на 18 юли, но не предизвика одобрение, а протести сред гражданите.
Не искаме повече автомобилен трафик за сметка на дърветата, настояват протестиращите на столичната улица „Опълченска“.
Според един от инициаторите на протестните действия – Вера Стаевска, разширяването на Опълченска не само ще убие 30 дървета, то противоречи на обещанията за Град за хората с повече зелени и пешеходни пространства и извеждане на колите извън града, както и на обещанията за спиране на корупционните поръчки за некачествени строежи на едни и същи доказано лоши изпълнители.
Изпълнител по проекта за 15 млн.лв. е Трейс груп.
Обявената цел на 8-месечния ремонт по разширението на ул. „Опълченска“ е улицата да поема трафика от задръстванията в центъра. Сега тя има четири ленти, а след разширението ще се направи по една бус лента в двете посоки. Ще бъде извършена подмяна на канализацията, електроинсталациите, трамвайните релси по „Опълченска“ и „Пиротска“ и цялостната инфраструктура. Инфраструктурният обект, за който „дълги години е работено“, е включен и в Капиталовата програма за 2024 г., посочва зам.-кметът по финанси на Столична община Иван Василев. Договорът с изпълнителя – „Трейс груп“ – е сключен през 2023 г. и вече няма как да се правят обществени обсъждания, както и корекции по проекта, допълва Василев, цитиран от столични медии.
Протестиращите се надяват общинските съветници на София да предложат промени в проекта, така че да не се асфалтират зелените площи и да се запазят дърветата.