BG | EN

Пенсионерите в щата на Община Стара Загора и добавената им стойност към административния й капацитет

Илюстративна снимка: Община Стара Загора

В общинската администрация в Стара Загора към края на миналата година са работили 177 пенсионери. Това показва справка на Общината (може да я видите в края на текста), поискана от „За истината“ по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) през м. октомври миналата година. Първоначално тази информация беше отказана с мотив, че

тя не дава възможност на гражданите да си съставят собствено мнение за дейността на общинската администрация, както и заради факта, че не е налична и трябва да се създава наново.

„За истината“ обжалва Решението за отказ пред Административния съд в Стара Загора, а съдия Райна Тодорова го отмени като незаконосъобразно по реда на ЗДОИ и върна преписката на кмета на общината за ново произнасяне. Този съдебен акт, според Александър Кашъмов –изпълнителен директор на „Програма Достъп до Информация“ създава много сериозни стандарти за прозрачност и е преграда пред административния произвол.

Това Решение за отказ на достъп до обществена информация е едно от 7-те на кмета Живко Тодоров по ЗДОИ за м.г. По същия закон за посочения период в община Стара Загора са подадени 37 заявления, по 30 от тях исканата информация е предоставена, пише в Отчета на кмета на община Стара Загора за 2025 г.

Малко или много са 177 работещи пенсионери?

Подобен извод може да бъде направен, само ако е известен броя на всички служители в администрацията и звената към нея. Този въпрос не беше сред поставените в Заявлението на „За истината“, затова се наложи да бъде зададен допълнително. Делян Иванов – директор на дирекция „Правни дейности, обществен ред и административно обслужване“ с 358 служители в отделите й, заяви, че изготвилите справката са отказали да предоставят тази информация с мотива, че е публична и може да бъде намерена в сайта на общината. Секретарят на общината Николай Диков също се оказа неподготвен да отговори на този въпрос и го заяви пред „За истината“ в телефонен разговор без неудобство.

Според Цанка Ганева – шеф на дирекцията по финанси и бюджет, става дума за около 1000 души. Затова пък в Отчета на кмета за 2025 г., (приет от мнозинството около ГЕРБ в Общинския съвет на заседанието му през март, без да е минал през комисии) е записано, че в отдел „Човешки ресурси“ са администрирани над 1300 трудови и служебни досиета на служителите, включващи общинска администрация и 16-те звена към нея заедно с управителите на търговските дружества и ръководители на общинските предприятия, Обществения посредник и персонала по няколко проекта и програми.

В Решението за достъп до информация, предоставено на медията след повторно разглеждане на върната преписката от Административния съд до Общината, пише, че съгласно ЗДОИ обществена информация по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с общестествения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти –

точно обратното на мотивите в Решението за отказ, което поражда въпроси относно компетентността на юристите в Правния отдел на Общината.

Според справката от Решението, в общинска администрация работят 55 пенсионери, от които 8 кметски наместници, 14 кметове на кметства, 29 души на експертни длъжности и 4 на ръководни – един директор на дирекция и трима началници на отдели. А в звената към администрацията пенсионери са още 119 работници и трима ръководители на звена, без да са уточнени наименованията на заеманите длъжности в структурата на общината, както е поискано в Заявлението по ЗДОИ. „За истината“ знае и имената на част от пенсионерите, заемащи високи позиции, но няма да ги публикува, за да не възникнат подозрения за възрастова дискриминация или геронтофобия. Тези хора с голям стаж и управленски опит вероятно са ценни кадри за кмета Тодоров. Но някои от тях продължават да работят по 5-10 години след като са навлезли в пенсионна възраст.

И най-вероятното обяснение защо на тяхно място не се назначават с конкурс млади и образовани специалисти е, че тези хора знаят как да пазят гърба на своя кмет и на екипа му.

На 55-те пенсионери от администрацията на община Стара Загора през м.г. са платени заплати на обща стойност 485 хил. евро ( 948 хил. лв.), а на тези в звената към администрацията – 808 хил. ево (1 612 млн. лв.) или общо 2 560 млн. лв. от общинската хазна.

Фактът, че средствата за заплати на пенсионерите са посочени в евро, когато те са изплащани в лева, поражда подозрението, че служителките, изготвили справката, са получили такива указания, другото би било своеволие от тяхна страна.

