
С решение от 4 март т.г. Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Административен съд София – област, с което се дава зелена светлина на Румен Гайтански – Вълка да построи инсталация за изгаряне на огромно количество отпадъци край с. Върбовка в община Павликени.
В решението си ВАС посочва, че първоинстанционния съд е имал пет тома с доказателства, но при постановяване на решението си „не е обсъдил нито един документ от тях и не се е произнесъл по нито едно от възраженията на заинтересованите страни“.
Със същото решение ВАС връща делото за ново разглеждане, но от друг съдебен състав, който да се съобрази с тълкуването на закона, дадено в съдебното решение на ВАС.
Какво означава това?
Румен Гайтански не може да осъществи инвестиционното си предложение – изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, инсталация за изгаряне на боклук, която да бъде енергоизточник за останалото производството, сграден фонд и площадки за находище край с. Върбовка. По това инвестиционно предложение е налице отрицателното решение за оценка на въздействието върху околната среда на директора на РИОСВ във Велико Търново, взето след заседание на Експретния екологичен съвет към инспекцията.
Въпреки, че Гайтански го обжалва и на първа инстанция спечели делото, с постановеното от ВАС остава в сила е решението на директора на РИОСВ. Новият съдебен състав, който ще се заеме с казуса не би могъл да пренебрегне указанията на върховните съдии, а те са категорични – присъждането в поза на Гайтански на първа инстанция не е мотивирано, съдът „не е посочил върху какви доказателства е изградил правните си изводи“, „липсва цялостна преценка на фактите“ и „в решението си съдът не е дал отговор на нито едно от многобройните възражения на страните като същите дори не са посочени в решението“.
Гражданите победиха
Битката срещу горенето на тонове отпадъци в един от плодородните райони на страната поведоха най-напред от гражданското сдружение „Ти решаваш“, наследник на сдружението „За Павликени“. Колкото повече се говореше за вредата, която инсталацията за горене на боклук би причинила на хора, животни и природа, толкова повече гражданската енергия растеше, за да се въплъти в 20 хил. подписа на граждани от пет общини, внесени в РИОСВ Велико Търново преди окончателното, второ заседание на Експертния екологичен съвет, което отхвърли инвестицията на Румен Гайтански.
Три години протести и дела
Точно три години продължи гражданската битка срещу заложената в с. Върбовка екологична бомба. През март 2022 г. бяха първите протести, с които жителите на община Павликени поискаха местната власт да се намеси и не позволи реализирането на инвестицията на дружество „Петрургия“, собственост на Гайтански. Тези протести бяха провокирани от подкрепата, която кметът на Павликени Емануил Манолов (БСП) и заместникът му Анастасия Вачева дадоха за инвестицията. „Недостойно предателство“ нарече действията им Пенчо Пандъков – хидробиолог и участник в Експертния съвет с експертното си мнение. Негов бе един от двата гласа „против“ предложението на Гайтански, другият бе на Дарита Заричинова от сдружение „За Земята“.
Това е първият екологичен съвет, след който РИОСВ във Велико Търново дава одобрението си за инвестицията на Гайтански. И една подробност – директор на екоинспекцията по това време е Цонка Христова, по-късно сменена с Мая Радева.
Положително становище за инвестицията дава и Община Павликени, но не и Общинския съвет в града, който с декларация се обявява против изграждането на цех за каменна вата и инсталация за изгаряне по 56 тона боклук на час при денонощен режим на работа и непрекъсваем процес от 365 дни в годината.
Нов директор на РИОСВ и нов експертен съвет
сменят посоката, без съмнение провокирани и от набиращото все по-голяма енергия гражданско недоволство. Назначената от тогавашния министър на околната среда и водите Борислав Сандов за директор на РИОСВ във Велико Търново Мая Радева подхожда различно – вглежда се в аргументите на гражданите, селскостопанските производители и дори историците, които имат възражения към мястото, на което се планира да се построи завод за каменна вата и инсинератор за боклук.
Радева иска повторно разглеждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) на инвестиционно предложение, като се мотивира с депозирани особени мнения на двама от членовете на Експертния съвет към РИОСВ и насрочва втори Експертен екологичен съвет – най-напред през есента на 2022 г. Той обаче се забави с почти половин година и се проведе през март 2023 г. С 19 гласа „за“, един „против“ и един „въздържал се“ екологичният съвет предлага на директора на инспекцията да вземе решение „Не одобрява“ осъществяването на инвестиционното предложение на фирма „Петрургия“ за горене на боклук край павликенското село Върбовка.
Потенциални вреди на 26 страници
изброява Мая Радева в решението за недопускане осъществяване на инвестицията на „Петрургия“. Според нея бъдещия завод и инсинератор ще имат сериозни потенциални въздействия, включително от аварийни ситуации и анормален режим на работа, върху атмосферния въздух, водите и почвата.
Това й решение обаче не е окончателно и подлежи на обжалване. Инвеститорът се възползва от правото си и внася в съда жалба, по която на 12 юли 2024 г. Административен съд София-област се произнася в негова полза.
Съдът отменя издаденото отрицателно решение по оценката на въздействието върху околната среда на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и с това Румен Гайтански-Вълка можеше да започне строеж на завод за изгаряне на отпадъци край Павликени. И този път гражданите бяха движещата сила на отпора.
Това съдебно решение е обжалвано от директора на РИОСВ Мая Радева и сдружение „Ти решаваш“ пред Върховния административен съд. С постановеното решение от 4 март т.г. казусът изглежда решен. Добре е обаче да се изчака преди да бъде разлято шампанското. Да видим как новият съдебен състав ще подходи към близо петгодишната сага с горенето на тонове боклук край Павликени.