
Снимка: скрийншот от видео на АКФ
„Енергетиката в България е пленена. И собственикът на пленената енергетика се нарича Христо Ковачки.“ С тези думи бившият шеф на търговията с газ във „Холдинг Орион“ Веселин Тодоров разбива мълчанието и излага пред Антикорупционния фонд (АКФ) схема, за която твърди, че държи цели градове и милиони потребители в икономически капан.(Видеото – тук).
Разследването на АКФ, публикувано на 2 юни, показва как на пръв поглед независими фирми — над 150 дружества в енергетиката, мините, търговията с горива и газ — реално са управлявани от един център. „Всичко в холдинга се случва през офшорки и през подставени лица“ — казва Тодоров.
„Аз самият бях подставено лице на една от фирмите на Ковачки“, признава мениджърът. Той разказва, че електронните подписи на формалните управители стоят заключени при централен екип счетоводители: „Не съм имал достъп до моя електронен подпис в продължение на четири години.“
Според Тодоров структурата поддържа по две „независими“ компании във всяка ниша, които уж се конкурират, но реално си пасуват цените: „Двете фирми, независими една от друга де юре, могат да правят сделки помежду си, които да влияят на пазара. Което си е par excellence картел.“
Печалбата, твърди свидетелят, излиза от топлоцентралите и се прехвърля в свързани търговци на ток и газ посредством „входно–изходни“ фирми, които купуват суровини на надути цени и продават енергията евтино вътре в групата. „Тази схема работи така, че да изкарва максимално много пари“, подчертава Тодоров.
Бившият мениджър твърди, че холдингът е предупреждаван за идващи инспекции — дори от Европейската прокуратура. „Докато съм работил в холдинга, имаше няколко пъти, в които имаше нареждането ‘пали’ или ‘изхвърляй’.“ Според него документи са шредирани или горени дни преди обиски.
Контролната система включвала и записи на заповед за милиони, подписвани от висшия персонал, за да бъдат държани „на къса каишка“. Напусналият Тодоров свидетелства и за заплахи, включително дебнене пред дома му, след отказ да подпише подобен запис.
„Готов съм да откликна на всяка институция, която ме потърси“, заявява той, настоявайки европейските и българските органи да разплетат описаните схеми. АКФ вече е сезирал Европейската прокуратура и регулаторите с публикуваните досега документи и видеоматериали.
Това е втората част от филмовата поредица на АКФ „Холдингът на Чичко Тревичко“, посветена на мрежата на Христо Ковачки. Първият епизод разкри възможни злоупотреби с въглеродни квоти и фиктивни сделки. Сега свидетелският разказ дава вътрешен поглед към управлението, пазара и средствата за натиск, с които според АКФ се поддържа „пленената“ енергетика.