Което пък изглежда като жалък трик парите за пенсионерите от общинския бюджет да изглеждат по-малко.  

Пенсионерите са значителен кадрови ресурс в общината

Това показва писмен отговор на питане към кмета на общината от страна на Методи Пенчев – общински съветник от предишния общински съвет, зададено в края на мандата му през 2023 г. В него е представена информация колко пенсионирани и в пенсионна възраст, включително и военни пенсионери работят в общинската администрация, на какви длъжности и в кои дирекции, отдели и звена са. Списъкът към решението включва 155 души без кметовете на села и кметските наместници,.

Сред тях са директорите на три от най-важните дирекции –  „Финанси, бюджет и счетоводни дейности“, „Строителство и инвестиции“ и „Общинска собственост и стопанска политика“ и началниците на отделите „Култура“ и „Регистрация на общинска собственост“, старшият юристконсулт от отдел „Правно и административно обслужване“, експерти и специалисти.

От справката е видно, че в структурата на Общината освен работещи пенсионери, има и такива, които отговарят на условията да бъдат пенсионирани, но продължават да работят. Това означава, че Решението за достъп до информация, предоставено на „За истината“ и числото 177 в него, не отразява реално актуалния възрастов състав на служителите в Община Стара Загора. И хората в пенсионна възраст от администрацията и звената към нея са повече. Точният им брой „За истината“ ще поиска с уточняващи въпроси към Заявлението си по ЗДОИ.

В началото на четвъртия си кметски мандат Живко Тодоров заяви намерението си да подмладява своя екип. И го направи с няколко смени на зам.-кметове. Но очевидно това не се е отнасяло за администрацията. Защо трябва да се предизвиква шум в системата, когато статуквото е удобно, а служителите доволни. Важното е обществените поръчки и парите да отиват при правилните фирми, а повишаването на административния капацитет и експертността са просто думи и пожелания.

Истината струва скъпо. Ако сте я открили тук – подкрепете ни!

Най-четени разследвания

monsterid
Венелина Попова
Венелина Попова е дългогодишен журналист в БНР, от 2001 година е кореспондент на програма "Хоризонт" от Стара Загора. Два пъти е заставала на подсъдимата скамейка за свои разследвания, излиза от тях с присъдата "невиновна". Носител е на наградата за гражданска доблест "Паница", има награди от Националния омбудсман и от Родовата фондация "Митрополит Методий Кусев".

Още от автора

Регионалното министерство бави плащанията за напълно излишните ремонти на два градски парка в Стара Загора

Проекти за ремонт на два парка в централната част на Стара Загора – „Пети октомври“ и „Александър Стамболийски“ трябваше да са приключили отдавна, тъй като срокът за изпълнение...

Като Пилат Понтийски: Кметът на Стара Загора си изми ръцете за Паметника „Братска могила“

На извънредна сесия, свикана от кмета на Стара Загора Живко Тодоров, общинските съветници не подкрепиха предложението на администрацията за изпълнението на проект за реконструкция на „Паметник на загиналите...

Запалена бе колата на свидетел срещу бившия кмет на Гурково и сина му по дело за купуване на гласове

              Кабриолетът с марка „Мercedes Brabus“, собственост на Стойчо Стойков (Йогата), е бил подпален на 1 май към 22 ч. вечерта. Автомобилът бил паркиран заедно с други коли...

Още разследвания

Лош ремонт и съмнения за злоупотреби: къде са 1,4 млн. лв. за психиатрията в Севлиево

Омбудсманът Велислава Делчева постави под съмнение качеството и законосъобразността на ремонта в Държавната психиатрична болница в Севлиево, финансиран с публични средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Аргументите на...

Антикорупционният фонд: МВР е плащало десетки хиляди евро на Картофа без договори

Областната дирекция на МВР - София е плащала десетки хиляди евро на фирмата на Юлиян Янков-Картофа "Юнит Асист" за транспортиране на веществени доказателства, въпреки че няма сключени договори...

Как дом за възрастни може да работи без лиценз: Схемата „Яворец“ осем години по-късно

Домът за възрастни хора в габровското село Яворец, рекламиран под името „Златни години", е работил с години без надлежен лиценз, прикрит зад разрешение за социалната услуга „асистентска подкрепа"....